Velká pardubická patří k závodišti na Pardubic již od závěrečné čtvrtiny 19. století. Mnohem mladší je nejvýznamnější klasická steeplechase, Zlatý pohár, jeho první ročník jsme viděli v červnu roku 1994. Tehdy prošly především překážky na pardubické dráze významnou inovací, a tak pořadatelé dostali nápad vytvořit dostih, který bude srovnatelný s vrcholy klasické steeplechase především na britských ostrovech.
Také po čtvrt století od konání prvního ročníku jsou klasické steeplechase v Česku popelkou, ale stojí si za to historii Zlatého poháru přiblížit. Zúčastnilo se jej už mnoho zajímavých koní.
1994
Píše se rok 1994 a diváci mohou sledovat inaugurační ročník Zlatého poháru. Tehdy je otevřen i čtyřletým koním a překvapivě se v něm prosazuje čtyřletá Starting Order, francouzská rodačka, kterou pro žokeje Jana Havlíčka nasedlal tochovický trenér Václav Chaloupka. Tehdy se běželo na distanci 4400 metrů (shodou okolností stejné jako nyní) a celková suma výher činila 530 tisíc korun. Na startu bylo dvanáct koní. Za pozornost ještě stojí čas vítězné klisny 5:23,0.
4400
Přesně tolik metrů měří Zlatý pohár opět od roku 2013, a tak uvidíme sedmý ročník na této distanci (první v pořadí a posledních šest). V letech 1995 až 1997 se běhalo na distanci 4300 metrů, potom následovaly dva roky prodloužení na 4700 metrů a v roce 2000 byla distance dokonce 4800 metrů. Zatím nejdelší historii má délka dostihu 5000 metrů, která byla platná v letech 2001 až 2012, tedy dvanáct ročníků.
1 200 000
Pokud se dostihu měli účastnit zahraniční koně a jezdci, bylo snahou pořadatelů zajistit zajímavou dotaci, která by je do Pardubic přilákala. V letech 2001 a 2002 se běhalo o zmiňovanou sumu 1,2 milionu korun, ale zahraniční konkurence byla stejně mizivá. Miliónová dotace byla ve hře v letech 1998 až 2000. Od prvního ročníku do roku 2002 dotace stoupala. V roce 2003 došlo ke snížení na 600 tisíc korun, ale tato suma byla platná až do roku 2012. V letech 2013 a 2014 bylo ve hře 300 tisíc, následovaly dva roky s dotací 350 tisíc korun a letos podruhé bude ve hře půl milionu korun.
15
Maximální počet koní se na startu Zlatého poháru objevil v roce 1996, kdy startovalo patnáct koní. O starty v klasické steeplechase nikdy nebyl velký zájem, což dokládá také celkový počet startujících, 216 ve 24 ročnících dostihu. Průměr tak dosahuje devíti startujících na jednu edici, letošních osm startujících je tak lehce podprůměrných. V letech 2003, 2004, 2007 a 2017 bylo na startu pouze šest koní.
6
Velká pardubická je přístupná koním od šesti let věku, není dávno doba, kdy to bylo dokonce od sedmi let. Ve Zlatém poháru naopak šestiletí dominují, prosadili se v jedenácti z 24 ročníků. Když k tomu přičteme jedno vítězství čtyřleté klisny a šest triumfů pětiletých, je zřejmé, že Zlatý pohár je dostihem pro mladší dostihové ročníky. Šestkrát (ve čtvrtině případů) jsou v listině vítězů zapsáni koně sedmi a osmiletí (v osmi vyhráli Master Blade, Royal Mougins, Khalshani a loni Dangerous Gleam). Devítiletého a staršího vítěze Zlatý pohár nepamatuje. Letos mohou přepsat historii 10letý Tahini nebo 12letý Nikan.
4
Rekordmanem dostihu je nezapomenutelný anglický rodák Royal Mougins, který reprezentoval modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta. Royal Mougins vyhrál Zlatý pohár čtyřikrát, nepřetržitě od roku 2007 do roku 2010. Ke čtyřem vítězstvím ho dovedli tři jezdci, Jaroslav Myška, Marek Stromský a Jiří Kousek. Dvě vítězství má na kontě svěřenec Josefa Váni Ner, vítězný v letech 2003 a 2004, kterého napodobil Khalshani, vítěz z let 2013 a 2015. Nikomu jinému se triumf zopakovat nepodařilo.
3
Pořadí nejlepších jezdců vedou Dušan Andrés a Jiří Kousek, kteří mohli vítězství slavit třikrát. Andrés vyhrál v letech 1995, 2006 a 2012, se jménem Kousek jsou spojeny ročníky 1997, 2009 a 2010. Letos Jiří Kousek může přidat čtvrtý triumf v sedle Azteka. Dva triumfy mají na svém kontě Peter Gehm, Radek Havelka a Josef Bartoš. Celkem seznam vítězných jezdců obsahuje šestnáct jmen. Zlatý pohár je jedním z mála tuzemských dostihů, v jehož listině vítězů nenajdeme jméno žokeje Josefa Váni staršího, legendy Velké pardubické.
5
Trenérskými rekordmany dostihu jsou František Holčák a Josef Váňa s pěti triumfy. Holčáka na první místo dostaly čtyři triumfy Royal Mouginse a jeden Scatera. Váňa připravil k vítězství Barrowa, Master Blada, dvakrát Nera a Nos Galana. Mezi vítěznými trenéry najdeme celkem dvanáct jmen. Na třetím je Čestmír Olehla, který připravil tři vítěze. Dva vítěze připravila také jediná žena na listině vítězů Pavlína Baštová, stejný počet triumfů má i Radek Holčák.
2
Za 24 ročníků se ve Zlatém poháru prosadili pouze dva čeští odchovanci, a to ještě v prvních letech konání dostihu. Prvním byl v roce 1996 Barrow a druhým o tři roky později Lisharp. Ostatní ročníky skončily triumfem importů. Nejvíce vítězů dostihu, šest, se narodilo v Polsku. Druhé místo s pěti úspěchy patří anglickým rodákům (opět zásluha Royal Mouginse), tři vítězství mají na kontě francouzští, irští a němečtí odchovanci. Letos reprezentují zájmy českých chovatelů Aztek a Nikan.
Sázky
Zlatý pohár je zpravidla doménou sázkových favoritů. V kurzu vyšším než 4:1 odskočilo pět vítězů, v roce 2003 Ner (6:1), o tři roky později Vulkán (13:1 – největší outsider), v roce 2014 Brog Deas (5:1), v letech 2016 a 2017 Nos Galan a Dangerous Gleam (oba shodně 6:1). Pět vítězů nejvýznamnější pardubické klasické steeplechase odskočilo v kurzu maximálně 2:1.
Jak to bylo v minulosti?
Před 20 lety…
V roce 1998 se Zlatý pohár konal v sobotu 27. června pod patronátem společnosti Paramo. Distance dostihu byla 4700 metrů a celková dotace činila 1 milión korun. Na startu bylo třináct koní a diváci byli svědky velmi dramatického doběhu, ve kterém o nos zvítězil šestiletý černý hnědák Kreator s Dušanem Andrésem před Curtinem s Peterem Gehmem. Po dostihu byl ovšem podán protest pro tísnění Curtina Kreatorem. Doběh nebyl změněn, ale protest byl uznán jako oprávněný. Až dostihový soud rozhodl o tom, že tísnění mělo vliv na výsledek dostihu a pořadí obou koní bylo přehozeno. V historických tabulkách je tedy uveden jako vítěz Curtino s Peterem Gehmem. Čas dostihu byl 5.56,11, okolo cílového mezníku proběhlo osm koní a trojici nejlepších doplnil Marketplace. Zajímavostí dostihu je skutečnost, že se na start postavil také anglický Thomas Crown, ale jezdcem Durackem byl zadržen.
Před 10 lety…
V roce 2008 se Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice konal v sobotu 28. června a startu bylo deset koní. Top-favoritem dostihu byl 6letý tmavý hnědák Royal Mougins, kterého pro stáj Dr. Charvát připravoval František Holčák. Tehdy se Zlatý pohár konal na distanci 5000 metrů a Royal Mougins pod Markem Stromským splnil roli favorita, když vyhrál o dvě a půl délky. Na druhém místě finišoval Mandarino s Dušanem Andrésem a trojici nejlepších doplnila Königin Arte s Josefem Bartošem. Royal Mougins se prosadil v čase 6:37,53. Zahraniční konkurenci představoval slovenský Ravenswood trenérky Zuzany Kubovičové, ten proběhl okolo cílového mezníku na šestém, posledním klasifikovaném místě, neboť čtyři koně dostih nedokončili. Celková dotace byla tehdy 600 tisíc korun a byla rozdělena mezi nejlepších pět koní v cíli.
Dostihový spolek Pardubice