most2Dnešní dostihový den v Mostě přinesl dvě důležité položky tuzemského rovinového kalendáře. Jednou z nich byl nejdůležitější test dvouletých koní, 79. DS PEGAS Cena zimního favorita, kde se po taktice start - cíl nekompromisně prosadil pod taktovkou žokeje Petra Foreta Sagar.  96. Vršanská uhelná a CHARVÁT Group Svatováclavská cena byla jediným z osmi dostihů, kde se dokázal prosadit favorit. Dnes třikrát na mostecké dráze vítězný ž. Václav Janáček totiž dovedl do cíle na první pozici favorizovaného Mr Righta. Dařilo se i žáku Davidu Liškovi, který zaznamenal v Mostě double. Během posledních tří dostihových dnů s rovinovými dostihy projel vítězně cílem šestkrát.

Z mosteckých vrcholů přišel na řadu jako první 96. Vršanská uhelná a CHARVÁT Group Svatováclavská cena (3+, Listed, 1200 m, 550.000 Kč). Dostih třinácti koní byl bohužel hodně poznamenán nervozitou na startu, kdy se vzepjala Kobi (Tolysome) a následně se do potíží dostala ve vedlejším boxe stojící jedna z favoritek Benidiction (Zebedee). První start dostihu byl tedy neplatný. Při opakovaném startu byla v průběhu dostihu aktivní Efily (Slickly), a nedaleko za ní vedl Václav Janáček favorizovaného Mr Righta. Před koncem oblouku se Mr Right protáhl pod Efily a dostal se do vedení. V cílové rovině pak již poměrně snadno reprezentant stáje Dr. Charváta MR RIGHT (Echo Of Light) dokončil své snažení a dominoval o dvě a půl délky před rovněž velmi dobře běžící Efily. Na třetím místě skončil její tréninkový kolega Henrytheaeroplane (Henrythenavigator). Tabulový doběh doplnili Hello Hobby (Intense Focus) a nejlepší z trojice tříletých koní v dostihu Mayda (Approve). Absolutorium si zaslouží trenér František Holčák, který nachystal již desátého vítěze Svatováclavské ceny. A to devět let po vítězství De Roberta a 35 let od prvního úspěchu ve Svatováclavské ceně s Dozanem, kterého tehdy jezdil nynější trenér Tomáš Váňa.

Velké pozornosti se samozřejmě také těšila nejdůležitější zkouška nejmladšího dostihového ročníku, 79. DS PEGAS Cena zimního favorita (2l., Listed, 1600 m, 550.000 Kč), které se zúčastnilo sedm hřebců. Pozici favorita mezi nimi si za dvě vítězství včetně Listed Karpatské ceny vysloužil Res Judicata (Jukebox Jury), ale hodně příznivců měl také zástupce sponzora dostihu SAGAR (Excelebration), kterému měla podle projevu v dostihu mostecká dráha více svědčit. Petr Foret v Sagarově sedle vzal nedlouho po startu dostih na sebe a od té chvíle až do cíle se všichni jeho soupeři dívali na jeho záda. Sagar dominoval lehce o tři délky před Forrest Gumpem (George Vancouver), za nímž jeho stájový kolega Res Judicata doběhl o tři délky. Finišem na poslední dvoustovce zaujal také Oriental Glory (Soldier Holow), který se dostal na čtvrté místo před Quintera (Stormy Jail). Majitel Ing. Jiří Trávníček, trenér Dalibor Török a žokej Petr Foret tak slaví letošní  sedmé vítězství ve významném dostihu u nás, na Slovensku a v Rakousku. Petr Foret je s 13 vítězstvími šestý v šampionátu jezdců a trenér Török se s devíti prvenstvími posunul na šesté místo mezi trenéry na rovině.

V úvodní Ceně Hippodrome de Chantilly (3+, handicap V. kat., 2000 m, 20.000 Kč) dokázal navázat na své vítěztsví ze zdejší dráhy z konce sprna svěřenec trenéra Tomáše Duchoně OMBRELETTO (Dolico) stáje Challenger Horse, který měl v sedle čerstvého klasického vítěze, žáka Davida Lišku. O půldruhé délky zpět skončila Phillipina (Forever Bond) a na pomyslný medailový stupeň se ještě dostala Wellgeta (Egerton). Dlouho vedoucí Yes April (Next Desert) se v cílové rovině z podstatného dění vytratila, ale velké chvíle jejího žokeje Václava Janáčka měly teprve přijít.

Stoupající formu potvrdil v Ceně Hospodářské komory ČR (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) ALEXANDR (Approve) trenéra Dušana Andrése a stáje Quartis-Zámecký Vrch. Své první životní vítězství získal čtyřletý hnědák pod vedením ž. Jiřiny Andrésové pěknou koncovkou o třičtvrtě délky před Private Ryanem (Ryan) a spolehlivou Jessi (Needham´s Fort). Jiřina Andrésová zaznamenala letošní osmé vítězství a její manžel Dušan má nyní pro trenérský šampionát pět prvenství.

Pěkná podívaná čekala na diváky v Ceně společnosti Lázně Poděbrady, a.s. (3+, II. kat., 2000 m, 90.000 Kč). Tempo v dostihu udával jediný tříletek v poli Polish Pearl (Galileo) podporovaný Václaven Janáčkem, a v posledním oblouku ho vystřídal specialista na mosteckou dráhu Fantasticadventure (Poseidon Adventure). Ten v cílové rovině nepolevoval v tempu, ale ještě neměl vyhráno. Přišel totiž ještě silný finiš  Approcaillise (New Approach), který tu před rokem málem získal své první jedničkové vítězství. Tentokrát ryzák stáje Vartan Vartanov připravovaný v Chuchli Igorem Endaltsevem dotáhl své snažení až do konce. Pod vedením žáka Davida Lišky dominoval o krátkou hlavu před Fantasticadventurem. Třetí příčku obsadil Urbi Et Urbi (Observatory). David Liška si připsal do šampionátu jezdců na rovině 14. vítězství a posunul se na pátou příčku v šampionátu jezdců na rovině.

Druhým dostihem proponovaným dnes v Mostě pro dvouleté koně byla Cena Ústeckého kraje (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Dostih skončil úspěchem modrožlutých barev stáje Dr. Charváta. Po slibném debutu ve Slušovicích před čtyřmi týdny se dokázala v Mostě o třičtrtě délky prosadit Václavem Janáčkem vedená LAILA BLUE (Blue Coral - Laila Ashamal, Orpen) trénovaná Pavlem Tůmou před stájovým kolegou Kominikem, kterého ale připravuje rodinné tréninkové středisklo Vocáskových. S dvoudélkovou ztrátou na vítězku dorazila do cíle třetí Kihnu (Campanologist). Trenér Pavel Tůma již letos připravil 11 vítězů rovinových dostihů a to znamená páté místo v šampionátu.

Cena amatérských dostihových jezdců (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) přinesla dvěma aktérům první vítězství v životě. Trenér Miroslav Nieslanik vyslal do dostihu někdejší účastnici Oaks IWNIANKU (Tempelwächter), v jejímž sedle sice měla původně být am. Denisa Sikorová, ale nakonec ji musela nahradit dvanáctý start v dostihu absolvující Lenka Janatková. Ta poslala Iwnianku nedlouho po startu do čela a po boji s favoritkou Archipenkou (Archipenko) získala o půl délky první životní vítězství pro sebe i trenéra Nieslanika. Třetí Winner Stars (Security Risk) měl v cíli na vítěznou zástupkyni stáje MUDr. Eva Nieslaniková manko jedné délky.

Hattrick završil úspěchem v Ceně Hipodromu Most (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 40.000 Kč) žokej Václav Janáček a nezabrzdila ho ani daleko nejvyšší hmotnost v poli, kterou nesla jím vedená WHITE GHOST (Torlus - Witoma, Dunbeath). Svěřenkyně trenérka MVDr. Kantka pod šampionovým vedením dominovala o více než délku před podceňovanými Rumbou (Tiger Cafe) a tříletým Ďáblem (Ray of Light). Václav Janáček míří ve svém stálém angažmá ve Španělsku za ziskem dalšího šampionátu, ale daří se mu i ve své domovině. Ziskem devátého vítězství se posunul do první desítky tuzemského jezdeckého šampionátu. Trenér Kantek úspěchem White Ghost zaznamenal 13. výhru a posunul se na třetí příčku šampionátu.