blazkovaPočetné zastoupení bude mít český turf již tradičně na nedělním Turf-Gala v Bratislavě. Jedním z jeho nejšancovějších zástupců určitě je svěřenec trenérky Blažkové Lysyan, který jako letos neporažený nastoupí na start 30. Ceny Scottish Rifla, kde na něho čeká jedenáct kvalitních soupeřů.

S jakými očekáváními poveze do Bratislavy nejen jeho, ale dalšího reprezentanta stáje Joly, čtvrtého z rakouských Trial-Stakes Nyani Tombu, jsem se proto zeptala Heleny Blažkové.

Lysyan měl před svým letošním prvním startem problémy s páteří, které se vám podařilo díky zákroku chiropraktičky zažehnat a následovala dvě velká vítězství doma a v Rakousku. Jak je na tom Lysyan zdravotně nyní?

Za Lysyanem pravidelně dojíždí chiropraktička a fyzioterapeutka Monika Plachá, která nám moc pomáhá. Před Ebreichsdorfem ho vyšetřovala a páteř byla v pořádku, ale teď při posledním vyšetření opět našla vychýlený obratel. Takže mu zase opět pomohla, což jsme samozřejmě moc rádi. Díky ní je Lysyan opět v pořádku pro dostih.

Jaké máte s Lysyanem ambice v nedělním dostihu?

Konkurence je tam samozřejmě velká. Za největší soupeře považuji Indy Jonese, jehož starty sleduji a myslím, že je to opravdu třídový kůň. A velmi dobrá je i Yucca. Co se týče Lysyana, tak doufám, že bude do třetího místa. Podle tréninku jeho forma neklesá, spíš malinko ještě stoupla. Co by mohlo být v současném počasí ale proti nám, by byla hluboká půda.

S Lysyanem pojede do Bratislavy i tříletý Nyani Tomba, který bude startovat ve Starohájském kritériu. Jak vidíte jeho možnosti?

Nyani Tomba se po Ebreichsdorfu ještě trochu zvedl a podle toho, co říkal Jaromír Šafář, že v Trial Stakes na 1700 metrů ještě nekončil a že by šel ještě dále, tak by mu ani 2000 metrů nemělo dělat problémy.

Oba vaše koně povede v Bratislavě italský jezdec Federico Bossa, který tu bude startovat poprvé. Jak k jeho angažmá došlo a jak si vede v Itálii?

My jsme původně chtěli Pierantonia Convertina, který jezdil Lysyana loni v Ebreichsdorfu, ale bohužel nebyl volný. Tak nám Ludvík Haris domluvil tohoto jezdce, který je v současnosti pátý v italském šampionátu. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking