Myska AnakingTréninkové středisko Valy vedené manželi Štěpánkou a Jaroslavem Myškovými má za sebou velmi dobrou druhou polovinu srpna. Nejčerstvějšími úspěchy jsou vítězství nováčka v českém turfu Anakinga ve 2. Agrofert Velké národní steeplechase a mostecké prvenství juniorky Johanky. Týden předtím ale dosáhla vítězství v dobře obsazeném dvojkovém dostihu v Pardubicích Arcione a svůj talent dokumentoval na zdejší dráze také čtyřletý Jesmoon. S Jaroslavem Myškou, který si v neděli v Chuchli připsal první letošní velké vítězství a celkově už 36. ve své jezdecké kariéře, se pochopitelně budeme hlavně bavit o Velké národní steeplechase a Anakingovi, ale zmíníme se též o dalších známých koních připravovaných ve Valech a o plánech s nimi.


Anaking má za sebou velmi dobrou dostihovou minulost ve Francii, kdy se dokázal umístit v grupových dostizích pro čtyřleté. A letos se po Novém roce dostal na tabuli v dostihu Listed na závodišti v Pau. Jak vlastně došlo k jeho výběru a angažmá do stáje JUDr. Jiřího Charváta?
Anakinga jsem přivezl k nám do střediska v červnu. Tomu předcházelo to, že nás kontaktoval pan doktor Charvát, abychom se podívali na koně, který měl být do krosů. Nás ale moc nezaujal a řekli jsme, že bychom takového koně nechtěli.  V té době jsme ale dostali nabídku od Lukáše Sloupa na Anakinga. Zaujal nás předchozí kariérou, věkem i příznivou cenou. Ze strany pana doktora se nemuselo jednat o koně, který by měl být už letos do Velké pardubické, a tak Anakinga koupil. Zajímavé je, že nabídku na zakoupení Anakinga dostalo více trenérů a majitelů, ale nikdo ho nechtěl. A nakonec je už Anaking tímto jedním vítězstvím zaplacený…

S Anakingem jste měli v dostihu společnou premiéru. Přesto se vás zeptám, jaká byla vaše očekávání v tak dobře obsazené steeplechase, jakou Velká národní bezesporu byla?
Doufal jsem, že Anaking výkonnost z Francie bude mít, i když samozřejmě dlouho nestartoval, naposledy v dubnu. Ale už v tréninku bylo znát, že takových koní jako on tu moc nemáme, srovnání snese jen s Arcione. Naděje tedy určité byly. A co se týče samotného dostihu, tak Anaking se nikam nehrne, nebylo tedy potřeba ho nechat cválat na špici a tempař v dostihu byl.

Velka narodnistch dekor
Slavnostní dekorování vítězů 2. Agrofert Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni

Předpokládám, že jste udělali panu majiteli velkou radost. A probírali jste již plány na poslední část sezóny?
Pan doktor předevčírem v Chuchli nebyl, ale mluvili jsme spolu po telefonu a spokojený byl.  Domluvili jsme se, že Anakinga nikam tlačit nebudeme, bude se připravovat v klidu a uvidíme, kam ho eventuelně pošleme.

A jaký je Anaking fyzicky a jaký povahově?
Je to takový nevelký a nenápadný kůň. Kdybyste procházela stájí, minete ho. Ale v hlavě to má srovnané a to je moc důležité. Dobře spolupracuje,  je to ideální dostihový kůň. A vzhledem k tomu, že dokázal porazit Fafintadenienta, tak je vidět, že i výkonnost má.

Ve vaší stáji je i nadějná nastupující překážková generace. Teď konkrétně myslím Jesmoona, který zvítězil minulý víkend a dosáhl překážkového hattricku. Zdá se, že by z něj mohla být časem hvězda…
Jesmoona má moje manželka Štěpánka pronajatého od pana Jezdinského, který ho odchoval. Jesmoon zatím běhal s koňmi svého ročníku, až se popasuje se staršími koňmi, tak se teprve ukáže, co v něm skutečně je.  Doteď dělal to co umí ze svého fyzického fondu, ale potřebuje stále získávat zkušenosti. Pokud bude v pořádku, mohl by mít vrchol v dostihu pro čtyřleté krosaře při Velké pardubické.

Velmi suverénním vítězstvím potěšila vás a stáj Jerieových  Arcione v Pardubicích minulý týden.  Kam by měla klisna zamířit na podzim? Bude směřována k obhajobě vítězství v Ceně Laty Brandisové?
Arcione měla na jaře v dostihu pád a trochu se nám vše zkomplikovalo. Na druhou stranu se ale poté trochu změnila, už je trochu opatrnější a umí po dostihu relaxovat. Minulý týden vyhrála podobný dostih, jako je Cena Labe, takže pokud bude vše v pořádku, tak změří síly s konkurencí právě v Ceně Labe.

Anaking
Anaking se výtečně uvedl při své  české premiéře významným vítězstvím pod vedením ž. Jaroslava Myšky

Obraťme trochu list a zmiňme se také o rovinových koních ve Valech. Nejčerstvější radost udělala v sobotu v Mostě dvouletá Johanka. Zamíří do Ceny zimní královny?
Ještě jsme to s panem Jezdinským neprobírali, kde bude startovat příště. Byli jsme moc rádi, že vyhrála, ale dostih zase nebyl tak úplně dobře obsazený, takže je otázkou, jak moc je Johanka dobrá. Dostihy ale snáší moc dobře, pomáhají ji a Johanka zraje. Už se asi nikam jinam moc nevejde, takže by jejím dalším startem mohla být Cena zimní královny.

Stáj Jeso má také kvalitní tříleté vlastního chovu. Johnny Whistle potěšil třetím místem ve Velké jarní ceně, ale v derby se mu už tolik nedařilo a Lodgian Whistle běhal často ve Francii. Kam je budete na podzim směřovat?
Oba už letos startovat nebudou, pan Jezdinský je už chce nechat být. Měli náročné starty, jedničkoví koně to nejsou a museli se v dostizích při měření s importy hodně vydat. Johnnymu neseděla dlouhá distance, což nám potvrdil po dostihu v Karlových Varech Petr Foret. Lodgiana jsem chtěl původně ještě do Pardubic do dostihu tříletých proutěnkářů, ale jak jsem již řekl, s panem majitelem jsme se domluvili, že už je letos nic dostihového nečeká. V klidu se zaskáčou, vykastrují se a nechají se vyzrát. 

Dívala jsem se na trenérské statistiky vaší manželky Štěpánky a letos máte nejúspěšnější sezónu měřeno poměrem počet startů ku počtu vítěztsví, a přišlo i další jedničkové vítězství. Panuje u vás se sezónou spokojenost?
Myslím, že na to, že máme třináct dostihových koní, to není vůbec špatné, podařilo se nám několik pěkných výsledků. Byli bychom rádi, kdyby si k nám našli cestu i noví majitelé. Máme k dispozici stabilní a spolehlivý tým pracovníků, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat za výsledky v letošní sezóně.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking