Luka vaclav jrTři koně poslal včera na start 93. Českého derby Rádia Impuls trenér Václav Luka a všichni dokázali být v dostihu za peníze. A dařilo se i jeho dalším svěřencům, kteří získali během mosteckého mítinku dvě vítězství a několik cenných umístění. Zajímalo nás tedy, jak vrcholný mítink rovinové sezóny hodnotí bošovický trenér den poté…


Měl jste tři koně v derby, všichni doběhli do šestého místa a Talar dokonce bojoval o vítězství. Jste spokojený nebo to mohlo být ještě lepší?

Celkově spokojený jsem. Je krásné, že se všichni naši derbysté umístili na dotovaných místech. V lednu bych výsledek druhý, čtvrtý a šestý v derby bral všemi deseti, ale teď moje pocity asi přesně vyjadřuje výrok: jedno oko pláče a druhé se směje... Nikdo z našich koní totiž bohužel neměl ideální průběh dostihu. A po shlédnutí videa je to evidentní.


Mohl byste tedy zhodnotit průběh dostihu a výsledek vašich koní v derby?

Nejhorší průběh dostihu měla Ley Percy. Ztratila na startu dobrých pět délek, pak se v průběhu dostihu pohybovala chvíli vpravo, chvíli vlevo, a měla i kontakt se živým plotem. A v cíli byla čtyři a půl délky za vítězem, takže to byl heroický výkon. Beryaska měla z těch tří asi nejlepší průběh dostihu, i když vysoké startovní číslo jí stejně jako Talarovi nutilo rozdávat délky. Vlastně jednu chvíli byli všichni tři naši koně vzadu a to se v Mostě těžko dojíždí. Každopádně Beryasku, loňskou šampionku už hodně lidí odepisovalo, a já myslím, že čtvrtým místem v derby předvedla skvělý výkon. Talar se také dostával dopředu z posledního místa, kdežto Mister Aviation a Taggerton alespoň cválali v prostředku pole. A pak naše smůla byla ještě v tom, že Mister Aviation trochu bočil doleva, čímž se dostal do těsného kontaktu s Talarem, který ho popohnal. Kdyby šel od něj Talar dále, tak by asi vyhrál on. Možná, že kdyby to bylo na pražské dráze, že by Talar neprohrál. Na kdyby se však nezávodí.


Zůstali vaši derbysté po dostihu v pořádku a kam povede jejich nejbližší cesta?

Ley Percy a Beryaska mají šrám na noze, ale není to nic zásadního, je to drobné zranění. Obě klisny by měly mířit do Oaks. Talar jako valach do Slovenského derby nemůže a Saint Leger už je na něj distančně moc, takže mu spíše budeme hledat něco v zahraničí, ve Francii. Ale teď si chvíli odpočine.


Chystáte se v nejbližší době na nějaké zahraniční závodiště?

Ano, příští týden povezeme dva koně na aukci do Deauville a také čtyři koně na dostihy. Je počítáno s Iryklonem, Merbelou, Selinou Queen v Deauville a Secret Run by ještě o den dříve měla běhat v Clarefontaine. Možná se ještě přidá pátá startujicí a to Wanillca. A do Francie by se měla po nich podívat i So Easy a plánujeme i závodiště Vichy s Iraklinem. Poté je v plánu Paříž… Se zahraničními starty tedy počítáme i nadále.


Výtečný výkon podala v Mostě ve sprintu také Waka Laura, která se lepší každým startem…

Ano, Waka Laura mi udělala velkou radost. Šla výborně, doslova smetla Mikeshe. Vyhrála již potřetí za sebou a jsem rád, že nám ukazuje své kvality.


Hned úvodní dostih derby-mítinku opanoval při svém druhém životním startu Charles Quatrieme, syn Motivatora. Kam s ním zamíříte dále
?

Je to pozdní kůň a jeho distanční optimum bude okolo 2000 metrů. Tady toho nemá moc co běhat, takže s ním také asi zamíříme ven, i když samozřejmě zatím vyhrál trojkový dostih. Včera se nám ale vrátil se zagalupovanou nohou, takže je otázka, jak rychle se dá dohromady. A také je to konstitučně slabší koník.


Ještě jsme nezmínili Dangerous Gleama, který doběhl třetí ve Zlatém poháru. Předpokládám, že i on vám udělal svým výkonem radost.

Dangerous podal fantastický výkon a je na něm vidět, že je to pozdní kůň, který se stále zlepšuje. Mimo jiné porazil Leo Gali, která měla tento dostih vyhrát a toho si cením. Navíc Most pro něho není ideálním závodištěm.


Jak tedy celkově hodnotíte derby-den v Mostě?

Buďme rádi, že se České derby mohlo konat v Mostě. Zdejší závodiště se tohoto úkolu zhostilo dobře, vše se zvládlo bez komplikací, dráha byla velmi dobře připravená. Do Mostu přišlo na derby dva tisíce diváků, do Prahy by přišlo tak třikrát tolik, ale to asi v tuto chvíli není to podstatné. Pro naše tréninkové středisko chybělo více štěstí v derby. Smůla bohužel k dostihům ale také patří, a když je smolný průběh dostihu, není tak dobrý výsledek v cíli. Naši svěřenci podali vynikající výkony. Luka racing tréninkové středisko tedy uspělo v takto významný den na výbornou a jsem rád, že můžeme majitelům stále dělat radost.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking