svetla horaMVDr. Čestmír Olehla připravuje se svým týmem  na sobotu dráhu ve Světlé Hoře na Bruntálsku pro sedm dostihů. Na blok překážkových zkoušek naváže na samotný závěr odpoledne supervytrvalecká rovinová zkouška na 3300 metrů. Vrcholný dostih mítinku, druhý ročník Ceny Moravskoslezského kraje, přijde na řadu deset minut před 16. hodinou a vybojuje ho osm kvalitních překážkářů na čele s obhájcem vítězství Quatikim, Tripolisem, Celadonem a Borderlandem. Start prvního dostihu  je naplánován už na 13,10 hodin.  V loňském úvodním ročníku Ceny Moravskoslezského kraje na 4600 metrů o 90.000 Kč viděli diváci v cíli souboj tehdy devítiletých Quatikiho a Tripolise, přičemž o třičtvrtě délky slavil úspěch prvně jmenovaný svěřenec Stanislava Popelky. Letos bude v sedle nejvíce zatíženého (71 kg) Quatikiho Marek Stromský, který již asistoval při jeho jediném letošním startu v dvojkové Ceně města Pardubice před čtyřmi týdny, kde doběhl na čtvrtém místě. To Tripolis má letos na svém kontě o jeden start více. V brněnských hlavních steeplechase obsadil druhé a čtvrté místo a ponese o 4,5 kilogramu méně než Quatiki. Trochu hůře čitelným koněm je svěřenec trenéra Olehly Celadon (Sin King). Loni měl jeho jezdec problémy s neznalostí kurzu právě v hlavním světlohorském dostihu a vybočil, jeho další čtyři starty v sezóně ale už byly pokaždé s umístěními. Letos Celadon běhal dvakrát ve Wroclawi a po třetím místě v Nagrode Otwarcia Sezonu doběhl s odstupem za nejlepšími v hloubi pole náročného Crystal Cupu. Vítězství v pardubickém krosu před měsícem staví do lepšího světla druhého svěřence trenéra Olehly Taj Mahala (Ryan), který půjde dosud nejdelší dostih v životě.

Nejstarším účastníkem hlavního dostihu je Borderland (Fasliyev), kterého trenér Kašný dobře vrátil po pauze na dráhu čtvrtým místem v Prvomájové steplechase, ale koncem května v Meranu ho zadržel. Vedle Taj Mahala je rovněž jedním ze dvou nejmladších účastníků dostihu Džidžali (Ruten), která letos při prvním startu dominovala ve Wroclawi, a následně doběhla čtvrtá na francouzské dráze v Moulins. Při posledním startu v Pardubicích v roli favoritky dostihu zklamala až pátým místem. Svěřenec trenéra Odložila Sweet Red Wine (Ray of Light) loni snadno na zdejší dráze dominoval v dostihu čtvrté kategorie. Letos má zatím na svém kontě čtvrté umístění ze švýcarského Frauenfeldu, ale byl daleko za vítězem. Druhá klisna v poli Udine de Champfeau (Antartique) loni obsadila v Ceně Moravskoslezkého kraje vzdálené třetí místo, ale od zadržení v pardubickém dostihu loni v srpnu nestartovala. Nyní se představí pod vedením nového trenéra a za novou stáj.

Quatiki
Obhajovat vítězství v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, crosscountry Ceně Moravskoslezkého kraje - II. ročník, bude zástupce stáje BORS Břeclav a.s. Quatiki, kterého tentokrát povede ž. Stromský  (foto: Andrea Zavadilová)

Dobře obsazena je úvodní crosscountry, Cena společnosti Lázně Poděbrady a.s.  – III. ročník. V handicapovém dostihu nesou dvě nejvyšší zátěže (71,5 a 70,5 kg)  Dr. Olehlou připravované klisny – čtvrtá ze Švédské velké národní Poinsettia (Egerton) a také nedávní vítězka z Pardubic Waikita (Magnus). Naopak příznivou hmotnost 64,5 kg obdržel letos dvakrát druhý Rocknrobin (Robin des Pres). Před rokem se ve Světlé Hoře dařilo Lambrozinimu (Sholokhov), který by se mohl vrátit k lepším výsledkům.  Devět koní změří síly také v Ceně Dostihové stáje Hudec – Olehla a Dibaq a.s. – II. ročník na 3400 metrů. Stařešinou pole je jedenáctiletý Rabbit King´s Best (King´s Best), naposledy třetí na brněnské dráze, zatímco všichni jeho soupeři jsou o pět a šest let mladší. Je mezi nimi loňský pardubický vítěz  Delifo (Fly to the Stars), letos debutující Moravanka (Tiger Cafe), Satis of Gracie (Saint des Saints) anebo minule zlepšený Diamant (Tiger Cafe).

V proutěných překážkách pro tříleté, Ceně RD Rýmařov s.r.o. a Eurointermetall s.r.o. – I. ročník na 2800 metrů, bude mj. debutovat polobratr Charme Looka Cheltenham (Pouvoir Absolu). Zatímco svěřenec trenérky Růžičkové si odbude i životní premiéru, tak vítězka Ceny Arvy z roku 2015 Romanetta (October) pojede do Světlé Hory k překážkovému debutu, který se odehraje pod vedením Adama Čmiela v proutěných překážkách na 3400 metrů, Ceně TIPPLER group s.r.o. – II. ročník.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net