Bartos JosefUdálostí tohoto víkendu pro české turfmany určitě bude sobotní European Jockey´s Cup, ale velký překážkový mítink s významnou českou účastí bude hostit závodiště v Meranu. Během dvou dnů se tu odběhne hned několik významných dostihů včetně grupy 1 a vrcholu zdejší sezóny, 77. Gran Premio Merano Alto Adige o 250 tisíc euro. O vítězství v něm bude také usilovat vedoucí muž italského překážkového šampionátu Josef Bartoš, který včera v Meranu zvítězil dvakrát a je tak s 31 vítězstvími suverénně na čele šampionátu. S Josefem Bartošem, jímž vedení koně v Itálii letos získali na dostihových výhrách už přes 300 tisíc euro, jsme si povídali pochopitelně hlavně o italském překážkovém svátku. Dozvíte se ale také, co si myslí o letošních koních pro Velkou pardubickou.


Začátkem léta jste mi říkal, že by vaším koněm pro Gran Premio měl být vítěz Grande Steeple Chase di Milano Little Bruv. Bude tomu tedy tak?
Little Bruv je bohužel zraněný. Pan Favero nakonec bude mít v dostihu jen jednoho koně. Pojedu High Mastera, se kterým jsme zvítězili začátkem září v dostihu grupy 3. Původně měl být ještě na startu v Gran Premiu také Company of Ring, který byl za námi s Dominikem Pastuzskou druhý, ale vrátil se z dostihu zraněný.

Startovní listina na Gran Premio ještě uzavřena nebyla, ale určitě máte přehled o vašich možných soupeřích. Kdo je z nich pro vás favoritem?
Určitě francouzský kůň od trenéra Macaireho Le Costaud, který tu v červenci ovládl Grande Steeplechase d´Europa o 14 délek. Josef Váňa by měl do Gran Premia poslat čtyři koně – Fafintadenienta, Mazhilise, Alpha Two a Alcydon Fana, a to budou pro nás tvrdí soupeři.

A jaké si myslíte, že jsou vaše šance v sedle High Mastera?
Přál bych si Gran Premio samozřejmě vyhrát, i když nemám nejlepšího koně v poli.  Dostihy jsou také o štěstí a nemusí proto vyhrát ten nejlepší. Minusem mého High Mastera je to, že nikdy nešel dostih na pět kilometrů. Ale má dostatek třídy a pan Favero určitě ví, co dělá, když ho posílá do Gran Premia.  Konkurence je silná a já budu spokojený, pokud budeme do třetího místa.

A máte šancové koně i v dalších důležitých dostizích?
Docela si věřím v Crystal Cupu s Allycatem. Věřím, že zvládne i dostih na šest kilometrů. Pětikilometrový kros absolvoval začátkem září s rezervou. A také myslím, že mám šance s našimi koňmi v dostizích pro tříleté. A rovněž se těším na Sol Invictuse, se kterým jsme vyhráli Gran Corsa siepi d´Italia. Na dostihy se těším, čeká nás velký svátek. Přijde více lidí a bude výborná atmosféra. Majitel závodiště pan Martone udělal se svými spolupracovníky pro reklamu dvoudenního mítinku maximum.

High Master Bartos
V letošním Gran Premiu Merano bude Josef Bartoš v sedle High Mastera, vítěze devíti překážkových dostihů včetně pěti grupových 

Když jsme spolu mluvili naposledy, tak se platební morálka v Itálii zase zhoršovala. Jak to vypadá nyní s placením dostihových výher, jízdného a procent?
Bohužel je to zase špatné, žádné závodiště ještě letos nezaplatilo. To se bohužel odrazilo i v menší konkurenci ve zdejších dostizích. Z Čechů už sem jezdí pravidelně se svými koňmi jen pan Váňa. Zdá se, že další čeští trenéři a majitelé z důvodu italských platebních potíží hledají raději jiné cesty – jezdí do Wroclawi a zkoušejí i francouzské překážky.

Máme za sebou poslední kvalifikační dostih na Velkou pardubickou. Kteří koně podle vás patří k jejím letošním největším kandidátům?
Určitě je velkou škodou, že nepřijede nikdo ze zahraničí. Myslím, že se o to pořadatel měl více starat. Velká pardubická bude mít úroveň jen tehdy, když tu budou zahraniční zástupci. Novou hvězdou je Charme Look, který ukázal v kvalifikaci, že umí hodně. Perfektně pasovat by měla také Hegnusovi a musí se také počítat s koňmi Josefa Váni. Já pojedu Zarifa, pak tu jsou reprezentanti Rabbitu Trhový Štěpánov, a také Ange Guardian. To by mohl být černý kůň Velké pardubické.  Je to kůň s obrovským fyzickým fondem. Když se podaří mu v dostihu rozložit dobře síly, tak může být hodně silný. Má životní formu. Ale celkově tu není kůň, který by výrazně své soupeře převyšoval.

A co soudíte o koních, kteří byli ve Velké loni vepředu, jako například Nikas a Ribelino?
Nikas teď naposledy předvedl výbornou formu a určitě bych ho nepodceňoval. Zvláště, jestli teď bude pršet  a dráha bude měkčí. Doteď bylo v Pardubicích tvrdo, kvalifikace se odehrávaly na pevné dráze. Z měkčího podkladu budou těžit koně, kteří již mají zkušenosti ve Velké pardubické.  Nikas, Ribellino a Zarif jsou na takovém podkladu dobří.

O posledním pardubickém mítinku jste zvítězil v sedle svěřence trenérky Kabelkové Talenta nad koňmi druhé kategorie. Budete ho jezdit i některém z pardubických významných dostihů?
Dostih, který jsme vyhráli, kopíroval kurs Ceny Vltavy a měla to být zkouška na ni. V dostihu sice nebyla tak velká konkurence, ale jako příprava to bylo dobré a měl bych tedy Talenta jezdit v Ceně Vltavy.

Můžete prozradit vaše další partnery do velkých dostihů?
Ještě bych měl jezdit svěřence Ing. Baštové.  Dalmacia v Ceně Labe a Amforu v Poplerově memoriálu.

A co vás čeká v nejbližší době kromě Merana?
Ve středu po Gran Premiu bych měl odjíždět do Francie, kde bychom se měli s Adventurerem trenéra Jiřího Michala pokusit o reparát.  Minulý start v Auteuil mu nic nedal, spadli jsme hned na prvním skoku a teď se to pokusíme napravit.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking