Blecha JanKoněm, který nečekaně přiměl Orphee des Blins při cestě za hattrickem ve Velké pardubické k velkému boji, byl svěřenec trenéra Jana Blechy Al Jaz, reprezentant stáje Quartis-Zámecký Vrch. Dostihovým odborníkům tím způsobil doslova šok. Pojďme se tedy zeptat nejen na to, jak velké překvapení to bylo pro trenéra Jana Blechu.


Nejprve nejdůležitější otázka čtyři dny poté. Je nejen Al Jaz, ale i vaši další koně startující o víkendu v Pardubicích v pořádku?
Ano, vypadá to, že dostihy prostáli bez větších komplikací.

Moc by mne zajímalo, jak vysoko jste před dostihy s Al Jazem pomýšlel. Bylo to umístění na tabuli?
Konkurence byla velmi kvalitní, bylo tam hned několik koní, kteří již kurz Velké dokázali přejít. Takže jsem si říkal, že bychom měli být šťastni, pokud Al Jaz dokončí Velkou na sedmém až osmém místě. Chtěl jsem především, aby se mu podařilo projít celý dostih. Také jsem nevěděl, jak se Al Jaz dokáže vyrovnat s bezmála sedmikilometrovou tratí.

Kde jste vlastně sledoval dostih?
Díval jsem se od dropu a samozřejmě, že jsem celý dostih vidět nemohl. Zalekl jsem se po Irské lavici, že už Al Jaz nepokračuje v dostihu, ale naštěstí jsem ho jen v tu chvíli neviděl.

Předpokládám, že už jste dostih viděl na videozáznamu. Našel jste tam nějaký moment, kdy vám zatrnulo?
Byla to situace na Taxisu, kdy vedle Al Jaze padal Nikas. Měli jsme velké štěstí, že Al Jazovi nespadl pod nohy. Chci moc poděkovat Josefu Sovkovi, že odjel dostih s klidnou hlavou a dobře ho provedl dostihem.

AlJaz bojuje ve VP
Svěřenec Jana Blechy Al Jaz přinutil Orphee des Blins v cíli Velké pardubické k boji


Vítězství ve Velké bylo hodně blízko. Nemrzí vás trochu, že k němu chybělo poměrně málo?
Určitě ne, já jsem moc spokojený. Obvykle kdo chce moc, nemá nic… Porazila nás výborná klisna, v možná lepší formě. Al Jaz podal luxusní výkon.

Loni se Al Jazovi do cíle Velké nepodařilo dostat. Jak moc se od té doby změnil? A jaký je vlastně povahově?
Určitě skokově vyzrál a už má zažité skoky jako Haďák a další překážky, které se tak často neskáčou. Povahou je to kliďas, ale při tréninku nechodí první. Má radši, když jde v lotu za někým. Jinak u něho není nic zvláštního nebo specifického.

Předpokládám, že na příští rok bude pro Al Jaze plánována stejná cesta sezónou jako letos.
Ano, jen asi vynecháme Úvodní cross country.

Máte ve stáji další koně, kteří by to jednou mohli dotáhnout tak daleko jako Al Jaz?
Myslel jsem si původně, že naším koněm do Velké bude Ohio, ale o toho jsme bohužel přišli. Myslím, že v současné době nemám ve stáji koně, kteří by mohli jít časem do Velké pardubické, i když třeba Dunagiri i Vivat podali v Pardubicích výborný výkon.

AlJaz Sovka
Stříbrní z Velké pardubické - žokej Josef Sovka a Al Jaz


Ti vám tedy udělali kromě Al Jaze největší radost?
Ano. Dunagiri nemá rád hlubokou půdu a dobře se s tím popasoval. U Vivata jsem se podle posledního běhání trochu obával, zda-li 4500 metrů není na něj moc vzhledem k tomu, že byla hlubší oranice, ale popasoval se s tím výborně, podal stoprocentní výkon. Zklamal mě ale Marl Bora v Ceně Labe, který chodil v práci vyrovnaně s Al Jazem, takže jsem od něho očekával mnohem více. Vzadu doběhl i Cim, který startoval v Ceně Vltavy. Je to už dědeček, který má artrózu kloubů, takže odchází do důchodu. Nezklamal mne ani Dran, který měl teprve čtvrtý životní start a je to velmi pozdní kůň, takže ten má ještě vše před sebou. Liberty Son měl původně startovat v Ceně Vltavy, ale byl vybraný jako nestartující a Stříbrná trofej byla otevřená, takže jsme ho poslali do ní. Byl to rychlý dostih a doběhl daleko za vítězem, ale také bych jeho výkon nehodnotil kriticky.

A vaše celkové hodnocení pardubického mítinku?
Já jsem stoprocentně spokojený, pardubický den se nám povedl. Je to také zásluha pracovního týmu. Mám kolem sebe lidi, na které je spolehnutí a chci jim poděkovat. Rovněž chci poděkovat všem majitelům, kteří mi dali důvěru a pomohli mi tím splnit si sen z dětství. A mé poděkování patří i panu Lukovi, který mi jako první dal šanci k trénování koní. Ve svém současném působišti jsem třetím rokem. Krátce po mém nástupu sem přišel Al Jaz. Toho jsme kupovali od pana Mimry, který nám přenechal koně bez nějaké vady a dobře naježděného, u kterého bylo jen otázkou času, než se dostane do vyšší společnosti. (mze)  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net