velka cervnova 2024Šest klisen dokázalo dosud uspět v hlavní předzkoušce naší modré stuhy Velké červnové ceně, ale jen jediná z nich posléze zvítězila i v Českém derby. Byla jí famózní Nora Jeane (Reprimand), které se to podařilo před 27 lety v roce 1997. Dnes viděla Chuchle Arena Praha sedmou vítězku derby trialu, kterou se stala reprezentantka úspěšných barev Statku Blata Český ráj FINE ANYWAY (Galiway). Dokáže jít ve stopách slavné Nory a pomůže stáji manželů Dufkových obhájit loňský triumf s Abhou?


72. CPIPG Velká červnová cena (I.k., 3, 2210 m, 150.000 Kč) přilákala na start 12 tříletků, toužícím po místě ve startovacím boxu pro České derby, z první dvacítky nejlépe hodnocených koní v handicapu ale na startu byli jen dva - Zabyak a  Maxmilián. Nicméně čtyři koně ze startovního pole nastupovali bez tuzemského handicapu a byli to právě dva z nich, kteří do dostihu nastupovali jako největší favorité. Po čtvrtém místě z Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera se do role první šance propracoval polobratr předloňské derby vítězky Prometheus (Ectot) s Petrem Foretem, jen s o chloupek vyšším kurzem odskakovala devátá z Jarní ceny klisen Fine Anyway (Galiway) s Tomášem Lukáškem, pro kterou hovořila měkká dráha.

Po startu se taktovky chopil poprvé v Chuchli startující Queen's William (Sea The Moon) s Tomášem Romanem, za kterým cválala Wild Sheep (Nathaniel) se Sofií Kvízovou, na třetím usadil Lukášek Fine Anyway, zatímco Prometheus se trochu trápil v zadní části pole. Queen's William postupně zvyšoval náskok a v lahovickém oblouku už na něj pole ztrácelo čtyři délky. V cílové rovině se vydal vedoucího koně stíhat Prometheus, zvenčí se ke Queen's Williams připojila FINE ANYWAY , která nakonec měla nejvíce sil a zvítězila o dvě délky před Queen's William, třetí Prometheus, který většinu distance šel sám, ztrácel další 1 3/4 délky. Čtvrtý doběhl Sambany (Highland Reel) a tabuli uzavřel Zirconne (Spanish Moon).

"Víme z práce, že má ráda měkko, takže jsme si před dnešním startem docela věřili. Dostih jsme měli perfektní, seděli jsme dobře na pozici, v rovině jsem si udělal místo, klisna akcelerovala, šla až do konce," komentoval průběh dostihu Lukášek. Ohledně klisniných derby ambicí byl ale opatrný. "Nemyslím si, že je nejlepším koněm ve stáji do derby, ale naprší a všechno může být jinak. Myslím si, že nejlepší koně teď neběhali, chyběl San Sebastian, King Warrior má velmi dobrou třídu, stejně tak vítěz Frankenbergera. Z posledních několika ročníků si myslím, že tohle byla nejslabší červnová," uzavřel žokej.   

Suverénní Ciotola

Chuchle byla též svědkem prvního srovnávacího testu tříletých klisen proti starším. 20. ročník Conseq Ceny Nory Jeane (I.k., 1610 m) dopadl pro klasický ročník skvěle, když si dvě tříleté klisny rozdělily první dvě příčky. Naprosto suverénní vítězství předvedla stájová i tréninková kolegyně Fine Anyway ryzka CIOTOLA (Buratino), kterou Tomáš Lukášek poslal hned po startu do čela před obhájkyní předloňského vítězství Comming Pulse (Dragon Pulse), ta jej udržela na distanci, kde se soupeřkám začala vzdalovat a pomyslnou cílovou pásku pak protrhla s náskokem 8 délek před Dantawi (Camacho) a Comming Pulse. Oba jedničkové dostihy tak skončili úspěchy týmu Statku Blata Český ráj, Ingrid Janáčkové Koplíkové a Tomáše Lukáška.

Čtyři vítězství tuzemských odchovanců

V úvodu programu se dařilo koním domácího chovu. V Ceně Audevard (hdcp III.k., 3+, 1200 m) využil nízkého zatížení sedmiletý FORTE (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light) s Taťánou Mášovou, valach z chovu Marie Pešlové v barvách Stáje Pěčín, který si připsal čtvrtý triumf své kariéry.

Forte vyhrál o 3 1/4 délky, trojnásobný náskok před soupeři dokázala v žákovské Ceně CPI rezidence (IV.k., 1400 m) na své soupeře získat předloňská vítězka Pražského zimního favorita LOWE WOLE (Amaron - Love Connection, Amico Fritz) s žk. Michaelou Molkovou. Svěřenkyně Karla Germiče reprezentuje chov i stáj Rostislava Šefraného.

V druhé části chuchelského odpoledne pak další vítězství pro český chov přidal šestiletý CHASMAR (Mariydi - Chasinta, Jazz Dancer) z chovu Vladimíra Přehnila, který v barvách Stáje Cabrio pro trenéra Pišla o krk vyhrál žákovský Memoriál MUDr. Marion Noskové (hdcp V.k., 1800 m) s ž. Hanou Minaříkovou a následně uspěl i šestiletý NEW MOON (Shamalgan - Novelette, Alhaarth) z chovu SV Vondra s.r.o., který však uspěl v Ceně Torque Powera (IV.k., 1800 m) v rámci Conseq seriálu v konkurenci jen domácích odchovanců. V sedle dalšího vítěze z lotu trenérky Jany Manové byla Lucie Fialová, která dnes dovedla vítězně do cíle i dosud nezvítězivší tříletou GOLD SCATTERED (Shamalgan) v Ceně www.voltemourka.cz (IV.k., 1610 m) a už je tři vítězství jí chybí k titulu žokeje.

Tečku za sobotním odpolednem udělal RAINIER (Olympic Glory) Zdeno Koplíka, který s Radkem Koplíkem jistě opanoval závěrečný handicap Cenu společnosti Tipsport (III.k., 1610 m). (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net