blazkovaJeden z nejvýraznějších výkonů byl o první pražské neděli k vidění hned v úvodním dostihu, kde svěřenec Heleny Blažkové Prince Orpen doslova zesměšnil své soupeře. A o tomto víkendu se vrací na dráhu trenérčin úspěšný svěřenec Lysyan, který bude obhajovat vítězství ve Velké dubnové  ceně. Ve stejný den bude v Ebreichsdorfu startovat i další úspěšný kůň stáje Joly Nyani Tomba.


Prince Orpen porazil několik koní přihlášených do klasických dostihů ve velkém stylu a rozdílem třídy. Očekávala jste takový „průchod“?
Určitě ne. Byl to první start v sezóně, kdy se mělo ukázat, jak koně zvládli objemy a přechod na rychlé práce, a jestli zimní příprava byla dostatečná. Rychlých prací jsme tolik neabsolvovali. Byla jsem ráda, že se Jarek ocitl s Princem na špici, protože jsme tuto taktiku chtěli vyzkoušet už dříve v Ceně zimního favorita. Ale nevěřila jsem, že by to mohl na špici vydržet až do cíle. A nakonec to Prince Orpen zvládl úžasně, byla to velká radost. A potěšil mne i Castellon. Tomu ublížilo, že koně dlouho stáli v boxech, a pak byl v dostihu dlouho schovaný. Když se mu konečně otevřela cesta vpřed, ukázal na posledních metrech pěkný finiš a přišel na debut pátý. Připomíná mi moc College Classica, doufám, že bude jeho nástupcem.

Prince Orpen si tímto výkonem hlasitě řekl o účast v Memoriálu profesora Michala a posléze ve Velké jarní ceně…
To ano. Původně jsme zvažovali, jestli s ním nejít rovnou Velkou jarní cenu, ale měl by jednak dlouhou pauzu, a také si samozřejmě po výkonu v dostihu a zaběhnutém čase řekl o srovnání s kvalitními koňmi už v Memoriálu profesora Michala. Od něj pak bude mít Velkou jarní cenu za tři týdny, což by mělo na odpočinek stačit.

Blazkova PrinceOrpen

FOTO (Šárka Votavová): Prince Orpen předvedl při svém letošním debutu úctyhodný výkon

Váš nadějný tříletek je také přihlášený do našeho a rakouského derby. Jak vidíte jeho vytrvalecké možnosti?

Já myslím, že by měl být vytrvalý. Objemy v zimě snášel velmi dobře. Samozřejmě musíme zapracovat na tom, aby byl lépe voditelný a mohl se schovat mezi koně. Vytrvalecké dostihy zepředu by asi nezvládl.

Po bezmála deseti měsících se bude vracet na dráhu největší hvězda vaší stáje Lysyan, vítěz loňského ročníku Velké dubnové ceny. Jaká s ním máte očekávání?
Lysyan se mi moc líbí a minimálně už měsíc je chtivý do závodění. Samozřejmě je otázkou, zda-li se dlouhá pauza na něm nějak negativně neprojeví a zda  se nebude rozbíhat v sezóně postupně. Rychlých prací jsem mu nedala tolik jako dříve, bojím se o něho a šetřím ho. Ale je to bojovník, takže určitě ze sebe vydá, co bude moci. Konkurence v dostihu je výborná, ale to se dalo čekat.

Další reprezentant stáje Joly Nyani Tomba se v neděli vrací do Ebreichsdorfu, kde byl loni čtvrtý ve Velké jarní ceně. Jak došlo k výběru tohoto dostihu a angažmá amatérky Juránkové?
Chtěli jsme rozdělit síly, musel by v Česku také běhat jedničkový dostih. Start v Ebreichsdorfu vypadá jednodušší než v Praze Velká dubnová. Tady myslím má na to, aby dostih vyhrál. Nyani je stále nezvítězivší a podobné to bylo kdysi s Lysyanem, kterému vítězství v Rakousku moc pomohlo v další kariéře. Tím, že je ve stejný den Praha i Bratislava, tak nebylo moc jezdců k dispozici a Hana Juránková už pro mě několikrát jezdila. Má rakouskou amatérskou licenci a tím pádem ještě v dostihu úlevu, takže Nyani Tomba nese velmi nízkou hmotnost. Hanka umí německy, takže pomůže Monice Řehákové se vším potřebným. Já zůstávám s Lysyanem v Praze.

Změnilo se něco u vás ve stáji od doby, co jsme s vámi přinesli čtenářům předsezónní rozhovor?
Nedávno přišla do stáje pětiletá klisna ze Švýcarska, která vyhrála v Avenches. Bude si potřebovat trochu odpočinout, ale měla by vyběhnout, byla v tréninku a běhala dostihy. A bohužel minulé pondělí si zlomil nohu nadějný dvouletek Little Gold. To nás všechny hodně rozesmutnilo. Doufám, že jsme si smůlu ve stáji vybrali na hodně dlouho dopředu. (mze)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking