Gasparini legerNádherným vítězstvím v St. Leger potvrdil Gasparini (Eagle Top) pozici nejlepšího tříletého hřebce, a to, alespoň soudě dle hodnocení handicaperů, nejen na delších tratích. Srovnání s vítězkou Českého derby Queen of Beaufay (Zarak) se zřejmě nedočkáme, neboť od derby nestartující klisna primárně směřuje do dostihů na západ od našich hranic, zatímco Gasparini zůstane ve zdejším regionu. Co pro něj plánuje, jak tyto plány ovlivňuje Rex of Thunder (Night of Thunder) i jak Gasparini vytopil půl stáje jsme si povídali s trenérem Janem Demelem

 
"Když bude vše v pořádku, čeká Gaspariniho Slovenský St. Leger a pak už pravděpodobně skončí. Myslím, že na tříletého koně toho absolvoval dost," plánuje Demele, prožívající právě díky Gasparinimu svou nejlepší trenérskou sezónu. Ač se Gasparini už jednou utkal se staršími koňmi, to když se kvůli nízkému handicapu nevešel na startovní listinu Českého derby a při derby dni vyhrál trojku otevřenou i starším, neměl by se s nimi už letos potkat. A to nejen proto, že slovenskou klasickou chce trenér jeho letošní kampaň uzavřít. "Nerad bych ho stavěl proti Rex of Thunderovi," vysvětluje trenér, která dohlíží i na přípravu vítěze Zlatého poháru. "Myslím, že ti dva jsou nejlepší vytrvalci v republice a nechci je posílat proti sobě," dodává. Rex of Thundera čeká Velká cena českého turfu, která se poběží 24. září, den před konáním Slovenského St. Legeru.  

Gasparini se v neděli projevil jako opravdový vytrvalec, jemuž nechybí jak fyzické dispozice pro běhání dokola, tak i vyrovnaná psychika. Toho si je trenér plně vědom. "V hlavě to má dokonale srovnané, nakonec to ukázal i po dostihu v malém padocku, kde se začal klidně pást," dodává se smíchem. I jeho svěřenec dobře ví, že něco umí. "Když jsme dojeli domů, řehtal na celou stáj, aby všem řekl, že zase vyhrál," směje se trenér a popisuje cestu pro hvězdu lemovanou jablky, jakou mu připravilo osazenstvo stáje. V boxu jej čekal nejen plný žlab, ale i míč, s nímž si občas krátí dlouhou chvíli. "Někdy si s ním hraje, ale kdysi dávno už se mu povedlo ho nacpat do napaječky a vytopit půlku stáje," vzpomíná trenér, který mu však tento prohřešek už dávno odpustil.

Když se vrací k St. Legeru, nemůže nepochválit profesionální výkon Jiřího Palíka. "Udělal to nejlepší, co mohl, když tempo vzal na sebe. Kdyby to bylo pomalé a přetahoval se s ním, dopadlo by to špatně," je přesvědčen trenér. "Myslím, že ten dostih musel potěšit oko každého diváka. St. Leger u nás většinou koně vyhrávají s náskokem, takový souboj tří koní jako letos nepamatuji. I to jak Gasparini znovu zmobilizoval 50 metrů před cílem síly, to bylo neskutečné," říká pln obdivu trenér, který si přitom vzpomněl i na svého otce. "Moc mě mrzí, že se toho nedožil táta, ten by měl obrovskou radost." Ten již bohužel St. Leger sledovat nemohl, všem přítomným divákům však Gasparini připravil nezapomenutelný zážitek. Doufejme, že nějaký další nám i českému chovu ještě nadělí.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net