Vana s TouchofGeniusTři koně vyslal na start Českého derby Josef Váňa. Plnokrevníky výtečných rodokmenů zakoupené v zimě v Irsku bez předchozí dostihové zkušenosti. Pod jeho vedením a za přispění celého realizačního týmu se derby vydařilo jako z partesu – kromě vítězného Touch of Genia a nedaleko třetího Tamarind Covea byl totiž i Gibb´s Beach za peníze. Tréninkové středisko rodiny Váňových tak připravilo po Poderosovi, Ready for Life a Roches Crossovi čtvrtého vítěze modré stuhy.  Josefa Váni jsme se proto pár dní poté zeptali na jeho hodnocení derby a také na podrobnosti  o derbystech.  Sezóna ale pokračuje dále a tak nám prozradil také, co v nejbližší době se svými svěřenci chystá.


Pane Váňo, jak jste v Chuchli na tribuně prožíval derby a jeho průběh? A jak hodnotíte dostih poté, co jste ho viděl na videu?

Musím říci, že jsem na videu ještě derby ani pořádně neviděl. A z osobního pohledu na závodišti jsem v první řadě sledoval Touch of Genia a Tamarind Cove, kteří byli našimi největšími nadějemi. Musel jsem se zeptat, jak dopadl Gib´s Beach, bylo mi řečeno, že osmý, ale nakonec byl sedmý. Jsem nadšený z toho, jak jsme dopadli. Celý realizační tým se snažil vše doladit, aby to v derby vyšlo, takže si myslím, že jsme si úterní oslavu opravdu zasloužili…

Důležitá otázka - jsou vaši derbysté po dostihu v pořádku?
Pánu Bohu zaplať, ano, jsou. Jedině Touch of Genius má malé problémy s přijímáním potravy, ještě dneska (ve čtvrtek – pozn. redakce) nechal ve žlabu hrstku krmení, ale u něj to není úplně neobvyklé. Znamená to, že se v dostihu hodně vydal. A podobně to měl po Velké červnové, ale za tři dny po ní už žral normálně.

Kam budou dále vaši nejlepší tříletí směřováni a  jak vy osobně vidíte jejich budoucí uplatnění?
Tamarind Cova budeme nyní směřovat do kratších dostihů. Podle toho jakým šel v derby koncem, myslím, že má na to, aby v dostihu na 1600 metrů seběhl posledních 400 metrů velmi rychle. Gibb´s Beach by se měl objevit na startu Saint Legeru, i když do budoucna s ním počítáme do překážkových dostihů. A vítězný Touch of Genius se bude chystat na start v Saint Legeru.

Vana s TouchofGenius
FOTO: Josef Váňa se svým dalším vítězem derby Touch of Geniem stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových

Můžete nám prozradit, jací jsou Touch of Genius a Tamarind Cove povahově, a také jak se chovají v práci?
Oba jsou charakterově výborní. Ideálnějším koněm je Touch of Genius, který pracuje ochotně. V práci nešel  nikdy naplno, my v tréninku chodíme podle slabšího koně. Až trochu více si šáhl do svých sil při poslední práci před derby se Sundarou. To Tamarind Cove je doma falešný, v práci se mu moc utíkat nechce. Ale při špricech ve středu před derby ho jezdil Pepča a říkal, že poprvé šel s chutí. Do derby jsme ho také už vyslali bez nějakých ochranných pomůcek jako normálního dostihového koně.

Koncem roku jste dovezli z Irska šest mladých koní a tři z nich se dostali do derby. To je skvělý výsledek, museli jste s nimi udělat veliký kus práce…
Když jsme s nimi začali závodit v dubnu, byla to ještě taková děcka. Obával jsem se také toho, aby se u nich neprojevily šimbajny, ale naštěstí je měl jen jeden z nich, který běžel v Mostě Memoriál Frankenbergera. 

Manželům Dufkovým se povedlo získat vítězství v derby ve třetím roce existence jejich stáje.  A to ještě bylo umocněno třetím místem jejich druhého koně Tamarind Covea. Nejsou natolik nadšeni, že by chtěli zase na podzim pořídit další mladé koně?
Takhle to vlastně bylo u pana Posáda, který po prvním vítězství v derby hned nakupoval další mladé koně. Je to ale vše hodně o štěstí. Já jsem měl nabídku na Dalewariho před ním, protože jeho bývalý trenér je můj kamarád, a kupovali jsme od něho ze stáje Zarifa. Ale já jsem si říkal, že rating 80 bude pro naše derby málo v kontextu s tím, jak se ukázal jako dvouletí Sirius Shane a koně pana Kadyrova. Proto jsme raději šli cestou nákupu nestartujících koní z Irska. Bylo to sice riziko, ale věděli jsme, že budou vytrvalí.

Derby predavacka
FOTO: Velká radost na slavnostním předávání čestných cen vítězům 95. Mercedes-Benz České derby

Na co se nyní zaměřujete, co vás nejblíže s vašimi koňmi čeká?
Pojedeme do francouzského Clarefontaine, kam jsme přihlásili dva koně. Jedním z nich je Fafintadenient, kerého jsme pro kopytní problémy škrtali z Merana, ale už je to dobré. Jedná se o handicapový dostih a on je šestý v řadě, takže se na jeho startku určitě dostane. Horší to má Mazhilis, v jeho dostihu zůstává po škrtání asi 40 koní. Ale když tak tam pojedeme jen s jedním konem.  A dál nás čeká Pohár Josefa Váni a také velký mítink v Meranu s tamější Cenou Evropy.

Máte ve stáji oproti začátku sezóny nějaké nové koně?
Přišlo pár rekonvalescentů, jedná se o koně do překážek. Radost mi udělal v Meranu Shiroccův čtyřletý syn Windfinder, který dlouho byl v dostihu vzadu a přišel silným závěrem třetí, to bude dobrý kůň do budoucna.  Dvouleté máme letos jen dva. Na jednu stranu mě to moc netěší, že máme jen dva dvouleté, ale na druhou stranu jsem raději, že nemám ve stáji šest dvouletých českého chovu, ale máme šest tříletých z Irska, z nichž tři patří do první kategorie a další do druhé kategorie. Je s nim jednodušší práce jako s dostihovými koňmi a hlavně můžou splnit naše očekávání. Ta se s českými koňmi plní obtížně. (mze)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking