goscaterSuverénně zvítězil v loňské čtvrté kvalifikaci a řekl si tak o dodatečnou přihlášku do Velké pardubické. Jenže pak ho zradilo zdraví. Goscater při letošní červnové kvalifikaci Velká cena města Pardubic – Memoriál mjr. Miloše Svobody ale ukázal, že je zpět, když po boji s jedním z favoritů Hegnusem vybojoval cenné vítězství.


Do druhé kvalifikace na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou odstartovalo deset koní, vedle hrstky zkušených favoritů především nováčci. A také trojice koní, kterým nevyšla květnová kvalifikace, a pokoušeli se o vstupenky do Velké pardubické podruhé. Jediné klisně na startovní listině Modeně se to bohužel nepodařilo, když v průběhu dostihu „ztratila“ svého náhradního jezdce amatéra Michala Mikšovského. Universe of Gracie a také Hegnus se už tentokrát do cíle dostali. Hegnus s žokejem Marcelem Novákem navíc velmi potrápili pozdějšího vítěze Goscatera připravovaného rodinou Myškových. „Bylo sice málo početné pole, ale jeli jsme si to svoje, co jsme potřebovali. Skákal perfektně, i když poslední skok byl trochu krkolomný. Ale nějaké napětí tam být musí,“ vtipkoval vítězný žokej Jaroslav Myška. „Goscater pracuje prakticky jen tři měsíce, protože byl od loňské poslední kvalifikace zraněný, poflakoval se ve výběhu a trénovat začal teprve v dubnu. Udělal dost práce, a to jenom ukazuje, že je to opravdu kvalitní kůň,“ dodal Myška.

Druhou kvalifikaci, ve které musely jezdce měnit hned tři realizační týmy, dokončilo osm koní. Za Goscaterem a Hegnusem doběhli Wild Danger a Theophilos, který v paddocku opět ukázal svůj temperament, a na pátém místě dokončil Universe of Gracie. Kvalifikaci splnili také Val de Guye, Krocoleon a Un Tiep. Vedle Modeny dostih nedokončil zadržený Jantar. Goscater, Hegnus a Krocoleon na přihláškách do Velké pardubické zatím nefigurují, dohlásit je jejich realizační týmy mohou v září. V polovině kvalifikačního seriálu má vstupenky do Velké pardubické celkem devatenáct koní, i když pět z nich na dohlášku do říjnového dostihu ještě čeká.

Druhý červnový mítink oproti zvyklostem nabídl devět dostihů. I přes horké počasí byla dráha pružná a diváci si do areálu pardubického závodiště cestu našli. Dostihový program byl poznamenán velkým počtem změn jezdců, na kvalitě dostihů to ale nijak neubralo.

Tradičně dostihový mítink zahájily dva dostihy přes proutěné překážky. V tom prvním vypsaném pro tříleté koně, v Ceně Dostihového klubu, zvítězil Arkalon s žokejem Pavlem Kašným stylem start - cíl. „Taktitu start - cíl jsme zvolili na poslední chvíli. Je to kůň z dobré rodiny, má překážkový původ. Doufáme, že se nám nezblázní ještě více než je," řekl na adresu "divokého" Arkalona trenér Pavel Tůma.

V druhých proutkách pro čtyřleté a starší koně nazvaných podle memoranda o spolupráci pardubických sportovních klubů HC Dynamo, BK Pardubice a Dostihového spolku, vítězství vybojoval jedenáctiletý Nikan s žokejem Marcelem Novákem. Nikan byl nejstarším koněm v poli. Pro Nováka to bylo letošní jubilejní desáté vítězství v tuzemsku.

Do třetího dostihu Cena za podpory společnosti SEED SERVICE po škrtnutí Status Quo odstartovalo dvanáct koní. Kolem cílové podkovy jich proběhlo devět, na prvním místě Buonarroti s žokejem Janem Kratochvílem. Teprve daleko za nimi dokončili Waikita, Pyšný páv, Nick a Avec Charme. Buonarotti při minulém startu nedokončil a jeho trenér Josef Váňa to vysvětloval nezralostí šestiletého hnědáka. „V minulosti měl velké zdravotní problémy, je zázrak, že se uzdravil a vrátil do dostihů. Budeme rádi, když s ním budeme moct jít na podzim Cenu Vltavy nebo Cenu Labe,“ prozradil Josef Váňa.

Před startem čtvrtého dostihu dne, Ceny společnosti Synthesia a.s. byla ze startovní listiny škrtnuta trojice koní. V konkurenci dvanácti koní zvítězil pětiletý Amadeon, který střídá překážkové dostihy s rovinovými. Zvítězil o čtyři délky před Gloverem a dalšími umístěnými Rabbit Librettistem, Modřínem a Manolem. V sedle vítěze byl Sertash Ferhanov.

Pozornost si také zaslouží Cena Komerční banky na 3300 metrů. Pro koně, kteří zvládají pouze krátké krosy okolo dvou mil, se jedná o vrchol první části sezóny. Vítězství z Poplerova memoriálu při velké pardubické bude obhajovat Tarant. Silnými soupeři by měli být především Chicago a Usockem, který suverénně vyhrál před čtyřmi týdny klání na podobné distanci.

Vypadá to, že králem krátkých krosů bude Usockem. Devítiletý hnědák totiž zvítězil v tomto dostihu už podruhé během pouhých čtrnácti dnů. Tentokrát to bylo v Ceně Komerční banky, v jeho sedle byl opět francouzský žokej Kevin Guignon. Zvítězil o jednu a čtvrt délky před Lad Inem, Starbuckem, Turdusem a Chicagem.

Do Ceny Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic odskočilo pouze šest koní, pět z nich prošlo i kolem cílové podkovy. Turoni byl svým žokejem Jiřím Kouskem zadržen, když nedodržel kurz dostihu. Poprvé v kariéře, avšak s velkým náskokem zvítězila čtyřletá Nancy s žákem Pavlem Složilem ml. před Tanečnicí Lúčnicí, Loretis, Imphalem a Changing Guardem.

Pavel Složil se radoval i hned v následujícím dostihu, když s naprostým přehledem zvítězil v sedle Tzigane du Berlais v Ceně mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Pro trenéra šestiletého hnědáka Pavla Tůmu a stáj dr. Charvát to bylo třetí vítězství dne. „Je to velký, těžký kůň. Do Velké pardubické bude dobrý," řekl na adresu vítězného Tzigane du Berlais trenér Pavel Tůma. Tempo dostihu od začátku podle očekávání udávali Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou, nakonec z toho však bylo až čtvrté místo. Před nimi finišovali Stretton a Silk, která před dvěma týdny v Pardubicích zvítězila. Tabuli doplnil ještě Sheron.

V závěrečné Ceně mladých jezdců se po čtyřech letech na stupně vítězů vrátila Lady Bach, která tak získala své druhé životní prvenství – stejně jako její jezdkyně žákyně Veronika Řezáčová. Za ní finišovali Trivero, Adana, Fascinaating Hill a Delifo.

Dostihový spolek Pardubice    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net