DS facebook 2019 3Už se stalo tradicí, že 8. května startuje dostihová sezóna na překážkové dráze v Pardubicích. Na programu prvního z devíti letošních dostihových dnů je sedmička dostihů, z nichž dva mají status I. kategorie.


Jako první z dvojice vrcholů přijde na řadu Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country Koroka (Stcc, 4500 m). Na její start se postaví dvanáctka koní, mezi nimiž není o velká jména nouze. Mezi favority bezesporu patří Ange Guardian. Svěřenec Josefa Váni totiž loni ovládl dvojici kvalifikací na Velkou pardubickou a před třemi lety skončil v našem nejslavnějším dostihu druhý. Tentokrát se sice představí na kratší distanci, ale to by neměl být neřešitelný problém, protože v minulosti dokazoval, že rychlosti má dost. Jeho tréninkový druh Star Marker se naopak specializuje na kratší tratě. V Česku se představí poprvé, ovšem hodně pilný je v Itálii. Čeká ho tak už třináctý start za posledních dvanáct měsíců, přičemž v tomto období nikdy neskončil hůře než čtvrtý.

ANGE GUARDIAN foto Pavel Balek
Ange Guardian, foto Pavel Balek

V samotné Velké pardubické loni porazil šestého Ange Guardiana třetí Stretton. Ten během zimy změnil trenéra, když se od Čestmíra Olehly přestěhoval ke Stanislavu Popelkovi. Jeho svěřencem je rovněž Mahony, který ve vyrovnaném finiši ovládl Cenu Labe, když za sebou nechal i třetího Playera. Návrat na kratší distanci ale nevypadá jako plus. V rámcovém programu poslední Velké pardubické zvítězil také pětiletý Evžen, který loni mezi svými vrstevníky nenašel soupeře. V Ceně ČASCH dokonce zvítězil o dlouhých 9 délek. Se staršími soupeři se každopádně utká poprvé.

Naopak nejstarším koněm v poli je třináctiletý Ter Mill, který loni třetím místem v červnové kvalifikaci dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Ještě výraznější úspěchy má na kontě Ribelino. Od vítězství ve Velké pardubické 2015 ale podobný výsledek neukázal. Probrat ho může změna trenéra, když jeho přípravu převzal Luboš Urbánek. Sinndarka loni zazářila lehkým vítězství v klisnám vyhrazené Ceně Registany, ale na podzim už se na dráze neukázala. Spolehlivý Stigris se v podobné společnosti představí poprvé.

Zahraniční konkurenci tvoří slovenské duo Vernois - Tiep de l’Est. Dříve jmenovaný na sebe v Pardubicích upozornil především stříbrem v Ceně Peruána, v níž nestačil pouze na zkušeného Zarifa. Tiep de l’Est loni pravidelně sbíral umístění na menších francouzských drahách a letos se rozcvičil třetím místem v Bratislavě.

O 35 minut později odstartuje Cena Dostihového klubu (Stch, 3900 m), která je hlavní předzkouškou naší největší klasické steeplechase – tedy Zlatého poháru. V roli obhájce vítězství půjde na start Mustamir, který následně ovládl právě i Zlatý pohár. Od té doby se ale svěřenec Františka Holčáka na dráze neukázal, když už poněkolikáté jeho kariéru přibrzdily zdravotní problémy.

Mezi osmičkou jeho vyzyvatelů se nachází i loni ve Zlatém poháru druhý tempař Lamum. Ten své kvality potvrdil dalším stříbrem ve Velké mostecké steeplechase, v níž ovšem nedokázal odolat údernému závěru Peintre Elusifa. Do silného druhého sledu patří také Monsieur Bachir. Loňská sezóna se pro něj sice nevyvíjela nejlépe, ale v jejím závěru ovládl Stříbrnou trofej. Od zimy se stejně jako ostatní reprezentanti DS Pegas připravuje pod taktovkou Čestmíra Olehly.

Na podzim získal jedničkové vítězství rovněž Dangerous Gleam. Při svém slušovickém úspěchu ale narazil na slabší společnost a není jednoduchý na ježdění. Svěřencem Stanislava Popelky je rovněž Čáriray. Jeho forma ale obvykle graduje na podzim, když byl před necelými třemi týdny zadržen v Lysé nad Labem. Překvapivé čtvrté místo to bude obhajovat Krocoleon, který ale od červencové druhé příčky z Memoriálu Evy Palyzové nevyběhl. Spolehlivé výkony podává Yara, ovšem poslední místo z Křišťálového poháru napovídá, že tohle je pro ni příliš silná společnost. Ještě více by úspěchem překvapil Marree, který zahájil sezónu druhým místem v nejnižší kategorii v Kolesách.

Dostihový spolek Pardubice







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net