Během května a června, prvních dvou měsíců, v nichž jsou vypisovány dostihy pro dvouleté, jsme na našich drahách viděli celkem 25 startů koní nejmladšího ročníku. Pomineme-li rok 2013, kdy část červnových dostihů pro dvouleté smetla povodeň, nenajdeme v polistopadové době žádnou sezónu, v níž by během těchto dvou měsíců absolvovali dvouletí u nás tak málo startů.
Ještě v loňském roce bylo takových startů 35, v roce 2015 dokonce 48. Až neuvěřitelně z dnešního pohledu vypadají data ze sezóny 1994, v niž ve stejném období dvouletí vyběhli celkem 143x, což je téměř šestinásobek letošního stavu.
Počet startů samozřejmě úzce souvisí s příležitostí, jakou dvouletci ke startu mají - tedy s počtem dostihů. I ten podstatně klesl. V roce 1994 bylo v květnu a červnu pro dvouletky uspořádáno dokonce 21 dostihů, pak sice počet klesl, ale až do poloviny první dekády tohoto století se stále držel na dvouciferných hodnotách.
Následující graf, ukazující průměrný počet startujících v dostizích dvouletých v květnu a červnu však naznačuje, že důvodem propadu celkového počtu startů není malá příležitost. Počet dostihů pro dvouleté sice klesá, reaguje však na sníženou poptávku po těchto dostizích vyjádřenou počtem startujících koní v jednotlivých dostizích. Jak ukazuje graf, byl průměrný počet startujících v těchto dostizích řadu let takřka konstatní, v posledních letech však kontinuálně klesá. Výjimkou je rok 2016, kdy však byly uspořádány pouze 4 dostihy pro dvouleté. Jinak data ukazují, že ke zvýšení počtu dostihů dvouletých v květnu a červnu není důvod - dostihy by nebyly příliš obsazené.
Proč potom ale registrujeme kontinuální pokles zájmu o starty dvouletků před prázdninami? Je to tím, že dvouletí začínají později? I na tuto otázku jsme hledali odpověď ve statistikách a ta odpověď zní - ano. Ale není to tak jednoznačné. Podívejte se na další graf.
Ten ukazuje, jak velký podíl tvořily starty dvouletků v květnu a červnu na celkovém počtu startů dvouletých za celou sezónu. Z grafu je patrné, že oproti letům 1997 - 2009 tento podíl klesl, v posledních třech sezónách ale nabral opačný směr a data z loňské sezóny nejsou příliš vzdálena průměru ze jmenovaného období 1997 - 2009. Ač je nutno brát v úvahu, že data z posledních sezón nemají vzhledem k nižšímu počtu dostihů i startujících koní takovou vypovídací schopnost jako data předešlá, nezdá se, že by docházelo k dramatickému posunu v kariérách dvouletých koní směrem z pozdějšímu debutu. Stejně jako v celé populaci i u dvouletků roste podíl importovaných koní, kteří v průměru v úvodní části kariéry bývají o něco vyspělejší než domácí odchovanci, a tak bychom měli být svědky spíše opačného trendu.
Vysvětlení se zdá jednoduché - počet dvouletých zkrátka obecně klesá, tak jako se v posledních letech zmenšuje celý český turf - klesá počet dostihů, startujících koní, chovných klisen ale i majitelů a dostihových stájí. Nicméně pokud si opět vezmeme na pomoc statistické údaje, dojdeme k číslům, která se tomuto trendu vymykají. Bohužel ale nikoliv tak, že by šla proti němu, ale naopak - jsou podstatně silnější než obecný trend.
Porovnáme-li loňskou sezónu se stavem před 10 lety, tedy v roce 2008, tak zjistíme, že počet všech startujících koní v rovinových dostizích u nás od té doby sice klesl "jen" o 26,3%, ale počet startujících dvouletků klesl o plných 50%! Ano, na polovinu. V roce 2008 u nás startovalo celkem 206 dvouletých koní, loni už jen 103.
Podíl dvouletků na počtu startujících koní v rovinových dostizích tak kontinuálně klesá. Na začátku tisíciletí tvořili dvouletí v průměru 22 - 23% všech startujících koní u nás, v loňském roce již jen 15,1%. Důvodem rozhodně není orientace na zahraniční starty. Ač tento trend je v našem turfu velmi patrný, dvouletých koní se ze všech věkových kategorií dotýká nejméně. Svůj vliv ale zřejmě má stav domácího chovu. Počet připuštěných klisen se sice v posledních letech stabilizoval a občas i roste, tento růst však nedokázal nahradit ani polovinu z propadu v počtu připouštěných klisen, k němuž došlo v roce 2013. Zcela jistě se na snížení počtu dvouletých podílí zájem majitelů o hotové koně, nemám ale dojem, že by v tomto ohledu docházelo mezi majiteli v posledních letech k nějakým výrazným změnám preferencí oproti letům předešlým. Asi by ale byla lepší zpráva než závěr, který se nabízí - tj. že klesající počet dvouletků je předstihovým ukazatelem vývoje našeho turfu. Že zkrátka nižší zájem o dvouleté signalizuje klesající zájem majitelů o nové posily svých stájí a postupně se projeví i v dalších věkových kategoriích a přinese další pokles počtu startujících koní. Doufejme, že tomu tak nebude.
Miloslav Vlček