Najinska headDruhá pražská neděle nabízí dva velmi zajímavé tradiční dostihy. Velká dubnová cena má favorita ve vítězi z předloňské sezóny Roches Crossovi, zatímco v testu na Jarní cenu klisen, Memoriálu R. Deyla, po úvodním pražském mítinku ale nepřekvapuje, že i při účasti Nejlepší dvouleté klisny Najinske Betino preferuje svěřenkyni trenéra Šavujeva Miss Kruk.


Roches Cross (Whipper) stáje Jasna je už sice zaskákaný, ale jeho trenér Josef Váňa řekl, že se mu v práci líbí. Loni vstoupil Roches do sezóny v polovině května a tak tedy vítězství ze sezóny 2012 ve Velké dubnové ceně neobhajoval. Loňské edici dostihu kraloval výborný svěřenec Heleny Blažkové Lysyan (Byron), který poté dominoval i v Ebreichsdorfu, ale bohužel druhou polovinu sezóny musel vynechat ze zdravotních důvodů.

Velmi dobrou sezónu měl loni také Hidden Flame (Barathea), který podal oslnivý výkon v bratislavské Cena Scottish Rifla a dvakrát byl druhý ve Francii. Mezi špičku patří také Rabbit Motivman (Motivator), který se po pátém místě v derby neztratil mezi staršími koňmi.

Počítat se ale musí i s třemi výtečními klisnami. Airfare (Fairlypi) dozrála loni ve špičkovou vytrvalkyni a mnoho nechybělo a mohla se radovat z cenného vítězství ve Velké ceně českého turfu, ale trať 1800 metrů by pro ni mohla být v této společnosti příliš krátká.  O rok mladší svěřenkyně Grega Wroblewskiho, jarní klasická vítězka Nidara (Kallisto), loňkou sezónu měřila síly pouze s nejlepšími vrstevnicemi a čeká ji křest ohněm mezi elitou starších hřebců.

Čtvrtá z derby Beryaska (Librettist) poprvé pojede do dostihu z přípravy Zdeno Koplíka a rovněž poprvé změří síly ve společnosti výborných starších koní. Dvojkový vítěz Sholak (Falco) se zdá být v této společnost tak trochu do počtu, ale trenér Resulov loni nejednou prokázal, jak umí koně výborně připravit.

40. Memoriál Rydolf Deyla přilákal na start dvanáct klisen a z loni nejlepších klisen chybí Lužnice, která kvůli menším zdravotním potížím vstoupí do sezóny o něco později. Nejlepší dvouletá klisna Najinska (Areion) nenašla loni na rakouské a bratislavské dráze přemožitele. Prohrála až v říjnu v Chantilly, kde měřila síly s Listed konkurencí. Miss Kruk (Soldier of Fortune) Valentina Bukhtoyarova po solidním debutu o měsíc později porazila pět startujících klisen na čele s Lužnicí ve Svatováclavské ceně zimní královny. Francie (Echo of Light) v přípravě rodiny Vocáskových opanovala Karpatskou cenu a vysokou výkonnost stvrdila v Ceně zimního favorita, kde zaostala jen za vítězným Jambulem.

Zbývajících devět klisen nemělo tak dobré výsledky ve velkých dostizích, anebo v nejlepší společnosti zatím nestartovaly. Pro svěřenkyni Allana Petrlíka Rabbit Emperor (Holy Roman Emperor) navíc bude znamenat Deylák zahájení dostihové kariéry. Českému publiku se poprvé představí i nová akvizice stáje Lokotrans Blu Axara (Blu Air Force), loni startující devětkrát ve Francii včetně Graded 3 dostihu. Uvidíme tedy, zda se proti trojici klisen s loni vysokou výkonností dokáže prosadit některá ze zatím méně úspěšných konkurentek anebo z novicek na tuzemských drahách. (mze)

Sázkové kurzy Betino na 57. Velkou dubnovou cenu Erste Factoring:
2:1 - Roches Cross
3:1 - Lysyan
6:1 - Airfare, Nidara
7:1 - Beryaska, Rabbit Motivman
8:1 - Hidden Flame
10:1 - Sholak

Sázkové kurzy Betino na 40. Memoriál Rudolfa Deyla:
2,75:1 - Miss Kruk
3:1 - Najinska
4:1 - Francie
7:1 - Cesmina, Blue Axara
8:1 - Money For Danny
9:1 - Sky Arrow
10:1 - Rabbit Emperor
12:1 - Bajadera, Silk
14:1 - Tautou Montjeu
16:1 - Cold As Ice
 

 

 

 

 

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking