Raja JanS výjimkou klisny Beryasky, která vstoupí do sezóny až v Jarní ceně klisen, se představili v neděli ve Velké Chuchli všichni umístění hřebci z Ceny zimního favorita. Jako jediný z nich nezamířil do předzkoušky klasického dostihu, Memoriálu prof. Michala, Barateus, kterému realizační tým vybral na začátek jiný dvojkový dostih.

V něm doběhl druhý za nováčkem na českých drahách Bathyrhonem. V sedle Baratea byl jeho stálý jezdec Jan Rája, kterého jsme požádali o krátký rozhovor.

Jak hodnotíte druhé místo v dostihu, kde jste byli favority?

Měli jsme jako skoro všichni na trénink špatnou zimu, začali jsme s koňmi později cválat, a tak ve světle těchto skutečností myslím, že na první start předvedl Barateus dobrý výkon. Kůň pana Šavujeva, který nás porazil, byl kupovaný s cílem startu v Irském derby, takže to určitě nemůže být špatný kůň. Dostih byl zpočátku pomalý, ale o to více jsme museli potom mašírovat, a i z opatrnosti vzhledem k prvnímu startu z toho bylo druhé místo. I když asi bychom stejně Bathyrhona nechytili, šel jen pod rukama.

Předpokládám, že na plánech do Velké jarní ceny, jak mi říkal minulý týden Barateův majitel Stanislav Chudáček, se po dostihu nic nezměnilo.

Barateus je po dostihu v pořádku, dobře vyžral, takže je dále připravován na Velkou jarní cenu. A pak na derby, to by mělo být také jeho cílem.

Dostihy v Praze měly jen výjimečně dvouciferný počet startujících, jsou tedy početně slabá pole. Vy sám máte oproti loňsku za dva dostihové dny poloviční počet startů. Co tomu říkáte?

Je to katastrofa, spousta dobrých jezdců sedí ve vážnici, nepamatuji dobu, že bych se mohl jít mezi ježděním podívat na dostih mezi lidi… Tentokrát jsem si vzal sako a mohl jsem jít, bylo to opravdu divné. A povídali jsme si s Milanem Zatloukalem a Petrem Foretem o tom, že jsme jeli čtyřikrát za odpoledne a jsme rádi. Je to paradox, trenéři a majitelé si často stěžují na to, že tu máme nedostatek dobrých jezdců, a ti teď sedí nevyužití ve vážnici. A ani přihlášky nevypadají o moc lépe. Zřejmě trenéři s mnoha koňmi vstoupí do sezóny později, až budou mít více nacváláno.

Dělá vám ještě menežera ohledně startů v dostizích Michal Lisek?

Ne, už nedělá, ale mým novým manažerem je od včerejška Jaroslav Fabris. Po dlouhé úvaze se této funkce ujal a jsem tomu rád. Má velký přehled o dostizích, tak věřím, že to bude dobrá spolupráce. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net