Opasan kvV sobotu se po dvanáctidenní pauze opět vrací na česká závodiště dostihy. Program, který na zítřejší odpoledne přichystalo chuchelské závodiště, slibuje zajímavou podívanou, neboť ve hře budou jak přípravné dostihy na České Derby a Oaks, tak i první významnější zkouška pro dvouleté Simsonova cena. Maratón nabízející deset dostihů s celkem 131 koňmi na startce (v pátek však byli 3 škrtnuti) začíná ve 14 hodin, okoření jej účast španělského šampióna ž. Václava Janáčka.

 
Největší pozornost bude zcela jistě poutat Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., 3, 2200 m, 150.000 Kč), jehož význam jako trialu na České derby vzrostl po přesunu respektive návratu na chuchelské závodiště. Na startovní listině první jedničkové předzkoušky modré stuhy byl plný počet 16 koní, po pátečních škrtech Suprtupla (Worthadd) a Avignona (Pouvoir Absolu) se do boje vydá 14 hřebců.  

V karlovarském trialu podal výborný výkon slovenský Opasan (French Fifteen), který opět bude mít v sedle ž. Radka Koplíka, ale též nepříliš výhodné nejnižší startovní číslo. Ve Varech vyhrál lehce o 3 1/2 délky, nyní jej ale čeká silnější konkurence. K ní by měl patřit čtvrtý z Velké jarní Zoheyr (Born To Sea), který v českém debutu šel velmi solidně a v závěru ukázal, že by mu pár set metrů navíc mohlo přijít k duhu. Velkokarlovičtí si vesměs šetří střelný prach až do hlavních bitev, i tak je ale nutno s ním počítat. Cote Jardin (Prince Gibraltar), v jehož sedle bude tentokrát jeho trenér Jiří Chaloupka, sice zatím vyhrál jen trojku, ale lehce s pětidélkovým náskokem, při němž předvedl výrazné zlepšení oproti loňské formě. Podobně je na tom Rusel (Pedro The Great) s Rájou, byť ten už dobrou formu ukázal již loni, kdy skončil druhý v pražském zimním favoritu. Trialu na České derby dal před nedělním polským derby přednost Polish King (Camelot), v jehož sedle bude tentokrát španělský šampión Václav Janáček. Ve Velké jarní doběhl sedmý a pokud zdědil dostatek genů po svém otci, mohla by mu delší distance sedět lépe, jeho matka však upřednostňovala dostihy do míle. Otazník stále visí nad skutečnou třídou Shamalanna (Canford Cliffs), který ve Velké jarní zklamal desátým místem, nyní má možnost reparátu. Povede jej opět ž. Martin Laube. 

Koněm pro překvapení je polský Ever Soleado (Spanish Moon), který loni zakončil sezónu dvojkovým vítězstvím (to však odpovídá spíše našim trojkám) a vítězně, byť v polské trojce, vešel i do sezóny letošní. V sedle bude mít ž. Martinu Havelkovou. Z dvojice domácích odchovanců se zdá být šancovější Renasi (The Bogberry), který po dvou vítězstvích naposledy skončil čtvrtý ve trojce a v sobotu ukáže, zda tím narazil na limity své třídy, nebo prostě jen neměl svůj den.           

Kurzy Tipsportu na vítěze Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy frank

I Cena tříletých klisen (I.k., 3 kl., 2200 m, 150.000 Kč), u které je mi stále líto, že se pořadatel při opuštění názvu Cena Hřebčína Napajedla alespoň nevrátil ke starému názvu Memoriál Aristida Baltazziho, je situace hodně otevřená, byť triumf Sterli (Intello) ve dvojkovém handicapu na 2200 metrů proti starším napověděl, že na delší distance má DS Pegas a trenér Olehla velmi zajímavou klisnu. Zítra se do jejího sedla po Michalu Hroudovi vrátí ž. Milan Zatloukal a bude čelit mj. třídové Bartese (Alhebayeb), které sice osobně s postupující sezónou a prodlužující se distancí věřím stále méně, ale už jednou mne z toho vyvedla. V sedle bude mít svého stáleho partnera Tomáše Lukáška. Naopak nahoru by mohla jít Falikari (Zazou), jejíž matka French Quebec (Excellent Art) tento dostih před 8 lety vyhrála, ale samotná Falikari dosud uspěla jen ve čtyřkové společnosti. Lépe bych viděl spíše slovenskou Eyes On You (Thewayyouare), druhou z tamní Ceny trojročných kobýl.    

Kurzy Tipsportu na vítězku Ceny tříletých klisen
kurzy 3lklisny

Vedle dvojice jedniček nabídne ještě dvě dvojky včetně Simsonovy ceny pro dvouleté, v níž bošovické trio, vedené vítězkou prvního dílu letošního Fitmin Cupu Agneskou (Stormy Jail) a debutujícími Solemeenou (Shamalgan) a Muguruzou (Footstepsinthesand) bude čelit silnému duu z Němčic Giannině (Sir Percy) a Kmotrovi (Epaulette), kteří své debuty oba proměnili v jistá vítězství.

MIloslav Vlček

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking