Pejskova PalikPřípadů, kdy v českém turfu dokáže vyhrát kůň pětkrát za sebou, je jako šafránu. Svěřenkyně trenérky Ivany Pejškové Dally Hit to ale včera pod vedením svého stálého žokeje Jiřího Palíka dokázala a připsala si na své konto první jedničkový triumf. O komentář k výkonu své svěřenkyně, která dokázala v Ceně města Karlovy Vary zvítězit nad kvalitní konkurencí rozdílem třídy, jsme požádali trenérku Ing. Ivanu Pejškovou, která nastíní i další možné starty v sezóně.


Hnědka Dally Hit, která letos reprezentuje stáj Hippolit Star, odvádí na dráze vysoký standard již třetím rokem. Po tříleté kariéře, kdy dokázala být druhá v Oaks a uspět i mezi staršími koňmi, se loňská sezóna nevyvedla úplně podle představ realizačního týmu, i když se opět dokázala v jedničkové společnosti umísťovat. Letos v pěti letech je ale klisna doslova neporazitelná. „Dally Hit měla letos na jaře volnější přípravu vzhledem k nutnosti odpočinku po dvou těžkých sezónách. Podařilo se vrátit ji její klid, radost z běhání, která u ní byla v minulosti tak výjimečná," osvětluje návrat klisny ke špičkovým výkonům trenérka Pejšková.  „Bylo to šťastné rozhodnutí. U sportovců  tomu říkají syndrom  vyhoření. Ale s lidmi si můžete promluvit, nastavit léčbu, dát jim psychickou vzpruhu a podle toho nastavit další trénink. U koní však nikoliv. Trénujete dostih od dostihu, protože v sezóně se má závodit, a další menežování nastavujete podle tréninkových výsledků a výkonů v dostihu. U koní se dost často zapomíná na psychickou stránku. Zapomíná se, že kůň je vrcholový sportovec, který se může dobře cítit po fyzické stránce, ale psychika v pořádku není. U Dally to bylo o to složitější poznat, protože je velice klidná, do dostihu nastupuje vždy s vysokou soustředěností, je  v pohodě. Její loňské výkony  taky úplně špatné nebyly,  ale něco tomu chybělo. Nebyla tam ta jiskra, kterou měla ve třech letech. Když se tedy vrátím k jarní přípravě, tak jí byly v první polovině nastaveny starty tak, aby byly co nejlehčí. Tedy aby nekoukala jen koním v cíli do zadku, což nesvědčí žádnému koni. Proto běhala ve druhé kategorii. A protože ji tam propozice donekonečna pouštěly, jen blázen by toho nevyužil. Tím, že vyhrávala lehce, jí to opět začalo bavit a výsledek je zřejmý.“

V nedělní Ceně města Karlovy Vary narazila Dally Hit na ještě lepší soupeře než při předešlých startech. K těm nejvážnějším měli patřit vítěz na Turf-Gala Aldzarb a také třetí z derby Bonys. Klisna ale svého prvního jedničkového prvenství docílila odzbrojujícím výkonem, kdy druhému v cíli Aldzarbovi uštědřila jedenáctidélkovou lekci. A jak trenérka přiznává, takový výkon nečekala. „Při pohledu na nedělní startku jsem už věděla, že jsme přešli ne výše, ale do superšpičky a že musíme udělat další krok. Ve dvojkách to začalo být nudné a navíc každého trenéra začne lákat vyšší kategorie, když na to kůň má. Nedělní soupeři měli za sebou velmi dobré výsledky. Favoritem číslo jedna byl samozřejmě Aldzarb. Zejména jeho výkon v Bratislavě byl impozantní. A hlavně na těžké půdě. A ta byla v Karlových Varech opravdu hluboká. Všechno hrálo pro něj. Měkko, hřebec proti klisně.... U ostatních soupeřů jsem tolik kladů neviděla. Buď  v dostizích dobíhali za Aldzarbem, nebo byli tříletí a ti, jak je známo, po derby nepochopitelně vzali zpátečku a jsou staršími poráženi, ačkoliv víme, že se v srpnu pomalu mají lepšit a na starší koně stačit. Aldzarbův jezdec chtěl této výhody využít a nasadil zprvu lepší tempo, že chvílemi Dally cválala až na konci pole. Taktika pro našeho jezdce byla trochu jiná v tom, aby ji ušetřil vzhledem k předpokládanému průběhu, ze Aldazab je tempař a nemá konec. Naopak stejná byla v tom, že Dally má silnou koncovku. To, aby přišla na Aldzarba včas, však musí rozhodnout jezdec  v daném okamžiku až v dostihu. Jirka Palík po pěti vítězstvích v řadě  už tento moment dokonale zná, je velmi zkušeným žokejem a v rovině poslal Dally přesně včas.  Že však soupeřům nadělí 11 délek jsem nevěřila ani ve snu...“

Dally Hit
Dally Hit a ž. Jiří Palík mají letos již pět společných vítězství

S trenérkou Pejškovou jsme přinesli rozhovor po šestidélkovým vítězství Dally Hit, které se odehrálo v červnu v Ceně Nory Jeane. Tehdy ale ještě odmítala tvrzení, že její klisna je letos v životní formě. „Po Ceně Nory Jeane jsem byla ještě opravdu opatrná. Bylo předčasné tvrdit, že je v životní formě. Přece jenom tam byly dvojkové klisny. Po vítězství v Karlových Varech to tvrdit už musím. Velmi se mi líbí text na Facebooku pod její fotkou: "Královna léta."  Dally Hit porazila hřebce, nejen klisny, a jedničkové vítěze, a myslím, že se právem zařadila mezi špičku starších koní. Asi to tak viděl i handicaper, který ji ocenil 83 kg a pustil ji mezi elitu."

Dally Hit má letos na svém kontě šest úspěšných startů a posledním vítězstvím se už dostala přes 650 tisíc korun zisku. Kam dál ještě letos povedou její kroky? „S plány zatím podle mých minulých vyjádření, kdy všechno bylo takzvaně jinak, nebudu předbíhat.  Po dostihu je Dally v naprostém pořádku. Uvidíme, jestli bude připravena a v pořádku ještě v době přihlášek do Ceny Prahy a pak v den OSK Evropského poháru. Celý tým kolem Dally si to moc přeje,“ uzavírá rozhovor o královně dostihového léta Dally Hit Ing. Ivana Pejšková. (mze)

Fotografie: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net