Mem frank 2020Čeští majitelé mají po dnešku o čem přemýšlet. Poté, co snadno ovládl první trial na České derby Cenu města Karlovy Vary dnes slovenský OPASAN (French Navy) s ještě výraznějším přehledem triumfoval i ve druhém, podstatně silnějši obsazeném Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., 3, 2200 m, 150.000 Kč). V něm nadělil svým soupeřům 5 délek, přičemž v posledních metrech už nebyl podporován, navíc v novém rekordu dostihu (tedy jeho varianty na 2200 metrů) 2:19,63. 


Svěřenec Jozefa Chodůra se navíc v dostihu choval jako rozený vytrvalec, většinu dostihu cválal dvě tři místa od konce, do cílové roviny vbíhal jako jeden z posledních, ale když se před ním ukázal prostor předvedl skvělý finiš, kterým rychle zlikvidoval náskok vedoucích koní a ještě před cílem umožnil žokeji Radku Koplíkovi vítězné gesto. Za zmínku stojí i čas závěrečné čtyřstovky 22,65. Druhý, pět délek za Opasanem skončil Rusel (Pedro The Great) před Cote Jardin (Prince Gibraltar), Polish King (Camelot) a Zoheyr (Born To Sea). Tempo udávající Planteur's Whiskey dokončil devátý.

Opasan, který minimálně do Velké červnové bude horkým ante-post favoritem Českého derby, vyhrál už třetí start v řadě, navíc na třetí dráze a ukázal, že mu nechybí ani vytrvalost, ani třída a ani výborný finiš. Do Derby je ještě dlouhá cesta a možná některý z majitelů využije letos kvůli posunu našeho derby unikátní šance koupit na poslední chvíli tříletka, který jinde nenaplnil derby ambice, zatím však slovenský zástupce vypadá jako jasné Number One.   

Opasan, zakoupený stájí Bormann jako roček na Tattersalls December Yearling Sale za 5.500 gns, je synem vítěze čtyř Gr.3 dostihů French Navy (Shamardal), působícího od roku 2016 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, kde připouští za 4.000 €. Letos má tedy první tříletý ročník a Opasan je jedním z šesti jeho vítězů, zatím žádný neuspěl v blacktype dostizích.
Matka Ouija's Sister (Groom Dancer) neběhala, Opasan je jejím pátým startovavším potomkem a druhým vítězem po Abrahams Blessing (Fasliyev), vítězi Class 6 handicapu ve Wolverhamptonu. Bába Cruinn a Bhord (Inchinor), vítězka 3 dostihů, je polosestrou evropské šampiónky a sedminásobné Gr.1 vítězky Ouijy Board (Cape Cross), matky vítěze Epsom Derby Australia (Galileo).        Zrodil se první letošní jedničkový vítěz domácího chovu. A také plemeníka Zazou

Ještě před hřebci přišly na řadu klisny a jejich 41. Cena tříletých klisen (I.k., 3 kl., 2200m, 150.000 Kč), do které nastupovala jako favoritka vítězka dvojkového handicapu Sterli (Intello). Ta ale tentokrát toho moc nepředvedla a skončila sedmá. Vítězství si naopak připsala teprve potřetí startující FALIRAKI (Zazou), třetí šance dostihu, s níž žokej Jan Verner hlídal čelo ze čtvrtého místa, v cílové rovině pak nastoupili vnějškem a dokázali odrazit útok Silviany (Zanzibari) a Janem Rájou. Třetí peníze získala pěknou koncovkou slovenská Eyes On You (Thewayyouare) a čtvrtým místem ukázala schopnost neztratit se ani na delší distanci Barthesa (Alhebayeb).

Fitmin falikari

Svěřenkyně Pavla Tůmy Faliraki, vlastní odchovankyně Jiřího Charváta, pochází z prvního ročníku Gr.1 vítěze a druhého z Deutsches Derby (Gr.1) plemeníka Zazou (Shamardal), působícího v Centru Darhorse. Mezi jeho prvními tříletými je i přední kůň polského klasického ročníku Don Zou, umístěný v tamní Velké jarní ceně. Matka French Quebec (Excellent Art) vyhrála v českých službách 5 dostihů včetně toho, v němž dnes uspěla její dcera či klasické Jarní ceny klisen. Druhým místem v Gr.3 Premio Virziere získala i status blacktype koně.  

NN20 falikari

Dvouletí, český hattrick a double pro krabčické plemeníky

Chuchle dnes ale nežila jen trialy na klasické dostihy, první větší zkoušky si odbyli i dvouletí koně. Simsonova cena (II.k., 2, 1200 m, 100.000 Kč), před jejímž startem si zazlobily Solemeena (Shamalgan) i spolufavoritka Giannina (Sir Percy), byla soubojem dvou centrál - Bošovic a Němčic, které měly v dostihu společně pět zástupců. Ač jako favorité odskakovali svěřenci trenérky Vocáskové Kmotr (Epaulette) a zmíněná Giannina, v cílové rovině je útokem po bariéře jistě zdolala debutující MUGURUZA (Footstepsinthesand) stáje Leram, jako ročka za 22.000 € zakoupená svěřenkyně Václava Luky mladšího, v jejímž sedle byl žokej Václav Janáček.

Luka si do českého šampionátu připsal dnes ještě jedno vítězství - úvodní Cenu Fontana watersoolers (hdcp III.k., 3+, 1200 m, 60.000 Kč) jistě ovládla tříletá ANIELA (Anjaal), 8.000 € akvizice stáje Westminster Race Horses z irské dražby ročků. Obě dvě zakoupil Tomáš Janda, jeho konkurent Chrristian Richner je naopak podepsán pod koupí čtyřleté vítězky Ceny Klokánku Hostivice (hdcp IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) BONANZA GOLD (Gale Force Ten), zakoupená na francouzském breeze-upu za 4.500 €.    

Falikari přinesla českému chovu první letošní rovinové vítězství (a druhé celkem po Aztekovi), nebyla však jediným dnes úspěšným zástupcem domácích chovatelů. Loňský vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka ORPHEUS (Stormy Jail - Orphan, Zafonium) z chovu svého majitele Ekofarmy Rybár unesl v Ceně Fondu ohrožených dětí (hdcp III.k., 3+, 2600 m, 60.000 Kč) nejvyšší váhu a pod úspěšnou amatérskou jezdkyní Sabinou Mokroušovou jistě vyhrál, Cenu Klokánku Chodov (hdcp IV.k., 3+, 1800 m, 40.000 Kč) jistě před dalším českým odchovancem Goldentonem (Egerton) získala tříletá FINIGA (Mikhail Glinka - Finity Run, Hurricane Run) z chovu Centra Darhorse, reprezentující stáj jeho majitele. Ten tak mohl slavit druhé vítězství potomka tamních plemeníků.

V sedle Finigy byl žokej Jan Verner, který po vítězstvích s Falikari a Finigou završil hattrick v Ceně Klokánku Štěrboholy (IV.k., 3, 1600 m, 40.000 Kč) v sedle slovenského WHISTLEDOWNTHEWIND (Power).  

V destidostihovém maratónu s trojicí vrcholů se trochu ztratil kvalitně obsazený dvojkový Červencový handicap (3+, 1200 m, 90.000 Kč) do něhož s nadějí na třetí letošní triumf nastupovala Manolla (Tiger Cafe), ale v cíli se musela sklonit před bojující dvojicí LEXCEED (Exceed And Excel) - Berouyine (Bushranger), ze které měl více sil Janem Rájou podporovaný valach rodiny Nieslaniků.

Stylovou tečku za podařeným dnem udělala start-cíl sedmidélkovým vítězstvím v Ceně Kurýrní služby Messenger (IV.k., 3, 1600 m, 40.000 Kč) pátá z Jarní ceny klisen tříletá RABBIT BREATH (Bated Breath), 4.000 gns akvizice Rabbitu Trhový Štěpánov z newmarketské dražby odstávčat. V sedle svěřenkyně Allana Petrlíka byl žokej Tomáš Lukášek.

Miloslav Vlček


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking