Safar vitezderbyDvojnásobný šampion Jaromír Šafář letos není mezi prvními v žebříčku profesionálních jezdců na rovině, ale přesto je pro něho jeho patnáctá sezóna v sedle zásadní. V neděli se mu úspěchem v 95. Mercedes-Benz Českém derby s Touch of Geniem trenéra Josefa Váni a v majetku Stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových podařilo získat první klasické vítězství. Navíc se jednalo o jeho jubilejní 20. prvenství v jedničkovém dostihu. Jezdce jsme zastihli dnes dopoledne na kontrole v nemocnici se zraněním na noze, které utrpěl nedlouho před startem derby. Jaromír Šafář říká, že jet derby byl takový adrenalin, že bolest ani necítil…


Věřil jste před derby, že by z toho mohlo být i vítězství? A které koně jste považoval za největší soupeře?
Ano, věřil jsem, že by to mohlo být takhle dobré. Ještě před odjezdem do Itálie mi volal Pepča Váňa a říkal mi, že je na tom Touch of Genius podle tréninku hodně dobře a ať mu věřím. Ze soupeřů se mi líbil Oriental Sky a samozřejmě, že bylo otázkou, co umí francouzský Parzival. Jeho handicap nebyl nízký, například Simply Ozzy, který vyhrál Velkou jarní cenu, měl handicap o pět kilogramů nižší než on. Určitě byl připravovaný speciálně na naše derby a nejeli by takovou dlouhou cestu do Prahy, kdyby kůň na to neměl mít. Takže jsem Parzivala považoval také za soupeře.

Dnes už je dva dny po derby a určitě jste viděl dostih na videu. Jak průběh derby nyní hodnotíte s odstupem času?
Bylo to takové zvláštní.  Měl jsem ordre, abych si hlídal špičku dostihu, ale derby bylo strašně rychle rozjeté, takže jsem zůstal vzadu. Začátek tedy nebyl dobrý, ale na druhé straně u 1800 metrů už jsem byl v klidu, když jsem zhodnotil situaci kolem sebe. Viděl jsem, že Sirius Shine, který Velkou červnovou odvodil, je kousek přede mnou a poblíž cválá i Oriental Sky. Dvě pozice přede mnou byl Honzík Verner s Tamarind Covem, kterému bych vítězství moc přál. Říkal jsem si, že ten by mohl být v derby hodně dobře.  Ale kromě začátku dostihu už nebyl v derby jiný okamžik, který by mohl vítězství v derby ohrozit.
Safar vitezderby

FOTO: Velká radost Jaromíra Šafáře z vítězství v 95. Mercedes-Benz Českém derby s Touch of Geniem

Derby jste odjel se zraněním, které vám dostih před tím způsobil kůň v boxech. Co se vlastně stalo?
Kůň mě kopl do nohy a roztrhl mi ji. Člověk má v sobě při ježdění dostihů hodně adrenalinu, takže jsem odjel derby a ještě jeden dostih, a vůbec jsem to nevnímal. Večer jsem pak byl na zašití nohy. Druhý den to ale přišlo k sobě, takže už jsem včera nejezdil v tréninku a dnes jsem byl v nemocnici na kontrole.

Jak jste se vlastně dostal do sedla Touch of Geniuse?
Já jsem měl vlastně od loňska dohodu s panem Váňou. Ten mi tehdy řekl, že koupili několik mladých koní a že počítá s tím, že je budu jezdit v dostizích. Já jsem si ale původně více oblíbil Tamarind Cove, který je moc hodný kůň a super na ježdění. Původně měli on i Touch of Genius běžet Velkou jarní cenu, ale nakonec startoval ve Velké jarní ceně jen Tamarind Cove, se kterým jsme byli druzí. S Touch of Geniem jsme vyhráli dostih na 2400 metrů. Takže bych Tamarinda jezdil i dál, ale Pepča Váňa mě přesvědčil, že je Touch of Genius podle tréninku lepší. Kdyby ujezdil 58 kilogramů, tak by si na něj sedl do derby on sám…

Touch of Genia čeká za dva měsíce další klasický test, Saint Leger. Jeví se vám jako kůň i pro ještě delší tratě?
Ano, myslím, že bude ještě lepší, že je to ultravytrvalec. Navíc je trénovaný jako překážkový kůň, má úplně jinou sílu, než třeba koně trénovaní na závodišti v Chuchli. A i to mu myslím na dráze, jaká byla v neděli, pomohlo.
Ceskederby dekorovanivitezu
FOTO: Trenér Josef Váňa, manželé Dufkovi a žokej Jaromír Šafář na slavnostním dekorování vítězů derby 

Jak vidíte jeho další možnosti? Co by podle vás mohl ještě dokázat?
Nemohu říci, co by dokázal v zahraničí, to je otázka spíše pro jeho majitele, kterým tímto děkuji za možnost jezdit jejich koně v derby a samozřejmě děkuji trenérovi Josefu Váňovi. Ale v Česku by se měl Touch of Genius zařadit mezi nejlepší vytrvalce. Když jsem viděl Zlatý pohár, tak myslím, že má na to, aby porazil Azteka.

Vítězství si určitě zaslouží pěknou oslavu. Už nějaká u vás proběhla?
V neděli večer jsme byli na večeři s týmem z naší stáje a včera jsme grilovali. A dneska odpoledne jedeme s Honzíkem Vernerem na oslavu, na kterou nás pozval pan Dufek.

A otázka na závěr - jak jste spokojený s dosavadním průběhem sezóny?
Nemám sice letos tolik vyhraných dostihů, ale chtěl jsem se zaměřit více na velké dostihy a to se daří, kromě vítězství v derby jsem byl druhý ve Velké jarní ceně. Šampionem už jsem byl dvakrát. Přeji si také, aby byli koně zdraví a dělali radost ve stáji, kde pracuji. Vládne tu velká pohoda, jsem tu spokojený, takže i to má vliv na to, že se mi daří. Takže bych chtěl tímto poděkovat paní Trachtové a Tomáši Hurtovi za výborné zázemí a podporu.  (mze)

   

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking