WroblewskiKoně Dostihové stáje Pegas a tedy svěřenci trenéra Wroblewskiho mají sice letos v dubnu oproti předcházejícímu roku téměř poloviční počet startů, ale s velmi dobrými výsledky. Zvlášť úspěšný byl tento víkend, kdy koně běhající pod tradičními bíločervenými barvami získali ze čtyř startů tři vítězství, v Brně a Praze.

Radost z nich ale zkalila ztráta nadějné tříleté klisny Litery, kterou bohužel potkalo při debutu zranění neslučitelné s dalším životem.

Tři vítězství vašich svěřenců během tohoto víkendu - čekal jste to?

Tři vítězství jsem očekával, ale abych řekl pravdu, tak ne od Pana Kukyho. Myslel jsem, že naším třetím vítězem bude Litera. Její ztráta mne moc mrzí. Byla výjimečným koněm, naší velkou nadějí do velkých cen. První část dostihu potvrzovala to, co jsem si o ní myslel. Šla impozantně, ale bohužel pak jsme ji v sekundě ztratili…

Menší počet startů během prvního dostihového měsíce zavinila, předpokládám, letošní nekonečně dlouhá zima.

Ano, snažili jsme se s koňmi napracovat co nejvíce, co nám počasí dovolilo, ale podmínky pro trénink u nás nebyly dobré, měli jsme dráhy zmrzlé. S Esem a Bleskem jsem odjížděl do Brna s vědomím, že to sice nejsou koně nepřipravení pro start v dostihu, ale že by mohli mít napracováno na první start trochu více. Jejich vítězství mi udělala radost a znamená to pro nás krok kupředu, že takhle máme pokračovat dál, a naději, že se snad dostaví impozantnější výsledky. A jsem rád, že oba koně ukázali, že něco na překážkách umí.

V předzkouškách jarních klasických dostihů se představili vaši svěřenci Nidara a Lumpik. Jsou v pořádku pro klasické starty?

V pořádku jsou, ale klasický dostih poběží jen Nidara. Lumpik se zatím ukázal jako kůň spíše střední výkonnosti, musí ještě počkat na svou šanci a pak se ukáže, jestli třeba časem nevyzraje, anebo jestli z něho bude handicapový kůň. Nidara je delikátní kobylka, je malá, musíme na ni dávat pozor a pracovat s ní opatrně, ale má velké srdce. Věřím, že podá v Jarní ceně klisen dobrý výkon.

Dostane opět šanci v jejím sedle Michal Mach?

Nidaru pojede v Jarní ceně klisen Tomáš Lukášek. Michal je talentovaný jezdec, ale musí na sobě ještě pracovat a potřebuje získat zkušenosti.

Nešlo přehlédnout, že máte na přihláškách na další neděli pouze Nidaru…

Já pojedu do Budapešti s Pegasem, a celkově máme letos méně rovinových koní. Pan Trávníček je chovatel, každoročně přicházejí do stáje mladí koně, které je potřeba vyzkoušet na dráze, a pro „střední“ koně tak není ve stáji místo. Pokud kůň u nás neprokáže vyšší rovinovou třídu, pak dostane druhou šanci na překážkách, a pokud ani v této disciplině nepředvede nadějné výkony, musí odejít. U nás musí docházet k pravidelné obměně stáje.

Dnes jsem se dívala na startovní listinu ve francouzském Wissembourgu, kde jste plánovali účast s Bionic Facem a Kenyou Dance, ale vaše svěřence jsem tam nenašla. Proč jste se nakonec rozhodli do Francie nejet?

K tomuto rozhodnutí došlo až na poslední chvíli. Mám ve Francii známé a ti mě informovali o tom, že je tam tvrdo. Loni nám právě ve Wissembourgu zchromnul Tamburin a tak jsme u Bionic Face, který miluje měkko, nechtěli riskovat zranění. Je to výborný kůň a start na rozběhání mu najdeme někde jinde. Takže jsme se nakonec rozhodli, že jen s Kenyou do Francie nepojedeme.

Jsou i pro vaši stáj nepříjemnými zprávy o problémech závodiště v Meranu?

Ano, to nám zkomplikovalo plány, s tímto závodištěm jsme pro naše koně počítali. Do Francie už musíte vézt supertřídového koně. Pro dobré překážkové koně je v Česku málo dostihů, takže Merano pro některé koně bylo dobrou alternativou. Ale jsem rád, že se Josefu Váňovi povedlo dát dohromady sérii velkých překážkových dostihů v Karlových Varech, Mostě a Pardubicích. A je to dobrá zpráva nejen pro majitele koní a aktivní účastníky dostihového sportu, ale i pro diváky, kteří určitě uvidí zajímavé dostihy.“ (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking