KolesaZajímavý závěrečný program na závodišti v Kolesách vyvrcholil čtyřkilometrovou crosscountry Cenou Jockey Clubu ČR, kde byla  potvrzena výborná podzimní forma svěřenců trenéra Polese. V dostihu totiž snadno dominoval osmiletý Starbuck, kterého vedl letošní šampion překážkových jezdců Marcel Novák. Ten se také zařadil mezi čtyři účastníky dostihů, kterým se podařilo dnes zvítězit dvakrát. Kromě Josefa Bartoše a trenéra Hurta to byl také Jaromír Šafář, který nyní vede šampionát jezdců na rovině o jedno prvenství před Janem Rájou.

V rovinovém šampionátu jezdců vedl po nedělním mosteckém mítinku o jedno prvenství před Jaromírem Šafářem Jan Rája, ale jak ukázal hned úvodní dostih v Kolesách, Cena obce Kladruby nad Labem (3+, IV. kat., 2900 m, 30.000 Kč), o letošním šampionovi ještě zdaleka není rozhodnuto. V dostihu totiž o cenné prvenství do šampionátu usilovali oba zmínění jezdci. Až cílová kamera určila vítězem o nos žokeje Jaromíra Šafáře v sedle BEST BOXe ( Two-Twenty-Two), který po dvou letech dokázal stáj Autocentrum BUPI potěšit vítězstvím. Mizuri (Egerton) a žokej Jan Rája se tak museli spokojit s druhou příčkou. Třetí peníze si připsal Cruel Mole Joe (Antonius Pius). Best Boxe trénuje na benešovském závodišti Tomáš Hurt.

Cenu společnosti Premin (3+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) pro sebe rozhodl už krátce po startu nejstarší kůň v poli TULUM (King´s Best), kterého poslal amatér Jindřich Fabris do čela. Před cílovou rovinou získal na soupeře metry výborným vytočením a v cíli byl o půl délky dříve před Monte Christem (Tiger Cafe). Velmi dobře rovněž zaběhl desetiletý Malq (Prince Kirk), který skončil jen o krk třetí. Obdivuhodný Tulum stáje Syndikát 2007 tak dosáhl čtrtnáctého životního vítězství. Trenér Zdeněk Mimra se radoval z letošního pátého triumfu a Jindřich Fabris projel cílem vítězně pošesté.

Třetí a poslední rovinový chod programu v Kolesách, Cena společnosti "Dům u černého koně" (3+, handicap V. kat., 2200 m, 15.000 Kč) byla opět úspěšná pro tandem žokej Jaromír Šafář - trenér Tomáš Hurt. I přes druhou nejvyšší hmotnost v poli 61,5 kilogramů se totiž dokázal v cíli o více než délku prosadit tříletý zástupce stáje Gabriela-Trachtová DALTON (Roulette), který v předchozích sedmi startech byl nejlépe třetí. Druhá proběhla cílem Zelda (Normen) a třetí loni na zdejší dráze vítězný Sparrow (Security Risk). Jaromír Šafář tak vede opět o jedno vítězství před Janem Rájou a můžeme se tak těšit na jejich souboj za týden na mosteckém hipodromu. Trenér Tomáš Hurt připravil letos šestého vítěze.

První překážkovou položku programu, Cenu společnosti Nutrin (4+, crosscountry IV. kat., 3700 m, 50.000 Kč) od začátku ovládal Tellur (Needham´s Fort), ale v cílové rovině měl více sil poprvé na tuzemské dráze startující TAMAS (Royal Court) stáje Orange Star vedený žokejem Josefem Bartošem, který nesl o dva kilogramy méně. Třetí, o více než dvě délky zpět, proběhl cílem polokrevný Canton (Mind Music). Josef Bartoš zaokrouhlil počet svých domácích vítězsví na deset. Dcera úspěšného trenéra Antonína Nováka, Ing. Jana Nováková, získala ve své krátké trenérské kariéře druhé vítězství.

Žokej Marcel Novák je již od minulého slušovického mítinku vítězem překážkového šampionátu, ale ani z posledních překážkových dostihů neodjížděl bez vítězství. Favoritkou Ceny Dostihové stáje 3 hearts (4+, V. kat., 3500 m, 30.000 Kč) byla Alegoria (Pop Rock), ale poslední dvě překážky před cílem se dostala do vedení CHERRIES (Look Honey) vedená Marcelem Novákem a dominovala o tři délky před Alegorií. Rovněž třetí místo obsadila klisna a tou byla podceňovaná Gotscha (Look Honey). Vítěznou Cherries, která získala obě svá překážková vítězství na koleském závodišti, připravuje trenér Radek Žalud. Se šesti vítězstvími má letos svou nejlepší sezónu.

Velmi dobře byl obsazený hlavní dostih odpoledne, Cena Jockey Clubu ČR (5+, crosscountry III. kat., 4000 m, 80.000 Kč), kde mj. startoval letošní účastník Velké pardubické Mauglí (Magnus) a také  Rabbit Hawk Wing, který dokázal dostih vyhrát v sezóně 2014. Část dostihu odvodil Step Dancer (Rainbow For Life) a další Mauglí, ale závěr dostihu potvrdil výbornou formu koní trenéra Pavla Polese, který poslal do dostihu čtvrtého z Poplerova memoriálu STARBUCKa (Tiger Cafe) stáje EŽ Praha a.s.. V jeho sedle završil své dnešní double šampion Marcel Novák vítězstvím o více než tři délky před bojující dvojící Tripolis (Varadar) - Mauglí. Druhé místo o krátkou hlavu získal prvně jmenovaný kůň. Necelé dvě délky za Mauglím dorazil do cíle favorizovany Rabbit Hawk Wing (Hawk Wing) a tabulové pořadí uzavřel s velkou ztrátou Step Dancer. Marcel Novák letos zvítězil v Česku po pětadvacáté a trenér Poles přebíral čestné ceny za vítězství svého svěřence poosmé.

O osudu letošního překážkového šampionátu trenérů rozhodla Cena Firmy Dadrus Karel Dachovský (3l., proutěné překážky V. kat., 3000 m, 30.000 Kč), kde měla šance obě bojující tréninková střediska - tedy Vocáskových a Váňových. Mezi tříletými proutěnkáří nakonec navázala na své zářijové vítězství z Mimoně svěřenkyně trenérky Vocáskové FAMOUS VALLEY (Famous Name), kterou pro stáj Stanislava Chudáčka dovedl vítězně do cíle po šestnácté vítězný Sertash Ferhanov. Nejvíce zatížená klisna o více než délku dominovala před papírově horším z dvojice svěřenců Josefa Váni Fly Filo Fly (Kingsfort). Valach za sebou o 12 délek zanechal tréninkovou kolegyni Rozinu (Turgeon).

Závěrečné Ceny společnosti Tepostop Přelouč (4+, proutěné překážky IV. kat., 3300 m, 50.000 Kč) se nezúčastnil šampion Marcel Novák, který měl v minulém dostihu pád a přišel tak o angažmá v sedle favoritky Fangorie (Belenus). Ta se pod vedením náhradního jezdce Patrika Boekhouta dostala půl kola před cílem do vedení společně s Lamumem.  V cílové rovině měl více sil čtyřletý ryzák stáje Lokotrans LAMUM (Samum), který při svém čtvrté překážkové účasti poprvé zvítězil. Žokej Josef Bartoš ho dovedl ke čtyřdélkovému prvenství před zkušeným Lincolnem (Electric Beat) a Fangorií. Trenér vítěze Luboš Urbánek zažívá svou nejúspěšnější sezónu, která mu zatím přinesla 11 vítězství včetně čtyř úspěchů v nejvyšší kategorii dostihů.

Michaela Zemanová

Související článek: Trenérka Vocásková ukončila mnohaletou vládu Josefa Váni v překážkovém šampionátu