Velka narodni stch dobehVrcholem předposledního dostihového dne v Conseq Parku byla milionová 3. Agrofert Velká národní steeplechase o Pohár Josefa Váni, kde snadno splnil roli desetinového favorita zástupce stáje Meridian Capferret s Jaroslavem Myškou v sedle. Ten tak již vyhrál dostih potřetí a trenérka Myšková podruhé. Roli velké favoritky také potvrdila Dally Hit v 15. Memoriálu Harryho Petrlíka s ž. Rájou v sedle. Mezi talentovanými juniory ve 2. Pražském zimním favoritovi se prosadil stylem start - cíl Black Bard vedený Petrem Foretem. Jan Rája dnes dosáhl hattricku a vede nyní šampionát jezdců na rovině o jedno prvenství před Jaromírem Šafářem.

Výborné obsazení měl třetí ročník  Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (4+, Listed, 4500 m, 1,000.000 Kč). Velikým favoritem dostihu byl vítěz Listed z Auteuil Capferret (Day Flight). Zásluhou švédského Hightowera (Songline) a polské Isuzu (Rhodesian Winner) měla Velká národní steeplechase mezinárodní obsazení. Zahraniční hosté ale nakonec nehráli v dostihu podstatnou roli a švédský kůň byl dokonce jediným z desetihlavého pole, který se nedostal do cíle 4500 metrů dlouhé steeplechase se 13 překážkami. Tempa dostihu se hned po startu ujal vítěz Zlatého poháru Dangerous Gleam (Generous) s Josefem Bartošem v sedle, kterého sledoval Capferret ze druhé pozice. V posledním oblouku se za Capferreta dostal nejmadší  kůň v poli, teprve čtyřletá Deauveline (Bernebeau). Poslední překážku už skákal Capferret vedle Dangerous Gleama a ještě před zatočením do cílové roviny už vedl. Cíle dosáhl snadno o šest délek před Dangerous Gleamem. Před Deauveline se ještě dostal podceňovaný Peintre Elusif (Elusive City). Překvapením bylo také páté místo Čáriraye (Ray Of Light). Trenérka Myšková letos dosáhla 12. vítězství a její manžel Jaroslav si připsal sedmé vítězství do překážkového šampionátu.

Žokej Petr Foret včera na mosteckém hipodromu dovedl Sagara k triumfu v Ceně zimního favorita a uspěl i dnes v dostihu s podobným názvem, 2. Pražském zimní favoritovi (2l., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). V něm vedl reprezentanta stáje DAR BLACK BARDa (Big Bad Bob) a stejně jako včera v Mostě, tak i ve Velké Chuchli, dominoval způsobem start - cíl. Za svěřencem trenéra Ludvíka Harise Black Bardem doběhly do cíle zástupkyně němčického tréninkového střediska, Siciliana (Pop Rock) a favoritka Dylanka (Dylan Thomas). Prvně jmenovaná klisna ztrácela na vítěze v cíli dvě délky a Dylanka již pět. Čtvrté místo patřilo teprve podruhé startujícímu Be Masterovi (Masterstroke) a pátou příčku obsadil bělouš Forever Dry (Jukebox Jury). Žokej Petr Foret má po víkendu 14 vítězství a to znamená posun na páté místo v rovinovém šampionátu. Ludvík Haris již několik týdnů kraluje šampionátu trenérů a nyní má náskok na druhého Grega Wroblewskiho sedm vítězství. Celkem už letos zaznamenal 22 prvenství.

Velka narodni stch dekor
Slavnostní ceremoniál po vrcholu dnešního odpoledne ve Velké Chuchli, 3. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni (foto: Petr Nowicki)

Vysokou favoritkou 15. Memoriálu Harryho Petrlíka (3+ kl., II. kat., 1600 m, 100.000 Kč) byla svěřenkyně trenérky Ing. Ivany Pejškové DALLY HIT (Ad Valorem) a ta své početné příznivce nezklamala. Jan Rája v jejím sedle nechal diktovat tempo tříletou Johanku (Pop Rock) za níž si držel pozici na bariéře. Čyři sta metrů před cílem se dostala skvělá Dally Hit do vedení a až do cíle jen navyšovala náskok na kvinteto soupeřek. O tři a půl délky porazila o téměř pět kilogramů méně nesoucí Johanku a na třetí místo se v závěru dostala Indian Lass (Indian Haven). Tabulový doběh uzavřely dlouho poslední Loop Love (Manduro) a Coffola (So You Think). Zkušená trenérka Pejšková dosáhla letos sedmého prvenství a zářil také Jan Rája, který nejenže dnes dosáhl hattricku, ale usadil se na čele šampionátu jezdců na rovině s náskokem jednoho vítězství na Jaromíra Šafáře.

Favoritem úvodního dostihu dnešního slunného odpoledne ve Velké Chuchli, Ceny Wago (3+, handicap IV. kat., 2600 m, 40.000 Kč), byl jedenáctiletý matador Honey Bunny (Look Honey). Ze středu pole se posunul na druhé místo v lahovickém obluku a po zatočení do cílové roviny převzal vedení, ale dvě stě metrů před cílem neodolal náporu dvou soupeřů. Z nich měl nejsilnější koncovku svěřenec trenéra Pišla MARKER SUN (Mamool), který se při svém devátém letošním startu poprvé prosadil na první místo, o třičtvrtě délky před Verunkou (Minds Music). Honey Bunny ztrácel v cíli na vítězného reprezentanta stáje Rozkovec jeden a půl délky. Žokejka Vendula Korečková zvítězila letos podeváté.

Prazsky zimnifavorit dobeh
Vítězové 2. Pražského zimního favorita - rok po Black Canyonovi dovedl žokej Petr Foret vítězně do cíle Black Barda (foto: Petr Nowicki)

Favoritovi se ale dařilo hned v následující Ceně Fondu ohrožených dětí (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Tím byl mezi šesti účastníky dostihu dvakrát do třetího místa umístěný SAUL (Champs Elysees) reprezentují barvy stáje Hana Horčičková. Žokej Jan Rája vedl hřebce blízko vedoucí La Velocity (Iffraaj) a v cílové rovině se posouval dopředu podél bariéry. Nakonec dominoval o dvě délky před Taellem (Mikhail Glinka). Solidní debut absolvoval Viconte (Zambezi Sun), jenž na třetím místě ztrácel na vítěze tři a čtvrt délky. Trenérka Helena Vocásková je se 14 prvenstvími na třetím místě trenérského šampionátu.

V cílové rovině Ceně skiareálu Plešivec (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč) sice přešla do vedení Bouřka (Mir Sada), ale posledních dvě stě metrů dostihu bylo v režii nejstaršího účastníka v poli VALMONTa (Forever Bond - Victoria Caesaris, Blushing Flame), který porazil Bouřku o téměř tři délky. Třetí místo získal dlouho aktivně běžící Dobet (Bully Pulpit). Jan Rája tak dosáhl během odpoledne druhého vítězství a dotáhl se na Jaromíra Šafáře, zatímco trenér Tomáš Duchoň se radoval z druhého vítězství v aktuální sezóně.

DallyHit MemPetrlika
Jedenácté vítězství Dally Hit a pokoření hranice 1,5 milionu korun zisku přišlo úspěchem v 15. Memoriálu Harryho Petrlíka pod vedením ž. Jana Ráji (foto: Petr Nowicki)

Favoritkou Ceny Velta Tea (3+., IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) byla Finále (Midships), ale nakonec zvítězil jiný zástupce tříletého ročníku. Větší část mílové zkoušky odvodil stájový kolega Finále Inwin Spirit (Invincible Spirit), ale posléze skončil v cíli dvouciferným výsledkem. V cílové rovině přešel do čela Dudlik (Pivotal), ale neodolal o dvě délky náporu poprvé v kariéře triumfujícího odchovance žokeje Jakuba Pavlíčka KISSI STURMa (Rosensturm), který stejně jako ve všech ostatních hnědákových dostizích byl v jeho sedle. Na třetí místě finišoval Monte Christo (Tiger Cafe), který za sebou zanechal o necelou délku favoritku dostihu.

Dramatickým závěrem se vyznačovala Cena 160 let Křišťálu Moser (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Jedenáctihlavému pelotonu dlouho šéfovala Fur Coat (Layman), ale v polovině cílové roviny byla vystřídána Singapore Spice (Sandwaki). Na posledních sto metrech se ale do boje o vítězství zapojil také Herbebois (Scyris) a zejména Surikata (Suestado), která  pod vedením ž. Jana Vernera o krk vybojovala své druhé letošní prvenství pro stáj BoKa Seniors. Třičtvrtě délky za Singapore Spice doběhl jeho tréninkový kolega Herbois. Žokej Jan Verner si zaknihoval 19. prvenství do šampionátu a trenérka Martina Růžičková byla v dekorovacím centru letos už počtrnácté.