Holcak FrantisekFrantišek Holčák se sedmým úspěchem v derby stal trenérskou legendou. Rekordního zápisu sice nečekaně docílil s papírově méně šancovým koněm stáje Monte Negro, ale to je o důvod více se dozvědět o Mister Aviationovi a dalších skutečnostech okolo letošního derby zajímavé podrobnosti.  


Nejprve asi nejdůležitější otázka den poté – jsou vaši svěřenci po dostizích v pořádku?

Ano, jsou. Always on Sunday sice má škrábnutý zadní kloubek, ale to není nic vážného.


Co rozhodlo o tom, že derby vyhrál Mister Aviation a ne Always on Sunday, který před dostihem patřil do okruhu favoritů?

Alwaysovi to nešlo, nebyl to on, a přispěla k tomu i ta situace z kopečka. Ale to jsou dostihy… Naopak Mister Aviatianonovi sedlo vše, je to dobrý kůň, v práci se ukazoval dobře. A žokej Havlík odvedl v jeho sedle perfektní práci. A také bych rád ocenil výkony Talara, který zaběhl v derby moc hezky a pasovalo mu to, a Taggertona, který udělal moc dobré práce.


Vraťme se ještě k pořízení derby-vítěze. Jaké byly okolnosti okolo jeho angažování?

Mohu prozradit, že ho měl mít původně pan Pavla. Jednal už o něm s agentem, dokonce jsme se bavili i o Aviationově bradavičce a o tom, že ho snad dáme do pořádku. Pan Pavla ale měl do nákupu koně jít spolu se svým kamarádem. Bohužel ten se pak dostal do velkých zdravotních problémů, a tak pan Pavla od svého záměru musel odstoupit. A když už jsem ale Mistera Aviationa viděl, tak jsem ho doporučil panu Posádovi.


Jací jsou vaši derbysté. Charakterově, jak jsou krmitelní, jezditelní…

Always je charakterní, je to pohodář, tedy někdy až moc. Potřebuje svého jezdce. Není s ním žádný problém, je hřebec a klidně by mohl jezdit ve vozíku s klisnou. Mister Aviation je temperamentnější, někdy až syčák. Ale v dostihu je hodný. Oba žerou dobře a nepotřebují nějaké speciální pomůcky na výstroji a podobně.


Bavili jste se už s panem Posádem, kam zamíří oba koně dále?

Musím říci, že s panem Posádem starty jeho koní konzultujeme, ale dá na mne, konečné slovo ohledně startu koně mám tedy já. Vzpomínám si na situaci před Velkou jarní cenou, kdy ho v Chuchli vyrušil od stolu při obědě pan Tlustý a říkal mu, co to koupil za koně, že jeho matka nic nedala. Jsem rád, že pan Posád na takové lidi nedá. Zrovna tak se šíří fáma, že Kadyny je chromý. Ale to není pravda, měl rozhozený metabolismus a pomáhali mu odborníci z veterinární univerzity v Brně. Ale zpět k vaší otázce – Always by měl startovat ve Slovenském derby, kam je přihlášený. Mister Aviation poběží Saint Leger a uvidíme, jestli ještě bude mít nějaký start před ním. On je ještě takové děcko, dostihy ani moc nechce vyhrávat. Jako dvouletý byl při finiši takový kyselý, a možná proto ho vykastrovali.


Jak hodnotíte výkony jezdců v derby?

Přiznám se, že jsem přál moc Milanu Zatloukalovi, aby si vyhrál své první derby, ale nepovedlo se to a život jde dál. Ján Havlík odjel Mister Aviationa procítěně. Řadím ho mezi naši a slovenskou nejužší špičku, je to výborný žokej. Klobouk dolů předtím, co předvedl v derby. Když se bavíme o jezdcích, jsem rád, že u nás máme Nikolu Petrlíka. Mám ho rád, musí na sobě ale pracovat, a přál bych mu, aby se vypracoval mezi dobré jezdce.


Vyhrál jste derby už posedmé, což je nejvíce v historii českého turfu. Jak moc si toho ceníte?

Je to úspěch celé stáje, celého kolektivu, kterému chci tímto poděkovat. A v neposlední řadě i panu doktoru Žertovi a doktoru Jahnovi z veterinární univerzity v Brně. Odstranili Mister Aviationovi bradavici, která ho trápila na břiše, a děkuji i našemu kováři Radku Vrzalovi. Ti všichni se také podíleli na našem výsledku v derby.

Baví mě každé vítězství, ale za úspěchem v derby je více starostí a dřiny, aby to vše klaplo na tisíc procent a došlo se k takovému výsledku. A jsem rád, že jsem toho dosáhl. Přece jen už jsem v turfu nějakou dobu, a tak je možné, že to tu už v nějaké dohledné době předám Radkovi. Také si myslím, že je velkým úspěchem vyhrát derby dva roky po sobě jako majitel. To se v novodobé historii turfu nikomu nepovedlo a předtím to bylo možné jen za éry dostihové stáje Napajedel. A to, co pan Posád získal za derby, vrátí dvakrát třikrát zpět do dalších koní… (mze)


Čtěte také:
Předchozích šest vítězů derby Františka Holčáka

 

 

 

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net