Demele jan4Máme za sebou víkend, během kterého se konaly dva jedničkové dostihy testující sílu tříletých koní na delších distancích. Jedním z nich byla Velké červnová, hlavní derby trial, druhým Starohájské kritérium, z něhož každý rok též několik účastníků směřuje do Českého derby. Ač posledním vítězem bratislavského dostihu, který poté uspěl i v Českém derby, byl před 23 lety Temirkanov, letošní vítěz Rex of Thunder svým stylem naznačil, že by v pražském derby rozhodně neměl být jen do počtu.

 
O tom je přesvědčen i Jan Demele, který jako trenér na přípravu Rex of Thundera dohlíží a hřebcův nedělní výkon na něj udělal velký dojem. "Myslím, že musel udělat udělat ohromný dojem na každého, zvláště tou poslední třístovkou," je přesvědčen. "Když si vezmete, jaký konec předvedl ve slovenské Velké jarní ceně Petarda a Rex of Thunder šel teď ještě líp, není pochyb, že je to výjimečný kůň." Navzdory dojmu, který v něm hnědák stáje Březová zanechal, si je však trenér vědom toho, že se v Bratislavě nesešla ta nejsilnější konkurence. "Byli tam Petarda a Syrenka, zbytek špičky chyběl," říká.

Pro Rex of Thundera, kterého stáji Březová vybral Tomáš Janda jako ročka na říjnové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu, byl nedělní dostih teprve čtvrtým startem v kariéře. Hnědák, který stáj pana Jiřího Draga stál 42.000 gns, velmi přesvědčivě debutoval na konci loňského srpna v Bratislavě, kde  s položenýma rukama Michala Dema velmi lehce zvítězil. Pak následoval start v Gerschově memoriálu, ve kterém skončil třetí. Letos byl hlášen do Velké jarní ceny, ale byl škrtnut a na dráze se ukázal až 23. května v Bratislavě, kde jistě vyhrál trojku na 1700 metrů. "Nebyli jsme si ještě jistí jeho formou," vysvětluje trenér absenci v mílové klasice a zároveň dodává, že po prvním letošním startu se hřebec ještě zvednul a šel s formou nahoru. "Vyhrál bez biče, hlavně svou třídou. A také díky Michalu Demovi, který jej jezdí v práci a dokonale zná." A jak trenér dodává, měl by Rex of Thundera jezdit i v derby.

Rex of Thunder je synem jednoho z úspěšných mladých plemeníků Night of Thundera (Dubawi), vítěze anglických 2000 Guineas z matky po Canford Cliffs (Tagula), který pro změnu vyhrál 2000 Guineas v Irsku. Ač Rex of Thunder v neděli ukázal, že mu 2000 metrů nedělá problém, rodokmen postavený na spojení dvou mílařů by mohl limitovat jeho šance na distanci o 400 metrů delší. "Víme o tom, že je potřeba jej trošku prodloužit a v tréninku se na to soustředíme, ale myslím si, že když se v dostihu počká na posledních 300 metrů, měl by i 2400 metrů zvládnout," míní trenér. Otazníkem by mohla být dlouhá chuchelská rovinka, Rex of Thunder je ale hlášen nejen do Českého, ale také do Slovenského derby. Ač hlavním cílem je Praha, pokud bude v pořádku, měl by jít i v Bratislavě. "Možná mu kratší bratislavská rovinka sedne lépe, ale to ukáží až samotné dostihy. Ale nesmí být měkko."

rexofthunder3

K nejdůležitějšímu startu své dosavadní kariéry se připravuje pod dohledem celého realizačního týmu stáje Březová. "Musím jim poděkovat, jak skvělou práci odvádějí," říká trenér a vzpomene při tom i na první Rex of Thunderovy krůčky v tréninku. "Když se obsedal, býval hodně veselý, rád se stavěl na zadní a hned od začátku bylo vidět, že je to osobnost. Jsem moc rád, že se pan Drag trefil do tak dobrého koně, moc by si velký úspěch zasloužil."

Na cestě k vysněnému triumfu se zástupci světlemodrobilých barev postaví řada soupeřů. Z koho z nich má trenér největší respekt? "Největší dojem na mě udělali Hazarder a Royal Word, to jsou podle mě asi nejlepší tříletí hřebci u nás," říká. A potají doufá, že Rex of Thunder jim v derby bude důstojným soupeřem.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net