blazkovaHlavní karlovarský dostih včera ovládl v dramatickém závěru nejstarší kůň v poli, reprezentant stáje Joly Lysyan, který tak potvrdil formu z posledních dvou startů. Lysyan tím nejen protrhl letošní stájovou smůlu na vítězství, i když se koně stáje pravidelně umísťovali  ve velkých dostizích, ale zařadil se také mezi koňské milionáře. S trenérkou Helenou Blažkovou si ale budeme povídat i o jejích dalších svěřencích.


Lysyan ukázal v červnu výbornou formu, když doběhl druhý v bratislavské Cene Scottish Rifla a následně byl čtvrtý po nešťastném průběhu dostihu v Ebreichsdorfu. Takže předpokládám, že jste jeli do Varů pro vítězství, i když tam favoritem Honzik Chipera…
Lysyan se loni vracel do dostihů po zranění, takže v tréninku jsem na něj byla opatrnější. A i tak se umísťoval ve velkých dostizích. Letos trénoval naplno jako ve tříleté a čtyřleté sezóně. Je v "brusu", v práci byl pěkný rošťák, takže jsem mu věřila. A i z dosaženého času v dostihu a poslední čtyřstovky absolvované za 22 sekund je vidět, že podal výborný výkon. Udělal mi velkou radost, i když to pro mě bylo skoro na infarkt, protože jsem si v cíli myslela, že byl druhý…

Je po dostihu v pořádku? A kam ho budete dále v sezóně směřovat?
Je v pořádku, jen byl po dostihu trochu unavený. Takže teď má relax na výběhu. Držíme se s ním dlouhodobého plánu. Pokud bude vše v pořádku, tak by za tři týdny měl obhajovat loňské vítězství ve Velké letní ceně v Mostě. A pak by měl startovat v dostihu na 1800 metrů v zářijovém Evropském poháru žokejů. 

V červnu udělal velkou radost třetím místem v Rakouském derby Glavalino. Kdy ho uvidíme na dráze?
Glavalino je přihlášený do švýcarského Saint Legeru 13. září se staršími koňmi. Je to dostih na 3000 metrů a je tam přihlášeno 14 koní. Bohužel nemám pro něj přípravný dostih, musel by běhat na 1800 metrů v Mostě, což je pro něj moc krátké, tenhle dostih by mu moc asi nedal. Budu o tom ještě jednat s paní majitelkou, jestli bychom ho raději neposlali 6. září do Wroclawi do dostihu na 2400 metrů. To by, myslím, pro něho bylo mnohem vhodnější.

Lysyan
FOTO: Vítěz tří jedničkových dostihů v tuzemsku a dvou dostihů v Rakousku sedmiletý Lysyan

K oporám vaší stáje patří samozřejmě i další starší reprezentanti stáje Joly, Nyani Tomba a Prince Orpen. Jaký by měli mít podzimní program?
Stejně jako Lysyanovi jim plánujeme vrchol podzimní části sezóny na Evropském poháru žokejů.  Tomba měl smolný dostih v Bratislavské míli, kde byl zavřený. Dostal se do formy a měl by nejblíže startovat v Karlových Varech na 1600 metrů.  Prince Orpen by mohl jet koncem srpna do Mostu do handicapu na 1400 metrů anebo na Svatováclavskou cenu.

A co je u vás ve stáji nového? Máte už nějakou mladou krev?
Pan Odcházel zakoupil na červencové dražbě Arqana tři dvouleté. Hřebečky po plemenících Frozen Power a Dream Ahead a klisničku po Bushranger. Jejich otcové jsou vesměs začínající plemeníci, mají na dráze první dvouleté, ale je už mezi nimi více vítězů, takže to vypadá jako dobrý nákup. Ještě bych chtěla poděkovat majitelům za trpělivost a důvěru, protože jsme zatím nevyhráli a Lysyanovo vítězství je pro nás hodně důležité. (mze)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking