Royal word3Na přihláškách do Českého derby zůstává 34 koní, zatímco volných míst ve startovacích boxech Českého derby je méně než polovina. Ač řada z dosud přihlášených koní bude škrtnuta a u některých to bylo již i oznámeno (např. Aidensfield), mohou do hry naopak ještě vstoupit noví koně jako třeba Kmotr, který byl již jednou škrtnut, ale tým jej plánuje po třetím místě ve Velké červnové znovu dohlásit.


Zdá se pravděpodobné, že i letos bude zájemců o start více než míst v boxech. Aktuální pořadí 23 nejlépe hodnocených tříletků, kteří jsou do Českého derby hlášeni, uvádí níže tabulka.

V ní ale nenajdeme řadu koní, kteří český handicap nemají a kterých rozhodně není málo. Patří k nim i čtvrtý z Velké červnové ceny Global Man (Reliable Man), který má na svém kontě i vítězství ve Francii, nebo dosud pouze v zemi galského kohouta startující Dakota (Elvstroem), Kamssio (Kendargent), Machinos (Penny's Picnic) i jeho nová stájová družka Surabaya (Gutaifan). Ti vesměs ukázali formu, která by na účast v našem derby mohla stačit.

Nepřehlédněte: Jan Demele po Starohájském kritériu: Rex of Thunder musel nadchnout každého

Dalšími bez českých handicapů jsou zahraniční zájemci včetně slovenských. Zatím nepříliš výrazný svěřenec trenérky Kubovičkové Besthon (Intello) třídu pro start v derby dosud neukázal, nadějněji vypadá pátý ze Starohájského kritéria Cape Crown (Zoffany) z přípravy loňského vítěze Jozefa Chodúra.
Německý Domstürmer (Lord of England) má po vítězství v Hannoveru GAG 78 kg, které mu v případě zájmu o naší modrou stuhu účast v ní takřka zaručuje. Hřebec ale zůstává i na přihláškách do německé modré stuhy a také do tamního Derby trialu, který se poběží týden před naším derby. Endaltsevův L'Ienisei (Dariyan) udělal podstatný krok směrem k našemu derby před pěti dny, kdy v Longchamp vyhrál dostih Classe 3 na 2250 metrů (viz záznam) a jeho francouzský rating nyní činí 36 kg. To je pro srovnání o 1,5 kg více než má ve Francii Surabaya či o 3 kg více než francouzské hodnocení Global Mana a o 3,5 více než dostal Machinos. (miv)

Aktuální handicap 23 nejlépe hodnocených do Českého derby hlášených koní

jméno aktuální stáj hdcp
ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 80,0
VERT LIBERTE(IRE), 3 DS Pegas 77,5
HAZARDER(IRE), 3 Dr. Charvát 77,0
MANDARIN(FR), 3 Bella horse 77,0
REX OF THUNDER(GB), 3 Stáj Březová 76,0
DRAGON ARROW(GB), 3 3 hearts 75,0
LOCOMOTIVE(FR), 3 Wieslaw Jakub Kartus 74,0
TCHEQUE KING(FR), 3 DS Pegas 74,0
BESIBERRI(GB), 3 Leram 73,0
KMOTR(IRE), 3 Statek Blata Český Ráj I 73,0
RABBIT RED JAZZ(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 73,0
ZORIYMAN(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 72,5
AIDENSFIELD(GER), 3 Lokotrans 70,5
ABRAMS CREEK(IRE), 3 Lokotrans 70,0
GIANNINA(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 69,5
RABBIT BURATINO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 69,0
PROCELLARUM(IRE), 3 Pure Nutrition 68,0
FABRIJAN ERSTE, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 65,0
VERO AMORE(IRE), 3 Sultan Harib 63,0
RABBIT POWER(GB), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 62,5
ARION(GER), 3 Meridian 62,0
FAMOUS CATINI(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 61,0
GIANNAH(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 61,0

zdroj: Jockey Club ČR
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net