stleger 2022Vzrušení před startem, napínavý souboj a obrovské emoce po vítězství. To, co dělá dostihy tak přitažlivé, nabídl nedělní mítink v Chuchle Areně Praha v míře takřka vrchovaté. Lví podíl na tom měl poslední klasický dostih sezóny 77. Renomia St. Leger (L, 2800 m) a v něm český rodák GASPARINI (Eagle Top). Kůň s velkým příběhem a ještě většími schopnostmi napsal další úspěšnou kapitolu tohoto příběhu, který se začal rodit v okamžiku, kdy se jeho chovatel a majitel Petr Karlík rozhodl poslat svou chovnou klisnu Galantery k plemeníkovi Eagle Topovi.


Ač český chov neprožívá zrovna lehké období, a, jak jsme psali v týdnu, z početního hlediska se vrátil o půl století zpátky, letos prožívá mimořádný rok. Zvláště v klasických dostizích, které letos plně patřily koním odchovaným českými a moravskými chovateli, byť v případě vítězky Derby a JCK Queen of Beaufay (Zarak) realizovaným v srdci francouzského chovu v Normandii. Tím, kdo tuto neuvěřitelnou kolekci završil, byl hnědák Gasparini, první vítěz St. Leger z tuzemského chovu od triumfu famózní Ready for Life (Rainbows for Life) před 17 lety.

Od pomalého tempa k infarktovému závěru

Svěřenec Jana Demeleho byl v předběžných sázkách vypsán společně s premiantem ze Swiss derby Hello Hola Hay (Zarak) jako spolufavorit dostihu, postupně ale tuto pozici ztratil a zatímco jeho kurz rostl, šance Hello Hola Hay viděli sázející ve stále lepším světle. Ani dostih se pro něj neodvíjel nijak ideálně. Po škrtnutí Witch (Mikhail Glinka) odskočilo do dostihu o 600 tisíc korun 8 koní, z nichž se však žádnému nechtělo diktovat tempo. Dobrý start poslal do čela Gaspariniho, a ač Jiří Palík v jeho sedle v úvodu brzdil tempo a čekal, zda jej někdo v čele nevystřídá, zůstala nevděčná úloha jemu. „V tu chvíli jsem nevěřil, že by to mohl za takových podmínek vyhrát,“ svěřil se mi po dostihu Petr Karlík. Jiří Palík ale využil svých zkušeností, už v oblouku nasadil rychlejší tempo a pole se roztáhlo, když za ním a druhou Totally Gold zela zhruba čtyř až pětidélková mezera. Na konci protilehlé roviny si Gasparini trošinku oddychl a před závěrečným obloukem už bylo pole kompaktní, po bariéře si výrazně vylepšil pozici favorizovaný Hello Hola Hay, a do cílové roviny už šancoví koně vbíhali s hodně vyrovnanými pozicemi. Nejprve přišel útok Totally Gold (Dark Angel) a následně zvenčí zaútočila vítězka Oaks Vignetta (Pouvoir Absolu), zatímco Hello Hola Hay nebyl schopen s touto trojicí držet krok.
V nádherném a vyrovnaném souboji se pak všichni tří koně na distanci srovnali do jedné lajny, pak o hlavu prodrala vpřed Totally Gold, ale Gasparini ukázal srdce bojovníka, znovu zabral a v posledních metrech se vrátil do vedení a zvítězil. O krátkou hlavu druhá doběhla Totally Gold, jejíž trenérce Ingrid Janáčkové Koplíkové už letos potřetí těsně uniklo klasické vítězství. Třetí Vignettu, vítězku Oaks, dělila další krátká hlava a daleko nebyl ani v závěru znovu zabírající Hello Hola Hay, jemuž na Vignettu chybělo jen půl délky. Tabuli uzavřela Cat
’s Agility (Reliable Man), za níž již zela pětidélková mezera.Vítězný Gasparini, narozený a odchovaný v Hřebčíně Napajedla, pochází z prvního tuzemského Eagle Topova (Pivotal) ročníku a díky němu by si pozici nejžádanějšího plemeníka v tuzemském chovu měl střelický hřebec udržet i v příštím roce. Blíže jsme se rodokmenu Gaspariniho věnovali po jeho triumfu ve Slovenském derby.

NN22 gasparini4

st leger 2022 ceny

Ideal Approach umí i v Praze

Hlavní dostih skončil zklamáním pro stáj Lokotrans, která však v dostihu, který klasické zkoušce předcházel, 44. Velké ceně Prahy CK Martin Tourmohla společně s chuchelskými diváky sledovat další skvělý úspěch již desetiletého IDEAL APPROACH (Bushranger) . Hnědák, tradičně chodící z čela, narazil v největším meziročníkovém testu na mílové distanci na silného soupeře milujícího stejnou taktiku - příhodně pojmenovaného Pace Mana (Reliable Man). Ten se také s Jiřím Chaloupkou v sedle ujal vedení, zatímco Martinem Laubem vedený Ideal Approach mu sekundoval zvenčí. V cílové rovině ale favorizovaný Pace Man už nedokázal s ostříleným borcem Lokotransu držet krok a začal se propadat a roli nejsilnějšího soupeře převzal Politicum (Lethal Force) s Jiřím Palíkem, ale ani ten za šestnáctým vítězstvím kráčejícího valacha výrazněji ohrozit nedokázal a odešel od něj o délku poražen. Třetí místo obsadila Zariyannka (First Defence), čtvrtý doběhl Australien (Olympic Glory), Pace Man uzavřel tabuli.

Pro svěřence Luboše Urbánka bylo toto vítězství již 10. triumfem v dostizích nejvyšší kategorie, ale teprve druhým v Chuchli, a svým kariérním ziskem se blíží hranici 5 miliónů korun.

velka cena prahy2022

Sváteční mítink hostil další díl Fitmin Cupu Cenu Fitmin Lifetime Nutritional programme (III.k., 1200 m), v němž se stylem start-cíl prosadila favorizovaná SENSI TOP (Eagle Top - Sun of Gracie, Ivan Denisovich), polosestra slovenské šampiónky Slivky (Mikhail Glinka) z chovu Josefa Vymazala, kterou trenér Bodlák nasedlal Milanu Zatloukalovi. Ten dnes zaútočil na vedoucí pozici Venduly Korečkové, když hned v následující Ceně Derby klubu Prague (hdcp IV.k., 1200 m) uspěl v sedle dosud nezvítězivší čtyřleté ryzky stáje Roman DONTELLYOURMOTHER (Biraaj) trenéra Germiče. 

Vedoucí jezdkyně Lázně Poděbrady Cup sice nekontrovala žádným vítězstvím, přesto byl nedělní mítink významným předělem v její profesní dráze. Ve čtvrtém dostihu dne Ceně Chuchle Areny Praha (hdcp III.k., 1600 m) se poprvé představila v roli trenérky a premiérový start, o který se zasloužil Bundeskanzler (Dandy Man) stáje Excellent-K s.r.o. Liberec, přinesl šesté místo. Vyhrál, a to již po třetí v řadě, tuzemský rodák YASÁNEK (Dux Scholar - Yes Bubba, Shamardal) stáje Alegres, kterého Tomáš Váňa opět skvěle připravil Davidu Liškovi. Jiná trenérka/žokejka Ingrid Janáčková Koplíková vyhrála v sedle MELANDROSE (Charming Thought) z lotu svého otce Zdena Koplíka dvojkový handicap Cenu společnosti Tipsport na 1800 metrů.

Výbornou bilanci tuzemských odchovanců podpořila druhým letošním triumfem čtyřletá LATARMISSIE (Pouvoir Absolu - Latarmiss, Scyris) z chovu Jana Švédy, která navzdory nejvyšší váze velmi lehce s šestidélkovým náskokem ovládla pětkový handicap Cenu Střední školy dostihového sportu a jezdectví

NN22 latarmissie2

Tečku za podařeným odpolednem udělala čtyřletá hnědka trenérky Jany Manové MACCAIA (Martillo), která s Jiřinou Andrésovou pro svého chovatele a majitele Richarda Mädera jistě vyhrála Cenu Panoše (hdcp III.k., 2400 m). 

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net