vp 19 dsMožná prožíváme zlomový okamžik českého turfu. Už dlouho se hovoří o tom, že lékem na klesající počet majitelů i koní v našem turfu mohou být syndikáty a těžko bychom pro jejich propagaci, ale i pro popularitu celého sportu, vymysleli něco lepšího než co se dnes podařilo THEOPHILOVI (Elusive City), devítiletému valachu reprezentujícímu největší syndikát v zemi Dostihový klub iSport-Váňa triumfem ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

 
Triumf svéhlavého koně, s nímž si v tréninkové centrále v Chýši užili své, ale který by mohl dát impuls novým zájemcům o turfu stát se majitelem prostřednictvím syndikátu, se nerodil lehko. Na start při své pardubické premiéře nastupoval sice jako druhý favorit, ale Josef Bartoš, jak po dostihu uvedl, zvolil defenzivnější přístup. Svou roli hrál i fakt, že start nejbohatšího dostihu se musel opakovat. "Pro mě to bylo to nejhorší, co mohlo být," komentoval jej Bartoš, jehož kůň sice nastupoval do dostihu s nejnižším startovním číslem, ale na přehlídku mu Dostihová komise povolila zařadit se doprostřed peletonu.

Vedení se v úvodu nechopil Bridgeur s Jaroslavem Myškou, jak bylo očekáváno, ale do vedení se posunul až po taxisu. Ten se stal osudným favorizovanému obhájci vítězství Tzigane du Berlais, skončil zde i druhý vítěz na startu Ribelino, francouzská akvizice DS Pegas Beau Rochelais a také Mahony. Popkovický skok znovu znamenal stopku pro Delight My Fire.

Za Bridgeurem, který pak dlouhodržel taktovku, se usadil Stretton, blízko byl i Talent či Sztorm, ale také anglický Rathlin Rose. Theophilos se držel za středem pole, Ange Guardian cválal poslední. Šance na čele jdoucího Bridgeura skončily na Havlově skoku, který neskočil ideálně a při doskoku uklouzl, pročež je Myška záhy zadržel.

Poté se do čela dostal Strettom, který zavedl pole na trávu, ale záhy přes něj přešel Theophilos a brzo bylo jasné, že právě tito dva budou bojovat o vítězství. Poslední překážku překonal jako první Theophilos, ale pak se Stretton dostal do čela, nicméně s tímhle stavem se nejlepší český překážkový žokej nehodlal smířit, zúročil svůj skvělý finiš z rovinové kariéry a dotlačil Theophila k vítězství. Stretton uhájil druhé místo před Chickname de Cotte, který v cílové rovině zmobilizoval síly a útočil ua vedoucí dvojici. Šest délek za Chickname skončila dvojice svěřenců Josefa Váni Mazhilis a Ange Guardian, pro peníze si přišli i anglický Rathlin Rose a Talent. Celkem dokončilo dostih 12 koní.

bartos vp bartos vp3


Theophilos, již 11. vítěz Velké připravovaný Josefem Váňou a třetí, v jehož sedle je letos fantasticky úspěšný Josef Bartoš, vyběhl čas 9:28,76, o 23 sekund pomalejší než v loňském roce. Jako roček byl prodán za 35.000 € a v péči trenéra Schiergena vyhrál dva dostihy ve Francii, jednou s Filipem Minaříkem v sedle. Valach je synem vítěze Prix Morny (Gr.1) Elusive City (Elusive Quality), jeho bába Petrushka (Unfuwain) vyhrála Irish Oaks (Gr.1) a Yorkshire Oaks (Gr.1) a svého času ji šejk Mohammed koupil do chovu za více jak 5 milionů dolarů. 

N19 stretton       

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net