Chudacek StanislavVýbornou sezónu prožívá stáj Stanislav Chudáček. Reprezentanti bíločervenočerných barev zvítězili letos již devětkrát a o víkendu se jim podařilo zviditelnit i na nejvyšší scéně. Výtečným výkonem překvapila v Maďarském Oaks Alegoria, která pod vedením Radka Mana získala druhé místo. A majitel stáje Ing. Stanislav Chudáček byl spokojený i s Amadeonem v Karlových Varech.


Alegoria byla dosud vítězkou dostihu čtvrté kategorie a včera dokázala být druhá v Maďarském Oaks za výbornou Megkapó. Je to i pro vás překvapivý výsledek?Alegoria je poctivá klisna, ale dlouho byla v jakémsi skluzu. Je pozdnější, a když jsme ji přivezli z Napajedel, nebyla v dobrém zdravotním stavu, byla hubená. Takže trvalo poměrně dlouho, než mohla začít trénovat. Měla tedy oproti svým vrstevníkům v tréninkovém středisku mnohem méně natrénováno.
Teprve až asi před měsícem Alegoria přestala růst a začala být dobře osvalená. Takzvaně si začala  říkat o práci. Začala tedy pracovat stejně, jako její vrstevníci. Bylo jasné, že mostecké Oaks už nestihneme, ale neměli jsme co ztratit a tak jsme zkusili Oaks v Maďarsku. A ono to vyšlo na výbornou. Porazila ji jen Megkapó, která byla druhá v Maďarském derby. V dostihu se potvrdil vliv jejího otce Pop Rocka a také její vytrvalost, mělo by jí sedět i 2800 metrů.
Navíc nám místní říkali, že v Oaks byl vyběhnutý výborný čas, a to i přesto, že zdejší dráha byla spíše měkká. Musím pochválit zdejší pořadatele, kteří udělali v oblasti zavlažování dráhy, na rozdíl třeba od pražského závodiště, veliký kus práce. Dráha byla v pořádku, korektní a zelená.

V sedle Alegorie dostal příležitost mladý talentovaný jezdec Radek Man, pro kterého to byla vůbec první zkušenost v klasickém dostihu. Jak ke spolupráci s ním došlo?
S panem Manem to nebyla naše první spolupráce. Jednak chodil na jaře do tréninkového střediska rodiny Vocáskových pomáhat jako pracovní jezdec a za druhé již také pro nás jezdil dostihy. Říkal jsem si, proč mu nedat šanci, když jeho dostihové výsledky jdou nahoru. A dostih v Maďarsku zvládl velmi dobře. Musel se vyrovnat také s tím, že maďarský dostihový řád je velmi přísný na používání biče. Jezdec může pobídnout koně během dostihu jen třikrát a z toho v cílové rovině pouze jednou. A za porušení tohoto nařízení jsou velmi přísné tresty. Jezdec tedy musí dobře zvládnout vyjíždění koně rukama a to se Radku Manovi podařilo.

Alegoria
FOTO: Stříbrná z Maďarského Oaks Alegoria při svém květnovém vítězství v Praze

Je Alegoria den po dostihu v pořádku? A nebudete ji směřovat po tomto výborném výkonu do Saint Legeru?
Podle informací od trenéra je v pořádku a vyžrala, jen trochu zhubla. Musím Alegorii ještě pochválit ohledně cestování, cestu přes 500 kilometrů zvládla velmi dobře. Na vaši otázku ohledně dalšího startu v tuto chvíli neumím přesně odpovědět, i když samozřejmě Saint Leger by mohl být jednou z variant. Ale tam chystáme Amadeona.

Amadeon v neděli doběhl pátý spolu s Dally Hit v Ceně města Karlovy Vary. Jak jeho výkon hodnotíte?
Jeho start byl na mé přání, pan trenér chtěl ještě raději počkat. Chtěl jsem ale, aby běhal  po korektní dráze. A na závodišti v Karlových Varech je jistota, že tomu tak bude. Amadeona směřujeme do Saint Legeru a potřebovali jsme tedy srovnání s jedničkovými koňmi. V Ceně města Karlovy Vary byli dobří starší koně včetně Honzika Chipery, který se vracel na dráhu po pauze, a také tříletý Gibb´s Beach, který byl v Českém derby sedmý. Toho dokázal Amadeon porazit o dvě délky na trati, která není pro něho optimální. Dostih byl pro něho krátký, potřebuje prodloužit distanci. Ve světle těchto skutečností hodnotím tedy jeho výkon v dostihu pozitivně.

Do posledního klasického dostihu zbývá ještě měsíc. Bude do té doby Amadeon ještě jednou startovat?
Budeme to probírat s trenérem, jestli bude Amadeon ještě startovat, anebo zda-li se ukáže až v klasickém dostihu. A rozhodnutí nechám zřejmě na něm. (mze)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking