Jalovy karelSobotní LOKO TRANS Evropský pohár žokejů byl zcela jistě jedním z vrcholů letošní dostihové sezóny a těšil se velkému zájmu nejen návštěvníků. Jedním z jeho mecenášů byl majitel společnosti Loko Trans s.r.o. pan Karel Jalový. Ten si prožil radost z významného mítinku dvojnásobně – v Gerschově memoriálu totiž zvítězil jeho hřebec  Sir Sun, který se tak stal prvním jedničkovým vítězem připraveným v nové tréninkové centrále v Újezdu u Boskovic. Vítězství v  „Gerscháku“ znamenalo také  první významné vítězství v roli trenéra pro Luboše Urbánka. S panem Jalovým jsme hovořili o dvou tématech – vítězství  v Gerschově memoriálu a také o jeho spokojenosti s Evropským pohárem žokejů. Pan Jalový by se na něm chtěl podílet i v příští sezóně.


Váš Sir Sun podle dosavadních výsledků nepatřil do okruhu favoritů EJC LOKO TRANS Gerschova memoriálu.  Jak vy sám jste mu před dostihem věřil?
Budu opakovat slova trenéra Urbánka, že podle výsledků z tréninku jsme mysleli, že by mohl být v dostihu do třetího místa. Samozřejmě, že jsme neměli srovnání s nejlepšími koňmi ve velkém dostihu, ale dva koně, kteří ho předběhli v Karlových Varech, ukázali poté dobrou výkonnost. Jedním z nich byl Gold Evasive, se kterým vybojoval v Gerschově memoriálu vítězný duel.

A jak jste byl spokojený s výkonem španělského jezdce Roberta-Carlose Montenegra?
Spokojený jsem byl, jen mě překvapila vysoká sankce 7500 Kč za nadměrné použití biče. Nemyslím si, že by to byla adekvátní sankce. Nejsem příznivcem vyplácení koní bičem, ale tohle mi nepřišlo zase tak příliš. Během odpoledne bychom našli větší prohřešky a třeba i zůstaly bez povšimnutí. Ale nepřísluší mi hodnotit práci Dostihové komise.

Gerschuvmem dekor
Slavnostní dekorování vítězů EJC LOKO TRANS Gesrchova memoriálu (foto Petr Nowicki)

Je Sir Sun po dostihu v pořádku a bude vyústěním jeho dvouleté kariéry start v Ceně zimního favorita?
Zaplať pánu Bohu je po dostihu v pořádku. Máme možné dvě cesty – buď Cenu zimního favorita anebo, protože má Sir Sun francouzský suffix, zkusit s ním start ve Francii. Budeme to ještě s trenérem Urbánkem probírat a během tohoto týdne by mělo padnout rozhodnutí.

Výkony koní z vašeho nového tréninkového střediska šly ve druhé polovině sezóny nahoru.  Hello Hobby se umístil v jedničkové kategorii a řada koní pravidelně dobíhá mezi prvními pěti v cíli. Jste s tímto stavem spokojený?
Já jsem říkal už před rokem Luboši Urbánkovi, že tahle sezóna bude pro nás takzvaně nultá. Je důležité, aby si koně zvykli na nové prostředí a Luboš na koně a tréninkové podmínky. A myslím si, že už se to začíná dařit. Ted v sobotu startovalo pět mých koní. Tři koně v přípravě Luboše Urbánka a ti se všichni umístili, zatímco dva koně od Zdeno Koplíka doběhli v poli. Jsem tedy spokojený, že se koním z Újezda začíná dařit a věřím, že další progres přinese i zlepšení tréninkových podmínek. Od listopadu totiž budeme mít k dispozici cvalovku do kopce, která by měla pomoci tréninku překážkových koní.

EJC zavceremonial
Skupinové foto účastníků Evropského poháru žokejů s vítězným Bauyrzhanem Murzabayevem (foto Petr Nowicki)

Obraťme nyní list a věnujme se sobotnímu Poháru žokejů. Jak ho hodnotíte jako představitel společnosti, která na jeho uspořádání významně přispěla?
Já spokojený jsem, zažili jsme krásný mítink. Počasí nám vyšlo suprově a dráha byla velmi dobře připravena. Chtěl bych touto cestou poděkovat řediteli panu Drahošovi a správci závodiště panu Vyhnálkovi za její perfektní přípravu. Dostihový den vyšel velmi dobře i po stránce organizační, menší problém byl jen s žokeji. Trochu to zaskřípalo s jejich váhami a také poté, co si po pádu přivodil zranění ramene Darryl Paul Holland. Co se mi ale velmi líbilo, bylo to, že žokejové, když poznali, že jejich koně na to nemají, tak se 200 metrů před cílem postavili ve třmenech a ušetřili koně pro další dostih. A povedla se i párty po dostizích. Věřím tedy, že s Evropským pohárem žokejů byli spokojení diváci, hosté i účastníci dostihů. A ještě doplním, že mi udělala radost skutečnost, že vyhrál Bauyrzhan Murzabayev, což je nejen talentovaný jezdec, ale také hodný a slušný kluk.

Znamená to tedy, že se vaše společnost Loko Trans bude podílet i na třetím ročníku této výjimečné dostihové akce?
Už jsme se o tom bavili s panem Křížem a panem Baraníkem. Za mě tedy určitě pro další ročník Evropského poháru žokejů ano, a doufám, že budeme moci i nadále spolupracovat s Lyciano Group, což  je pro nás důležité.

Michaela Zemanová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net