velka jarni 2021V Chuchle Areně Praha dnes proběhl nejvýznamnější mítink předderbyového období, jehož vrcholem sice byla 100. Velká jarní cena, ale který vedle klasického dostihu nabídl i dva výborně obsazené dostihy nejvyšší kategorie - mílařský vrchol první poloviny sezóny Velkou květnovou cenu a také první jedničkovou předzkoušku Českého derby Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera.


Stý ročník klasické Velké jarní ceny (L, 3 hř+kl., 1600 m, 600.000 Kč) přilákal na start 14 hřebců, z nichž byly největší šance dávány vítězi Memoriálu prof. Michala Mandarinovi (Elusive City), do jehož sedla se opět vyhoupla trenérka Ingrid Janáčková-Koplíková. Nemálo příznivců měl i Royal Word (Wootton Bassett) s Jiřím Palíkem, který naznačil solidní potenciál v prvním chuchelském dni lehkým vítězstvím v dostihu IV. kategorie a o reparát za nepovedený trial se hodlal pokusit vítěz Gerschova memoriálu Vert Liberte (Muhaarar) s Michalem Hroudou. 

Dostih rozeběhl Rabbit Power (Power), kterého však záhy vystřídal Aidensfield (Guiliani). Blízko čela, ale zcela vně cválal Royal Word, Mandarin šel středem pole a Vert Liberte je uzavíral. Velká chvíle Šavujevova svěřence začala už na začátku cílové roviny, kde Royal Word přešel do čela a cválal za svých prvním velkým úspěchem. Mandarin sice vyrazil za ním, ale ohrozit jej nedokázal a nepovedlo se to ani Vert Liberte, který sice předvedl krásný progres z konce pole, ale blíž než na 1 1/4 délky se k Royal Wordovi nedostal. Mandarin uhájil třetí příčku, délku před překvapením dostihu Lailahem (Stormy Jail). Vítěz, který přinesl první klasický úspěch trenéru Šavujevovi od 5 let starého vítězství Gontchara v Derby, vyběhl průměrný čas 1:42,06. 

Royal Word je synem plemeníka s velkou budoucností Wootton Bassetta (Iffraaj), otce vynikajícího Almanzora, který byl loni zakoupen irským Coolmorem, v němž letos připouští za 100.000 €. Vlastní odchovanec Valentina Bukhtoyarova, který jej odchoval společně s E. Kappushevem, pochází z Danehill Dancerovy (Danehill) dcery Monarquia, která je nejen matkou u nás běhajícího Motorsport (Motivator), ale také dubnového listed vítěze v Toulouse Moderatora (Rio de la Plata).

Hazarder na cestě k Českému derby

Tříletkům, ale těm s vytrvalejšími dispozicemi, byla věnována i další z jedniček dnešního dne Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., 3, 2200 m) a ač do ní nastupovalo 15 koní s klasickými ambicemi, pozornost sázejících se soustředila na dva z nich - prosincového vítěze z Pisy Hazardera (Harzand) z lotu Pavla Tůmy, kterého čekal sezónní debut a Gregorem Wroblewským chystaného ryzáka Locomotive (French Fifteen), který nadchl suverénním start-cíl vítězstvím v mostecké výborně obsazené Ceně tříletých vytrvalců. Brzo po startu za to vzal Milanem Zatloukalem jetý Zoriyman (Sinndar) sledovaný Locomotive s Radkem Koplíkem. Ti nasadili velmi svižné tempo, které nezvolnilo ani poté, co taktovku převzal Locomotive. V tu dobu asi prožíval horké chvíle Jan Verner v sedle favorizovaného Hazardera, protože vlivem nasazeného tempa se pole velmi roztrhalo a Hazarder na vedoucího koně ještě kilometr před cílem ztrácel možná 20 délek. Nicméně loňský šampión žokejů neztratil nervy, Hazardera lehce před obloukem pobídl a ten pak začal z obrovského náskoku pomalu ukusovat. Do cílové roviny už vbíhal na čtvrtém místě, 80 metrů před cílem Locomotive chytil a v cíli měl na něj náskok 1 3/4 délky. Navzdory diktování tempa obsadili Locomotive a Zoriyman další dvě místa, čtvrtý finišoval Tcheque King (Montmartre) a pátý Kmotr (Epaulette). Navzdory rychlému úvodu nebyl čas nijak výjimečný - Hazarderovi naměřili v cíli 2:23,88.

hazarder frank
foto Petr Guth

Profesionálním výkonem si Hazarder mocně řekl o roli předběžného favorita Českého derby a pomoci by mu mohl i skvělý "derby-rodokmen". Otec Harzand (Sea The Stars) vyhrál Epsom Derby i Irish Derby, mateřský otec Montjeu (Sadler's Wells) je otcem 4 vítězů Epsom Derby a vítěze nejslavnější modré stuhy dal i jeho syn Pour Moi.  
 
gratulace tuma

V 72. Velké květnové ceně (I.k., 4+, 1600 m) potvrdil pětiletý bělouš Syndikátu V3J IGNACIUS REILLY (Worthadd), že titul pro nejlepšího mílaře je ve správných "rukou". V dostihu s desítkou kvalitních soupeřů se sice pokusil o trhák vítěz Gomba handicapu Mr Right (Echo of Light) s Janem Vernerem v sedle a tato dvojice měla ještě na začátku cílové roviny náskok čtyř-pěti délek, ale už na distanci se sen o velkém triumfu rozplynul poté, co je dostihli hlava-hlava jdoucí Torque Power (Toronado) a Ignacius Reilly. Václavem Lukou připravovaný Ignacius Reilly navíc poté dokázal zařadit ještě vyšší rychlost, díky níž se Šavujevovu svěřenci vzdálil na 3 1/2 délky a připsal si své čtvrté vítězství.
Předloňský klasický vítěz, v jehož sedle byl dnes dvakrát úspěšný Petr Foret, se tímto úspěchem přehoupl přes hranici jednoho miliónu zisku. Až čtvrté místo zbylo na loňského vítěze Velké jarní Rata (Reliable Man), tabuli uzavřel v Česku debutující Worth Choice (Worthadd).

ignaci

gratulace hoty

Dvě vítězství napajedelských odchovanců

V rámcových dostizích se dařilo napajedelským odchovancům, kteří získali dvě vítězství. Nejprve při svém druhém životním startu vybojoval v Ceně společnosti Emont Bohemia (IV.k., 3, 1400 m) premiérové vítězství WAKAI GO (Stormy Jail), první potomek úspěšné sprinterky Waka Laury a v předposledním dostihu dne Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp II., 4+, 2400 m, 90.000 Kč) přidal k dosavadním třem úspěchům čtvrté dosud nejcennější vítězství pětiletý ORLEANO (Egerton - Olmaia, Sholokhov).

NN21 wakaigo
NN21 orleano

Vedle triumfu v Nancy dnes trenér Václav Chaloupka uspěl i ve Velké Chuchli, kde úvodní Cenu Laiven Equi (hdcp IV.k., 3+, 1200 m) pro sebe jistě získal devítiletý TAPAJO (Sabiango), vlastní odchovanec Petera Kršáka a jeho stáje Sokrates v sedle s am. Lenkou Rájovou. Po čtyřech startech ve Francii se do Chuchle vrátil TRIPLEX (Elzaam) ze stáje Liliana Carvalho a vrátil se úspěšně. Jeho lehké 3 1/2 délkové vítězství v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 1800 m) bylo pro jeho trenérku a jezdkyni Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou náplastí za porážku Mandarina ve Velké jarní.

Postupně se přiostřuje i v boji o titul jezdeckého šampióna. Po včerejším double ze Slušovic dnes v závěrečné Ceně kurýrní služby rychlý převoz (hdcp IV.k., 4+, 2400 m) přidal v sedle REDONA (Kingston Hill) z DS Gaudium další čárku žokej Jaromír Šafář a znovu se posunul před Jana Vernera. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net