Sedmým triumfem v Českém derby, kterého dosáhl s Mister Aviation, se stal trenér František Holčák rekordmanem naší modré stuhy. Nyní můžete spolu s ním zavzpomínat na předešlých 6 vítězů.


Když František Vítek v roce v roce 1995 zažíval s černým hnědákem Regulusem pošesté úspěch v Českém, respektive Československém derby, jiný uznávaný trenér stejného křestního jména měl v té době zatím na svém kontě první úspěch v derby. Hned následující sezónu ale připravil František Holčák svého druhého derby-vítěze. I přesto ale asi málokdo počítal s tím, že se trenérovi z Velkých Karlovic, který předloni oslavil 60. narozeniny, podaří počtem vítězných zásahů v tuzemské modré stuze dohnat jeho i Jaroslava Maška, který rovněž dokázal připravit šest vítězů Československého derby a poté i jejich rekord překonat. Pojďme nyní s ním zavzpomínat na koně, které dovedl k metě nejvyšší. Koně, kteří mají společné to, že se všichni narodili za hranicemi Česka a žádný z nich neběhal v ČR jako dvouletý.


BARBAKAN (POL), vítěz v roce 1992, pedigree: Czubaryk - Bandera, Mehari. Majitel: Zbrojovka Vsetín, dostihová kariéra v ČR: 32 startů, 10 vít., 15 um., zisk: 994.100 Kč

Před rozpadem federace poslední Československé derby ovládl ryzák polského chovu Barbakan, a to po taktice start-cíl. František Holčák tímto úspěchem způsobil dostihovým odborníkům i divákům velký šok. Ten kdo si na sympatického ryzáka vsadil, inkasoval za 10 korun více než dvacetkrát tolik…

"Pro tehdy novou stáj Zbrojovka Vsetín, představující firmu s velmi slušnou ekonomickou situací, jsme jeli nakupovat do Polska koně. Byli jsme ve stáji trenérky Doroty Kalubové. Vybrali jsme o dva roky staršího Mon Amoura a pro tříletý ročník Barbakana. Ten stál v boxe a trochu klkal, ale upoutal mě i tak.  Barbakan byl chtivý, dost puloval. V derby mu ale vše sedlo. Standa Koubek ho nechal cválat na špici, nepral se s ním. Přes oblouk si Barbakan odpočinul a cílovou rovinu skvěle seběhl.  Byl to opravdový vytrvalec. Charakterově byl naprosto výborný. Vše snášel dobře, práci, cestování, neměli jsme s ním žádný problém.  V tom byla jeho tehdejší výhoda proti mému druhému tříletkovi Law Sozirimu. To byl výkonnostně později lepší kůň, ale byl to sveřepák, a v derby ještě nebyl úplně zralý. Proto v něm skončil až čtvrtý, bylo s ním tehdy těžší pořízení. Vzpomínky na první vyhrané derby mám ty nejkrásnější. Proběhly veliké oslavy ve Vsetíně, kde byl Barbakan ukazován pomalu jako národní hrdina…  Tehdy byla úplně jiná doba.  Jezdci se na koních neměnili tak často jako dnes. Tehdy stáje měli své jezdce, které do dostihu pravidelně posazovali. Určitě je dobré, když jezdec koně zná z tréninku a ví, co od něj může čekat. I když na příkladu vítězství Jiřího Chaloupky s Kadynym je vidět, že to není bezpodmínečně nutné. Ale tehdy Standa Koubek Barbakana dobře znal z tréninku i z předchozích dvou dostihů, a to pro něj v derby byla určitě velká výhoda."

Barbakan


GLOWING (FR), vítěz v roce 1996, pedigree: Kendor - Only Star, Nureyev. Majitel: Kora-Law Soziri Velké Karlovice, dostihová kariéra v ČR: 7 startů, 3 vít., 4 um., zisk: 1,009.500 Kč

Druhý derby-vítěz z trenérské kuchyně Františka Holčáka a jeho první kůň, který dokázal vyhrát Trojkorunu. Ze všech vítězů derby měl nejkratší kariéru, skončil po úspěchu v Saint Leger. Důvodem nebyl špatný zdravotní stav, ale zájem majitele zařadit ho brzy po hvězdné dostihové kariéře do chovu.

"Vybrali jsme ho s panem majitelem na aukci v Saint-Cloud, stál tehdy 20 tisíc dolarů. Měl ale menší otlak na zádech, tak jsem měl trochu strach, jestli nekupujeme problémového koně. Doma se ukazoval dost dlouho jako zelenáč. Obával jsem se, že derby je pro něho příliš brzy. Byl jsem rád, že jeho čas tedy přišel dříve, než jsem si původně myslel. Nerad bych koně, byť kvůli derby, natahoval. A v derby ukázal, že na to opravdu má.  Povahově byl taky zlatý. Opravdu nebyl ničím výjimečný. Snad jeho jediná nectnost byla ta, že si při nakládání rád kopl do vozíku. Museli jsme tedy na to dávat pozor, aby se nám nezranil, ale jinak bylo vše v pořádku.  Majitel chtěl pro Glowinga špičkového jezdce a naše volba padla na Williama Lorda, který měl u nás dobré jméno, ostatně již předtím vyhrál derby s Arvou. Lord poprvé jel Glowinga ve Starohájském derby, kde byl druhý za Mir Sadou, a říkal, že si myslí, že to bude kůň pro derby. A nakonec spolu vyhráli i Saint Leger, a Glowing tak završil úspěšně celou trojkorunu.  Myslím si, že připravit koně k vítězství ve všech klasických dostizích během čtyř měsíců je velké umění."

Glowing 


RAY OF LIGHT (IRE), vítěz v roce 1999, pedigree: Rainbows For Life - Topmost, Top Ville. Majitel: FCC Folprecht Brno, dostihová kariéra v ČR: 25 startů, 12 vít., 11 um., zisk: 5,062.800 Kč

Chybělo několik centimetrů, možná milimetrů, a František Holčák měl ve stáji dalšího majitele trojkoruny. Ray Of Light ale po suverénním vítězství v derby prohrál s Bohemian Ladem v Saint Leger o nos.  "Dodnes si myslím, že to byla spíš mrtvola," říká František Holčák, "ale s tím se nedalo nic dělat."

"S panem Pavlou jsme letěli do Irska k trenéru Halfordovi. Vybírali jsme tehdy ze tří koní a Ray of Light mě upoutal tím, jak výborně vypadal v kondici týden po dostihu, byl nabitý energií a veselý. Tak jsem usoudil, že to rozhodně není kůň, který by byl ve dvou letech nějak vyšťavený.  Ray byl mazlík. A někdy až velký flegmatik. Pamatuji se, jak mě vystrašil před samotným derby. Přijeli jsme po 380 kilometrů dlouhé cestě z Velkých Karlovic do Prahy a on jakmile přišel do boxu, natáhl se a chrupkal… To jsem do té doby u koně v tréninku nezažil. A mimochodem tohle udělal před derby i Kadyny.  V derby ho jezdil jeho stálý jezdec Kamil Píchal. Znal ho dobře z práce, vyhrál s ním Vekou jarní cenu a i pro derby mu dal majitel důvěru, za což se mu odvděčil pěkným vítězstvím v dobrém čase. Bohužel před Saint Leger byl Kamča ve velkém tlaku, byl sledován  médii. Česká televize mu tehdy nainstalovala na záda kameru, která snímala dostih z pohledu jezdce. A to se myslím podepsalo na jeho psychice, jeho výkon v dostihu určitě byl tím ovlivněný. Ale i tak si myslím, že Ray byl v cíli o chloupek dříve."
 
RayoflightFoto: Martin Cáp 


TRIBAL INSTINCT (IRE), vítěz v roce 2001, pedigree: Doyoun - Mystery Treat, Plugged Nickle. Majitel: Ray Racing, dostihová kariéra v ČR: 46 startů, 24 vít., 18 um., zisk: 5,926.850 Kč

Druhý v pořadí trojkorunový vítěz mezi derby-vítězi Františka Holčáka. Univerzální kůň, který dokázal vyhrávat dostihy od 1600 do 2800 metrů, i když podle trenérových slov jeho hlavní parketou byly dostihy okolo 2000 metrů. Úctyhodné také bylo, že běhal na vrcholné úrovni do sedmi let a zaznamenal 24 vítězství.

"Po dobré zkušenosti s Ray of Lightem jsme opět zamířili s panem Pavlou do stájí pana Halforda a vybrali jsme dva koně, Sharp Focuse a Tribala. Oba dělali radost, Sharp Focus neprohrál prvních pět startů pod mým vedením, ale Tribal Instinct byl nakonec lepší.  To byl typ koně, na kterém by se dalo dříví štípat, anebo mohlo by ho jezdit i dítě. Na hřebce byl opravdu extrémně hodný, ani klisny ho nijak zvláště nezajímaly. Dobře cestoval, dobře papal… Zkrátka ideální kůň.  O výběr jezdce se postaral pan Pavla, který samozřejmě Johna Francise Egana sledoval, a domluvili se na angažmá. Koně odjezdil dobře, vše bylo ke spokojenosti."

tribal
Foto: Martin Cáp


AGE OF JAPE (POL), vítěz v roce 2009 , pedigree: Jape (USA) - Age of Gold (GB), Belmez (USA). Majitel: Bača Palkovice, dostihová kariéra: 24 startů, 18 vít., 4 um., zisk: 6,831.716 Kč

Třetí trojkorunový vítěz z trenérské dílny Františka Holčáka, který celkem vyhrál pět klasických dostihů. Navíc kůň, který by se jako další mohl po vítězi derby z roku 1986 Dynamitovi reálně pokusit o zisk unikátního double Česká derby - Velká pardubická. Letošní sezónu Graded 1 vítěz z Merana vynechává. Jako sedmiletý bude opět trápit soupeře, ale už pod novým majitelem.

"Asi je to už dost známá historka, jak jsem chodil s čepicí po Valašsku a hledal zoufale někoho, kdo by zaplatil nadějného hřebce koupeného na aukci v Polsku. Kupoval jsem ho tehdy pro pana Pavlu, ale ten ho pak kvůli finančním potížím nemohl zaplatit a mě vyvstaly velké starosti. Nabízel jsem ho nejprve majitelům v naší stáji, ale někteří zpochybňovali to, že by kůň za 50.000 euro mohl být dobrý… Nakonec jsem ale přemluvil ke koupi pan Baču. Tomu později vyhrál okolo sedmi milionů korun a sto tisíc euro, takže to je takový hezký konec zpočátku zapeklitého příběhu. Teď Age odpočívá, vrátil se nám z posledního dostihu v Itálii potlučený, měl naražená žebra, tak jsme mu dopřáli dostatek času na zotavenou. Letošní sezónu tedy kompletně vynechává. Ale věřím, že příští rok zase nebude dát majitelům a trenérům překážkových koní spát…  Také je na hřebce hodný. Dobře krmitelný, snáší dobře cestování. Občas ale umí vyvést lumpačinu v tréninku. Když se nahřeje, umí udělat jezdci pěknou zatáčku… Žokej Lopez byl tehdy ve velmi dobré formě. Byl velmi zkušený, dařilo se mu, a tak jsme s majitelem tehdy rádi využili jeho služeb.  Ostatně po derby s ním vyhrál ještě dalších pět dostihů včetně Slovenského derby. Bohužel později už jsme s ním tak spokojeni nebyli a  naše spolupráce skončila."
 
age of jape derby


KADYNY (GB), vítěz v roce 2012, pedigree: Zamidar - Hoh My Darling, Dansili. Majitel: Monte Negro, dostihová kariéra v ČR: 4 starty, 1 vít., 1 um., zisk: 1,036.7500 Kč

V době psaní tohoto článku nesl loňský čtyřnohý hrdina derby nálepku velmi překvapivého vítěze, za což může jeho předchozí tuzemská kariéra. František Holčák ale tehdy krátce po dostihu měl jiný pocit: "Zatím to mohu tvrdit jen podle svého pocitu, protože to ještě neměl šanci prokázat, ale pokud bych měl porovnat všech šest svých derby-vítězů, tak myslím, že právě Kadyny je nejlepším mezi nimi."

"Kupovali jsme ho ve Francii. Chtěli jsme koně s vyšším ratingem. Kadyny nás upoutal snadným vítězstvím a třetím místem v dostihu Group 3. Stál 160.000 euro, což není zrovna málo, ale s trabantem se už dnes na derby nejezdí… Zpočátku se zdálo, že vše dobře snáší, ale ve světle jeho prvních startů u nás se ukázalo, že mu aklimatizace trvala déle, než jsme předpokládali. Když přivezete koně z mírného podnebí do podmínek, kde v tu chvíli leží skoro metr sněhu, musí se to asi nějak projevit.   Kadyny je trochu drzý, umí potrápit jezdce. V práci je schopný se třeba zastavit. Po zlém s ním jezdec nic nezmůže, musí počkat, až se sám umoudří a pak už je zase v pohodě.  Je dobře krmitelný, cestování mu také nedělá problémy, takže v tomto směru si na něho nemůžeme stěžovat. A v derby jsem viděl, že poprvé za tu dobu, co je v Česku, ho dostih bavil. Bylo vidět, že ho průběh dostihu, který mu vyhovoval, potěšil.  Původně jsme s panem majitelem chtěli angažovat Manninga, ale to nevyšlo. Tím ale nechci říci, že bychom pro derby museli mít jen zahraničního jezdce, i u nás se dá vybrat.  Hledali jsme tedy mezi těmi jezdci, u kterých se dalo podle výsledků předzkoušek derby předpokládat, že by nemuseli mít koně do derby a oslovili jsme Jiřího Chaloupku. To, že neznal do té doby Kadynyho, nepovažuji za nevýhodu. Dobrý žokej, pokud dá na trenéra, ale zároveň pokud dokáže dobře zareagovat na situaci v dostihu, nemusí koně znát z tréninku. Důležité ale bylo, že Jirka nastudoval Kadynyho starty na videu a udělal si představu, jaký je to typ koně a co by mu mělo v dostihu vyhovovat."
 
Kadyny2
Foto: Zenon Kisza

Michaela Zemanová

Publikováno v tištěné podobě TURF Magazínu č. 7/2012









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net