GoscaterJedenáctka koní se postavila na start poslední ze čtyř kvalifikací na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. S převahou v ní zvítězil osmiletý Goscater, který ale dosud na přihláškách říjnového vrcholu nefiguruje. Podle realizačního týmu si ale dodatečné přihlášení zaslouží. Manželé Myškovi se shodují v tom, že nejdůležitější ale bude Goscaterovo zdraví.


Zářijová kvalifikace, konaná v rámci Evropského dne koní, byla poslední šancí pro Brokera a Status Quo, další čtyřka koní šla do dostihu i přes to, že přihlášku do Velké pardubické nemají podanou. Z první dvojice si právo startu vybojoval jen Broker, Status Quo opět nedokončil. Ze zbývající čtveřice ambice na start ve Velké pardubické potvrdili Avec Charme a Goscater reprezentujícího Stáj JESO, který má do říjnového dostihu velmi nakročeno. „Neměli jsme co ztratit. Doslova jsme vytáhli koně z výběhu, trénuje teprve od června. S výkonem jsem spokojený. Byli tam kvalitní koně, i když nevím, jak hodně šli naplno, ale já jsem cítil, že Goscater rezervy má. Je teď otázka, jestli mu zdraví ještě ten měsíc vydrží…musí se udělat dohláška za peníze a do té doby si musíme být jistí, že to zdravotně prostál a bude fit,“ reagoval na výsledek dostihu žokej Jaroslav Myška. Goscatera připravuje společně se svou ženou, trenérkou Štěpánkou Myškovou. Osmiletý hnědák šel do dostihu velmi aktivně a v cíli druhému Nikasovi scházelo na vítěze celých sedmnáct délek. Loňský smolař Velké pardubické nemá příliš rád teplé počasí, ale prokázal mnohem lepší výkon než v předchozích dostizích. Stejně jako Jaroslav Myška i žokej Marek Stromský si pár týdnů před Velkou pardubickou přeje pro Nikase hlavně zdraví. Třetí kolem cílového sloupku proběhl Al Jaz s žokejem Josefem Sovkou, na čtvrtém místě dokončil už několikrát zmiňovaný Broker (ž. Jan Faltejsek) a pátý Universe of Gracie (Martin Liška). Dostih ještě dokončil slovenský Peer Cooper, Mileryt a Avec Charme. Do cíle se naopak nepodívali Status Quo, Sherson a sledovaný žokej Josef Váňa starší v sedle Rabbit Hawk Winga.

IV.kvalifikace foto Milan Kricek

Povinnou kvalifikaci pro start ve 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má splněno sedmadvacet tuzemských a dva zahraniční koně. Ve hře je stále ještě Goscater a Avec Charme, které můžou jejich realizační týmy dodatečně dohlásit v termínech do 15. září, případně 22. září. Oznámení startujících koní je stanoveno na pátek 30. září. Na start Velké pardubické se ale může postavit jen pětadvacet koní a tak možná svou roli budou hrát i handicapy.

Před samotným zahájením dostihového dne byly vyhlášeny výsledky ankety o nejsympatičtějšího žokeje, jezdce a jezdkyni – amazonku. Veřejnost si zvolila amazonku Barboru Málkovou, jezdce Jakuba Spáčila a mezi žokeji Dušana Andrése, který se stal také absolutním vítězem ankety pro letošní rok. A právě Andrésovi se dnes dařilo i na dostihové dráze. Po tuhém boji s Vicodym v Ceně Deníku Právo vítězství zopakoval i v úplném závěru mítinku, kdy zvítězil v sedle bělouše Marca Aurelia v dostihu věnovaném nedávno zesnulé gymnastce Věře Čáslavské.

K titulu žokej se opět o kousek blíž posunul Martin Liška. Zvítězil s devítiletou Sun Belinou v dostihu pro klisny, v dostihu společnosti SEKO AEROSPACE a k hranici 50 vítězství mu schází už jen dva zásahy.

V druhém vrcholu dne, Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. význam svého jména potvrdil pětiletý ryzák Talent, do jehož sedla se vrátil žokej Josef Bartoš.

V úvodních proutkách pro tříleté, Ceně OHD Pardubice, kralovala Koenigin Mum s žokejem Josefem Váňou ml. v sedle, cross pro mladé jezdce Cenu SECURITAS ČR lehce opanoval Stefan s Adamem Eliášem.

V klasické steeplechase, Ceně podporované módními značkami Beáta Rajská a Blažek, se velmi lehce prosadil favorizovaný desetiletý Nikan s žokejem Marcelem Novákem. Bylo to jeho druhé vítězství v kariéře, to první je ale sedm let staré.

Do crossu Cena společnosti AUTO IN s.r.o. odstartovala pouze pětice koní, nejúspěšnějším z nich byl syn legendární vítězky Velké pardubické Registany, čtyřletý Reki v sedle s žákem Jakubem Spáčilem.

Mezi trenéry se nejvíce dařilo Stanislavu Popelkovi, který připravil vítěze do dvou dostihů. V obou případech byl v sedle jeho svěřenců Dušan Andrés.  

Dostihový spolek a.s.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net