JCK dobehNedělní dostihový den na mosteckém hipodromu obsahuje také dva dostihy nejvyšší kategorie. Zatímco Memoriál Vlastimila Smolíka patří do zdejšího kalendáře již od sezóny 2000, tak první klasický dostih roku, Jarní cena klisen, se tu odběhne poprvé. V jejím startovním poli snad nechybí žádná ambiciózní tříletá klisna pro mílové tratě. Klasický dostih je jedním ze dvou nejobsazenějších dostihů mítinku. Bohužel o další dostihy byl mnohem menší zájem a tak celkově v šesti dostizích bude startovat jen 39 koní.71. Jarní cena klisen členů Dostihového klubu
 o 550.000 Kč bude vpodstatě opakováním Memoriálu Rudolfa Deyla, protože na jejím startu bude prvních sedm klisen z výsledkové listiny doplněné o vítězku Ceny Masise Near to be Rich (Planteur) a účastnici Pražského zimního favorita Boruvku (Casamento). Favoritkou dostihu musí být svěřenkyně Pavla Tůmy Astoria (Silver Frost), která se před třemi týdny na zdejší dráze prosadila v Memoriálu Rudolfa Deyla s jistotou. V jejím sedle znovu bude vedoucí jezdec šampionátu jezdců na rovině Jan Verner. Hodně příznivců určitě bude talé mít již zmíněná dvojnásobná vítězka Near to be Rich, která by měla být Astorii největší konkurentkou. Zástupkyně DS Pegas jde ale jako jediná z klisen na start bez běhání v letošním roce a bude se vracet na dráhu po devíti měsících. V jejím sedle bude mladý jezdec Daniel Vyhnálek, pro kterého to bude premiéra v klasickém dostihu. Vítězství v dostihu by ale nijak hodně nepřekvapilo ani od druhé z Memoriálu Rudolfa Deyla Gold Memory (Havana Gold), která byla v cíli předzkoušky jen délku a čtvrt za vítězkou. 

Haveyoueverseen (Literato) patřila loni ke špičce dvouletých klisen v Polsku a její tuzemská premiéra v "Deylově memoriálu" dopadla velmi dobře třetím místem. Šampionka Dark Absolu (Pouvoir Absolu) zklamala v předzkoušce až sedmým místem po aktivním průběhu dostihu, ale její loňské největší vítězství se odehrálo na trati 1600 metrů a tak může složit v Jarní ceně klisen po změně taktiky reparát. Vítězství čtvrté a páté z Memoriálu Rudolfa Deyla Strassburg (Tertullian) a Pray for Paris (Next Desert) by bylo překvapením, stejně jako případný úspěch dosud v jedničkové společnosti absentující Boruvky (Casamento) a Olinky (Alaska River). Otázkou ale zůstává, co s klisnami udělá nárůst formy a prodloužení tratě o 200 metrů. Odpověď na ni budeme vědět v neděli krátce po 16. hodině.

CenaMasise dobeh
Sázková kancelář Tipsport považuje za favoritky dostihu vítězku Memoriálu Rudolfa Deyla Astorii a také Near to Be Rich, která zvítězila v srpnu v Karlových Varech v Ceně Masise a v neděli ji čeká comeback (foto: Marcela Kozová)

Čtyřicet minut před klasickým dostihem bude odstartován druhý vrchol odpoledne. 24. Memoriál Vlastimila Smolíka na 2400 metrů o 150.000 Kč. Z loňských účastníků dostihu nebude nikdo na startu a dostih se tak stává měřením sil matadora a vítěze sedmi jedničkových dostihů včetně loňského Zlatého poháru Autora (Authorized) s trojicí zástupců loňského klasického ročníku. Podle Tipsportu je favoritem loni na zdejší dráze v Memoriálu Dr. Frankenbergera vítězný Be Master (Masterstroke), který se ve druhé polovině sezóny prosazoval na ultravytrvaleckých tratích, kdy kromě umístění ve dvou Saint Legerech dokázal vyhrát i 3200 metrů dlouhou Cenu prezidenta republiky. Vítěz Velké červnové ceny Saul (Champs Elysees) se po neúspěchu v derby úspěšně etabloval na překážkách a mj. dokázal vyhrát v Pardubicích Zlatou sponu tříletých. Orpheus (Stormy Jail) má oproti soupeřům hmotnost o kilogram nižší a minule tu zvítězil v Memoriálu Jaroslava Podolana, kdy porazil v boji Montjeu Thirda (Pop Rock).

Zmíněný zástupce Rabbit Trhový Štěpánov Montjeu Third figuroval také na přihláškách do "Smolíka", ale realizační tým dal nakonec přednost startu v dvojkové Ceně Hospodářské komory ČR na 2000 metrů o 90.000 Kč, kde hnědák ponese vysokou hmotnost 67 kilogramů. S jen o málo nižší hmotností ale už vyhrál na zdejší dráze tři dostihy na tratích 2000 až 2200 metrů, které mu sedí lépe než derby-trať. Svěřenec Allana Petrlíka ale bude poskytovat hmotnostní výhodu 15,5 kg klisně La Paix (Montmartre), která se pokusí o třetí vítězství v řadě za sebou na hipodromu. Ve hře je ale také letos už počtvrté startující Galis (Suteki Shinsukekun), který byl třetí dvakrát v Trevisu i minule v Mostě. Arlington (Fly to the Stars) vstoupil do sezóny startem v Hoppegartenu a Vědma (Look Honey) zase minule na hipodromu, ale budou mít těžké se v dostihu proti třem dříve jmenovaným soupeřům prosadit.

Dostihový program v Mostě začíná už ve 13:20 hod a kromě dostihu amatérských jezdců a prvního překážkového dostihu zdejší sezóny čítá také dostih poníků organizovaný Pony Ligou. 

Michaela Zemanová

Sázkové kurzy Tipsportu na dostihový den v Mostě

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net