Ignacius cenyDosud jen dva koně se zapsali na listinu vítězů Velké květnové ceny, jednoho z nejvýznamnějších mílových dostihů českého kalendáře, více jen dvakrát. Prvním byl Sharpour (Desert Sun) stáje YOKO, který uspěl v letech 2009, 2011 a 2012 a druhým Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který v barvách Jiřího Charváta vyhrál dokonce čtyřikrát v nepřetržité řadě v letech 2013 - 2016. V neděli se k nim přidala další výrazná osobnost tuzemské mílařské scény bělouš IGNACIUS REILLY (Worthadd), hájící barvy Syndikátu V3J pánů Luky, Vedrala a Sobotky.


Završení hattricku to bylo jaksepatří. Po startu 75. Velké květnové ceny - 15 let se 108čkou (I.k., 1610 m, 150.000 Kč) se chopil taktovky letos debutující Politicum (Lethal Force) s Adamem Florianem, nabuzený jen pár desítek minut starým výkonem svého stájového druha Caucasiana v Berlíně, za ním se vydal Jaro Línkem vedený Mr Dreamer (Mr Owen) a oba nasadili velmi rychlé tempo. Do cílové roviny točila tato dvojice s náskokem 4 délek a v tempu rozhodně nepolevovala. Ze zadní části pole se je vydal stíhat favorizovaný Ignacius Reilly, který sice ještě u distančního mezníku na ně ztrácel 3 délky, brilantním finišem pod rukama Davida Lišky však dokázal oba nejen dohnat, ale do cíle ještě nasbírat náskok téměř dvou délek. Mezi Politicum a Mr Dreamer rozhodoval nos ve prospěch Politica, čtvrtá finišovala Heidi High (Fast Company). Vítěz vyběhl kvalitní čas 1:37,94.

"Měl jsem trochu strach, jestli kluky doženeme, měli velkého fóra, ale jak jsem vytočil do cílové rovinky a měl plné ruce, věřil, jsem, že to stihneme," komentoval dostih David Liška. Pro Ignacia Reillyho, druhou sezónu připravovaného Evou Záhorovou, to bylo již 9. vítězství kariéry, čítající dosud 23 startů. Jen ve čtyřech startech, přičemž všechny se odehrály ve Francii, z toho dva v tamních listed, na dotovanou pozici nedosáhl. Ziskem 75 tisíc rozšířil své konto už na 1,893.975 Kč, což je velice pěkná bilance na koně, zakoupeného v Newmarketu jako odstávče za 3.000 gns.

Velké sólo American Fly a hattrick Jany Manové a Milana Zatloukala

Vedle Evy Záhorové, která však triumf svého sledovala z polské Wroclawi, mohla slavit také Jana Manová, které se podařil první hattrick její zatím nedlouhé trenérské kariéry. Načala jej čtyřletá MAGICAL LOVE (Mr Owen) v Ceně Bokabau - 3. Poháru Laty Brandisové, jehož držitelkou se stala Vendula Korečková, pokračoval vítězstvím AUENQUEEN (Soldier Hollow) v Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 2400 m) a završil se v posledním dostihu dne Ceně PP Asset Management (III.k., 2800 m), v němž svou tuzemskou premiéru proměnil ve vítězství šestiletý AMERICAN FLY (Maxios), který stejně jako Magical Love reprezentuje stáj SV Vondra s.r.o. V sedle American Fly dokončil hattrick i žokej Milan Zatloukal, který vedl i tříletou FANTASY LOVE STORY (Limario - Fantazia Mia, Ad Valorem) z chovu i stáje Ireny Uhlířové v úvodní Ceně Hřebčína Střelice (III.k., 1610 m) pro české odchovance. Zvláště jeho výkon v sedle American Fly si zaslouží pozornost. S koněm, jehož bratři Vondrovi koupili před dvěma lety na BBAG online dražbě 26.000 € a dosud jenj nechávali běhzat pouze na německých drahách, se nebál chopit taktovky a ve svižném tempu si na ultravytrvalecké distanci vytvořit náskok, který místy dosahoval až 15 délek. Tempo a síly svého koně však odhadl správně a velké sólo dotáhl do vítězného konce, kde měl před soupeři náskok 7 délek.

Dařilo se i dalším trenérkám. Vedle Jany Novákové, která k prvnímu kariérnímu vítězství připravila výše zmíněnou Fantasy Love Story, si z Chuchle odvezla jedno vítězství i Hana Kabelková, která je podepsána pod přípravou čtyřleté dosud nezvítězivší klisny KI Racing CARAVELLE ARDENTE (Birchwood), která s Adamem Florianem uspěla v handicapu Cena factoringu České spořitelny (IV.k., 1610 m). 

Velmi solidně obsazený dvojkový handicap Cena CPI Property Group na 1800 metrů se stala jednoznačnou záležitostí čtyřletého CHALDERA (Morandi) rodiny Nieslaniků, vedeného Sabinou Mokrošovou a s prázdnou z Chuchle neodjížděl ani bošovický tým díky do Oaks hlášené OUR LAST ANGEL (Recorder), která s Adamem Florianem vyhrála trojkovou Cenu Tapír na 2210 metrů a získala první vítězství stáji Vacek.

Miloslav Vlček
foto Petr Guth     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net