Novakova JanaUž od samého začátku sezóny se v dostizích daří koním trenérky Ing. Jany Novákové, která připravuje hlavně reprezentanty stájí rodiny Vocetkových a Galopp & FRIENDS, s.r.o. Svěřenci trenérky získali v aktuální sezóně tři vítězství včetně triumfu King Artura v Miláně a cenná třetí místa v Memoriálu Rudolfa Deyla a Prvomájové steeplechase. Trenérku Novákovou jsme už bohužel nestihli vyzpovídat v Předsezónním rozhovoru, tak je tento rozhovor i malým nahlédnutím do její „trenérské kuchyně“.


Povedl se vám výborně vstup do sezóny v Miláně a v Trevisu, a také se vám dařilo během prvního měsíce české sezóny. Ostatně žádný z dosavadních 11 startů vašich svěřenců neskončil hůře, než čtvrtým místem. Jak moc jste s těmito výsledky spokojená?
S těmito výsledky samozřejmě musíme být spokojeni a musím za ně poděkovat celému týmu v čele s Janou Svatoňovou, která s koňmi tráví nejvíce času. Měli jsme dobré podmínky pro práci a poctivě se koním věnovali přes celou zimu, a tak se to povedlo dobře zúročit. Nejdůležitější je, že se nám koně z dostihů vrátili naprosto v pořádku a veselí, což je ta největší radost. A když přičtu to, že nejhorším výsledkem bylo čtvrté místo, tak je spokojenost samozřejmě velká. 

Můžete zhodnotit letošní výkony překážkáře Tamase a tříletého Mike of Jape, kteří se při svých druhých startech neztratili ani mezi nejlepší společností?
Oba koně šli výborně. Zvláště u Tamase je to pro celý tým velké zadostiučinění a dělá nám velkou radost. Přišel k nám koncem dubna 2017 v ne zrovna dobrém stavu. Půl roku trvalo, než se podařilo dát ho do pohody a velký dík tady patří zejména majiteli, který neváhal připravit pro něj ideální podmínky. Přistavěl box přímo pro něj tak, aby mohl kdykoliv ven. Stačí mu takový „malý balkonek“ a je spokojený. Z koně, který nešel nakrmit, se stal kůň, který sní vše, na co přijde a z vystrašeného koně se změnil v rošťáka. Sami se pořád podivujeme nad tím, jak se úžasně změnil. V Brně nás potěšil zejména tím, jak dostih i s tak velkou váhou dobře zvládnul. A v Prvomájové steeplechase nám ukázal, že dozrává v kvalitního koně a výbornou koncovkou dokázal bojovat i s favoritkou Delight My Fire.
Mike of Jape v Brně startoval ze dvou důvodů. První byl ten, že je odchovancem brněnského pořadatele pana Josefa Vymazala a majitel mu chtěl udělat radost. Zároveň jsme ale věřili, že by zde mohl uspět. Myšlenka na start v Brně vznikla ovšem dřív než byly zveřejněny propozice. Podle předchozích ročníků jsme přepokládali dostih na 1900 metrů, což by Mikovi lépe vyhovovalo. Určitě je to kůň do delších dostihů, ale tady 1600 metrů zvládnul v klidu a byla to pro něj spíš jen taková práce. I přes zakopnutí v úvodu dostihu vše dobře vyšlo a povedlo se, co jsme chtěli, tedy aby si Mike konečně vyhrál J. Následně se dokázal výborně držet i s kvalitnějšími soupeři v Karlových Varech v Jarní ceně Priller & Post Cup, kde doběhl na čtvrtém místě jako nejlepší kůň českého chovu.

Novakova Tamas Jurata
Třetí z Prvomájové steeplechase Tamas a Jurata při tréninku

Haveyoueverseen podala v Memoriálu Rudolfa Deyla výborný výkon a navázala tak na své loňské výsledky  v Polsku. Dostih vám vyšel podle očekávání? A jaká od ní máte očekávání v Jarní ceně klisen?
"Havinka" patřila v Polsku mezi přední koně ročníku a ve všech startech se dokázala umístit. V Memoriálu Rudolfa Deyla šla nádherně a dělá nám radost. Od svého příjezdu zesílila a vyrostla. Je trošku hektická v začátku a potřebuje klidnou ruku, ale Jiřina Andrésová si s ní výborně poradila a odvedla dobrou práci. Kobylka je po dostihu v naprostém pořádku a spokojená. V cílové rovině nedostala bičem a šla s chutí. Co se týče nedělní Jarní ceny klisen, přejeme si pro "Havinku" klidný průběh a věříme, že dostih opět dobře zvládne a potěší nás dobrým výsledkem.

Vzhledem k tomu, že už jsem nestihla s vámi připravit v předjaří Předsezónní rozhovor, dozvěděla bych se ráda trochu více o vašem tréninkovém středisku. Můžete nám prozradit, kde leží tréninkové středisko Okrouhlo, jaké máte tréninkové podmínky a také stájový personál?
Naše středisko se nachází poblíž Jílového u Prahy. Pro trénink využíváme okolní louky a les, který je fajn na klidnější procházky a dobrý pro psychiku koní. Byť to mnohým přijde zvláštní, tak i kousek od Prahy máme k dispozici pro trénink kopcovitý terén. Pro lepší cvalové práce můžeme jezdit do Velké Chuchle, kde jsme zhruba za 20 minut, nebo to máme cca jen 30 kilometrů do Benešova. Případně také můžeme zajet díky vstřícnosti pana Palyzy na skokové práce do Lysé nad Labem či po dohodě s paní Sůrovou do Koles. V přípravě máme i vlastní cvalovou dráhu.
Náš hlavní pracovní tým tvoří vesměs ženy, především Jana Svatoňová, dále Žaneta Zábranová a nyní zraněná Bára Galatíková. Holky opravdu odvádějí výbornou práci a koním se věnují hodně a zvládají i problematičtější koně. Velkou pomocí jsou i děvčata, která k nám dochází dle svých časových možností. Studentky Veronika Hladká a Ksenie Belous se v minulosti věnovaly drezúře a tak jsou velkým přínosem v práci s koňmi a jejich přiježděnosti. Dále nám hodně vypomáhají ve svém volném čase Jana Velechovská a Lucie Krejsová. Při tréninku spolupracujeme například s Jirkou Chaloupkou a Jirkou Kouskem nebo Pepou Bartošem. A opravdu velkou oporu máme v majiteli a jeho synovi Kamilovi, kteří i přes značné pracovní vytížení například vozí koně na práce a zajistí vždy vše potřebné pro bezproblémový chod stáje. Pan majitel také hodně sleduje veškeré propozice a vybírá možnosti pro starty našich koní. Co se týká častých cest do zahraničí, spoléháme na Pepu Pechu a Jiřího Kukačku, kteří nás vždy nejen bezpečně odvezou ale i pomůžou obstarat koně.

Novakova MikeOfJape Novakova Haveyouverseen Novakova Tamas
Mike of Jape Haveyouverseen Tamas


Kolik koní máte v současné době v tréninku? A můžete nám prozradit plány s nimi?
Aktuálně se u nás nachází 15 koní od dvou do sedmi let. V nejmladším dvouletém ročníku máme dva zástupce DS Malá Morávka Sharana a Samera, a třetím dvouletkem je Helios ze stáje Premin – Pecháček. Dvouletí budou ovšem pozdnější, a zatím je otázkou, jestli letos vyběhnou. V tříletém ročníku jsou to již zmínění Haveyoueverseen a Mike of Jape. Čtyřleté koně zastupují polští odchovanci Linovsky a Sorbet. Linovsky v minulosti potěšil vítězstvím na rovině a loni i nad proutěnkami v polské Wroclawi, a překážkám se bude věnovat i dál. Sorbet běhal v Polsku pouze roviny, přišel k nám loni v zimě a byl trochu hektický a nervózní. Po kastraci se ale hodně srovnal a uklidnil, a je velice talentovaným skokanem, což ukázal při startu v Kolesech, kde svůj skokový debut i po kolizi dokončil na třetím místě.
Pětiletí u nás jsou Idol a Meltimo. Idol letos startoval v Lysé nad Labem v dostihu třetí. kategorie a dokončil na třetím místě. Je to drobnější koník, ale hodně poctivý. Meltima máme od loňského roku a bohužel ho provázely zdravotní problémy, ovšem v Polsku podával velmi dobré výkony, takže se na něj hodně těšíme. Šestiletých koní je nejvíc, ale dva z nich budou letos odpočívat. King Artur, Hádés i Surin budou pokračovat v překážkových dostizích v zahraničí. První dva jmenovaní již letos ukázali, že je to jejich parketa, když nedokončili hůř než na třetím místě. Surin byl hodně těžko ovladatelným koněm, ale Janča Svatoňová si s ním hodně pohrála a při posledních startech to již bylo znát. Věřím, že pokud se ho podaří udržet v klidu, ještě nám radost udělá. A nejstarším koněm ve stáji je již zmiňovaný sedmiletý Tamas.

Máte také ve stáji výborné překážkáře pro italské dostihy jako např. Santo Cerra, předpokládám proto, že budete do Itálie jezdit v sezóně častěji…
Bohužel zrovna Santo Cerro po loňském Gran Premiu odpočívá a zotavuje se po zranění. Do zahraničí ale samozřejmě chceme jezdit pravidelně. A to ať už do Itálie, do Polska či například také do švédského Blomerrödu, kde byl minulou sobotu Hádés druhý, a zřejmě se tam ještě vrátí. A těšíme se také na dostihy do Merana.

Otázky na závěr - jaké máte cíle v letošní sezóně? A na které koně nejvíce spoléháte jako na opory stáje? 
Naše cíle…dělat práci kvalitně i přesto, že většina z nás má vlastní práci a koním věnujeme veškerý volný čas. Ukázat, že když děláte cokoliv poctivě a s láskou, a zejména v klidu a v příjemném kolektivu, tak můžete uspět. Mezi spolehlivé koně patří naši starší překážkáři a oba tříletí nám naznačili, že s nimi musíme počítat.  King Artur dokázal vítězstvím nad kvalitními soupeři v Milánu, že je to kůň pro větší dostihy. 
Chtěla bych touto cestou ještě moc poděkovat celému týmu a hlavně holkám ve stáji, které zastanou vše potřebné, a já mám prostor na to, abych měla i nadále svou práci a koním se věnovala nad její rámec, což by bez opravdu kvalitního týmu nebylo možné.

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv trenérky Novákové

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net