zlaty pohar 2017Třetí dostihový den sezóny na pardubickém závodišti není pozornost upřena na pardubickou specialitu, krosové dostihy, ale na klasickou steeplechase – tedy disciplínu, která se v Česku rozšířila díky pardubickým pořadatelům v polovině devadesátých let minulého století. V letošním roce se Zlatý pohár poběží po pětadvacáté, opět pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Osm koní na startu je zhruba průměr, jaký byl k vidění v předchozích letech a kvalita účastníkům rozhodně nechybí. Jako prvního musíme zmínit Mustamira, loni i letos vyhrál květnový test na Zlatý pohár. Loni se mu v červnovém vrcholu nedařilo, doběhl čtvrtý, ale trenér František Holčák říká, že u něj je to jen o zdraví. Pokud přijede do Pardubic v optimální formě a pohodě, budou mít soupeři hodně těžký úkol ho porazit. František Holčák by si tak připsal rekordní šesté vítězství v prestižním dostihu.

V květnu skončil na druhém místě Aztek, před několika lety elitní rovinový kůň a přechod na překážky se mu také podařil. Zatím se na skocích představil sedmkrát a čtyřikrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Jen loni v Karlových Varech ztratil jezdce, od té doby je jeho parťákem Jiří Kousek a společně se jim daří. Modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta bude hájit také Peintre Elusif. Sice zatím z 15 překážkových startů vyhrál jeden, ale jen dvakrát nedoběhl mezi pěticí nejlepších. V květnovém testu skončil třetí.

Mezi osmičkou startujících bude také jeden zahraniční účastník, a to polský Aspire. Loni měl stoprocentní úspěšnost při startech ve Wroclawi. Letos se představil v menším dostihu na mostecké dráze a skončil třetí. Pokud se bude chtít prosadit mezi českou špičkou, bude muset přidat. Josef Váňa posílá do dostihu desetiletého Tahiniho, který dlouhá léta startoval v Itálii, loni v červenci se vrátil na české dráhy a vyhrál Pohár Josefa Váni v Karlových Varech. Na podzim se prosadil ještě ve Zlatém poháru Elektrizace železnic na chuchelské dráze. Do druhého sledu patří Krocoleon, nejstarší účastník v poli, dvanáctiletý Nikan, a pětiletý benjamínek Lamum.

Z rámcového dění zaujme především Cena města Pardubice na 4500 metrů. Pozornost si zaslouží především osmiletý francouzský polokrevník A Pigalle. Figuruje na přihláškách do Velké pardubické, díky druhému místu na 5000 metrů v Itálii je i kvalifikován, ale jeho zkušenosti s pardubickou dráhou jsou nulové. V českém tréninku je již třetí sezónu, ale zatím se představil pouze ve Velké Chuchli a v Karlových Varech. Otázkou je, jak si bude tykat s pardubickými krosy.

Distance 4500 metrů je ideální pro zkušeného Wild Dangera. Loni vyhrál Úvodní cross country Koroka a letos podlehl pouze Izynce. Vítězství v letošním roce na pardubické dráze již oslavili Turdus a Nick. Jen do počtu by neměli být ani Marcus Aurelius, Tymian, Quatiki nebo nadějný Modřín.

Nejvíce koní, patnáct, se představí již v úvodních proutěných překážkách, také tento dostih zcela jistě nabídne zajímavou podívanou.