Čtvrtý klasický dostih sezóny, 69. Oaks, přinesl úspěch čtvrté favoritce dostihu Mary Yeats hájící bílé barvy stáje Stanislav Chudáček. Její majitel se aktivně v turfu pohybuje sedmou sezónu a z klasického vítězství se radoval poprvé. Zajímaly nás nejen jeho dojmy z Oaks, ale také plány s klasickou vítězkou a dalšími koňmi ve stáji. Ing. Stanislav Chudáček totiž letos prožívá velmi úspěšnou sezónu. Zatím každý třetí start jeho koně končí vítězstvím…
Vraťme se do sobotního dopoledne. S jakými nadějemi a pocity jste odjížděl do Mostu?
Musím říci, že vítězství Mary Yeats bylo pro nás všechny příjemným překvapením. A to z toho důvodu, že měla dvouměsíční dostihový výpadek a nemohla se zúčastnit přípravného dostihu na Oaks. Měla nataženou šlachu a po tři týdny pracovala jen v kroku. Proto jsme si mysleli, že ještě zřejmě nebude v optimální formě, ale nakonec jí ten odpočinek vůbec nevadil. A také si hodně mákla v poslední rychlé práci, kdy písková dráha v Němčicích byla hodně měkká. Původně bychom byli spokojení s umístěním od třetího do pátého místa.
A jak jste vnímal samotný průběh dostihu?
Byl jsem moc rád, že na ní sedí Jan Rája, který je důrazný a razantní jezdec. Mary Yeats doslova do cíle dostrkal. A jsem rád, že se u Mary projevil vliv jejího mateřského otce Yeatse, který byl sám ultravytrvalec. Pro Mary Yeats byly dostihy ve dvou letech krátké a i v Jarní ceně klisen se ukázalo, že je to kůň nad 2200 metrů.
A jaké jsou další plány s Mary Yeats?
Je přihlášená do Slovenského a rakouského Oaks, a v úvahu přichází ještě dostih v Polsku.
Určitě nejen mne by zajímalo, jak vlastně došlo k výběru klasické vítězky?
Kupoval jsem ji s panem Jandou jako odstávče, spolu ještě s jednou klisničkou. Mary Yeats pochází z prvního ročníku Yeatse, což byl tehdy krok do neznáma, ale Yeats mě jako vytrvalec zajímal. Paradoxně se mi ale tehdy více líbila druhá klisnička, která bohužel později uhynula na koliku. Mary Yeats se jevila jako pozdnější, ale přesto dokázala vyběhnout jako dvouletá a zvítězit, shodou okolností na dráze v Mostě.
FOTO: Čtvrté velké vítězství pro stáj Ing. Stanislava Chudáčka přišlo v klasickém Oaks prostřednictvím Mary Yeats a Jana Ráji
Vaše stáj se může pyšnit čtyřmi prvenstvími na nejvyšší scéně. Všechny pocházejí z mosteckého hipodromu. Je to náhoda nebo úmysl?
Je to asi spíše náhoda. Není to proto, že bych preferoval mostecké závodiště, protože některým koním jeho profil nevyhovuje. Například Little Rakti tu sice vyhrál Memoriál Dr. Frankenbergera, ale hnul si tu se zády. A od té doby ho občas pobolívají. Ale samozřejmě si cením všech těchto vítězství.
Dostihovou stáj provozujete sedmým rokem. Při tom kolik koní vlastníte a ročně přikupujete, je to pro vás tak akorát, že jste v sedmém roce existence stáje docílil klasického vítězství, nebo přišlo později, než jste čekal?
Už asi dvakrát nebo třikrát jsem měl jako majitel koně v klasickém dostihu, ale dosud se nám nepodařilo vyhrát. Kupuji především koně s vytrvaleckými předpoklady, protože pokud nemají úplně špičkovou výkonnost, mohou najít své uplatnění na překážkách. Letos jsme převedli několik koní na překážky a daří se jim. Máme také zajímavý dvouletý ročník, ale řada z nich je koňmi pro tříletý ročník. Takže se těším na příští rok.
Zmínil jste dvouletý ročník. V něm už zaznamenala vítězství Luxana a v neděli doběhla na čtvrtém místě v Bratislavě Linngrid. U ní se zmiňoval pan Vocásek, že by v případě dobrého výsledku mohla být směřována ke startu ve Francii. Nakolik jsou nyní reálné tyto plány?
Zatím nevím, musíme počkat, jak bude vypadat v příštích dnech. Její hlavní cíl by měl být ale na podzim na Slovensku, kde se běží Velká cena BBAG.
V sobotu v Kolesách měl startovat ve své překážkové premiéře White Motiv, ale nakonec jste ho škrtali…
White Motiv není nemocný, ale měli jsme zprávy, že bude v Kolesách tvrdo a protože on větší část loňské sezóny musel kvůli zranění vynechat, raději jsme ho škrtli, abychom eliminovali zdravotní riziko. Ale připravený je a pěkně skáče, takže si odbude překážkovou premiéru hned, jak to půjde.
Na překážky jste letos převedli i další výborné rovinové koně. Od kterého z nich si nejvíce slibujete?
Pro letošní sezónu od Baratea, který se ukazuje ze všech v nejlepší formě. Ale do budoucna věřím Little Raktimu, který by měl být vytrvalejší. White Motiv je pracant a dříč, takže i u něho očekávám, že také může na překážkách něco dokázat.
FOTO: Barateus, jeden ze zástupců stáje Stanislav Chudáček, úspěšně převedený do překážkového provozu. Vítěz tří dostihů je na překážkách neporažený...
Chystáte na podzim generační obměnu stáje?
Rád bych zase nakoupil mladé koně, ale mám hodně dvouletých koní, takže bych musel nejprve některé z nich prodat. Většina z nich se jeví velmi slušně, tak to bude těžké…
Nakupujete v zahraničí velmi často klisny. V čem vidíte přednosti jejich nákupu?
Pro majitele má nákup klisny jednu velkou výhodu, a sice že za nižší cenu mnohdy pořídí rodokmenově kvalitnější klisnu než hřebce. Je to patrně i z toho důvodu, že zahraničí trenéři raději trénují hřebce než klisny. Navíc rodina Vocáskových i klisny do dostihů připravit umí a dosahuje s nimi dobrých výsledků.
A jaké jsou vaše cíle pro druhou část sezóny?
Mám jen jednoho tříletého koně, tedy Mary Yeats, u které by mě potěšilo, pokud by dokázala uspět i v zahraničí. A byl bych rád, kdyby ještě dokázali nějaký pěkný výsledek překážkáři. A samozřejmě mě potěší, když se ukážou v dobrém světle dvouletí koně. (mze)