Memorial dolejsiho 22 1Za horkého počasí, lákajícího spíš k vodě než na dostihy, se v neděli v Karlových Varech uskutečnil třetí letošní mítink. Nabídl celkem 7 dostihů s vrcholem v podobě 93. Ceny města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího. V něm potvrdil mimořádnou třídu i skvělou formu čtyřletý REX OF THUNDER (Night of Thunder) ze stáje Březové, jemuž se poté, co v sezónním debutu vyhrál chuchelský Zlatý pohár, podařilo s převahou uspět i v lázeňském městě.

Pro svěřence Jana Demeleho se dnes zdály být největším soupeřem startovací boxy, do nichž se mu evidentně nechtělo, ale nakonec dal si říct a odstartoval. Ani start se mu příliš nepovedl a s lehkou ztrátou v prvních metrech cválal na konci pole, které vedl Ophelia's Aidan (Camacho), za nímž se ztrátou 2-3 délek cválal Australien (Olympic Glory). Loňský vítěz EJC Lokotrans Middle převzal 350 metrů před cílem vedení, ale pak nastoupil Rex of Thunder, vedený svým stálým partnerem Michalem Demem, a o vítězi bylo rozhodnuto. Pohodlné třídélkové vítězství je hřebcovým pátým triumfem z dosavadních devíti startů, z nichž vytěžil ještě tři umístění včetně třetího místa ve Slovenském a čtvrtého v Českém derby. Druhý doběhl Australien, třetí Sparkle Shout (Red Jazz) a čtvrtý Orleano (Egerton).

Double pro Nieslanikovi i Sabinu Mokrošovou

Letní podnebí svědčilo i stáji MUDr. Evy Nieslanikové, která se těšila z double. Nejprve MAVERANA (Grand Presidium) se žákyní Sabinou Mokrošovou stylem start-cíl ovládla Cenu primátorky města Karlovy Vary (III.k., 2000 m), když v závěru odolala náporu Cat's Agility (Reliable Man) a favorizované Dylanky (Dylan Thomas). Druhý triumf přidal poprvé naplno skórující MINCHIR (Requinto) v Dostihu amazonek - Fegentri - Memoriálu Jiřího Chaloupky (IV.k., 1600 m), kterého vedla am. Tereza Jedličková. Double završila i Sabina Mokrošová a to v sedle tříleté ryzky HELLO BELLA (Fast Company) z lotu Zdeňka Seménky a stáje Hany Veselé, která si pro první vítězství kariéry docválala v závěrečné Ceně společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka (hdcp V.k., 2000 m).

Minchir
Dostih amazonek pod patronací Fegentri vyhrála am. Tereza Jedličková s Minchirem

Rodinným úspěchem skončila Cena společnosti Tipsport (IV.k., 2400 m), v níž získala své první vítězství pětiletá ARIELLE (Alaska River - Andina, Secret 'n Classy) s Adamem Florianem, ochovankyně žokejova otce Petra Floriana, připravovaná jeho maminkou Helenou Voršilkovou.

Nepřehlédněte: Dostihy bez bičíků? V Československu to byla realita již před 43 lety

Druhé vítězství SILVER TRIGGERA (Rio De La Plata) v řadě a čtvrtý triumf v rozmezí jednoho měsíce pro jeho majitele Josefa Sallera mladšího a stáj The Sonś of Sharpour přinesla Cena Nadace města Karlovy Vary (III.k., 1400 m), v níž svěřence Michala Kalčíka vedl Lukáš Charvát.

Jediný překážkový dostih dne Cena Hipodromu Holoubek (IV.k., 3500 m) jistě ovládl při svém druhém startu v překážkovém provozu Gregem Wroblewským připravovaný AMBROSIUS (Amaron) ze stáje Wieslawa Kartuse s Rostislavem Benšem. Na posledním skoku měla ošklivý pád Kurierka, jejíž jezdkyně am. Tereza Polesná musela být ze závodiště odvezena rychlou lékařskou pomocí.

Nepříjemnou součástí dne byla i řada problémů se vstupem do startovacích boxů, zvláště při startech dostihů na 2000 metrů, odehrávajících se přímo před diváky. Komise nařídila jedno přezkoušení ze vstupu do boxů, pod dojmem dnešního dne se však nemohu ubránit pocitu, že v tomto ohledu by byla na místě větší přísnost.