JCK dobehŘíká se, když se dva perou, třetí se směje. V případě prvního klasického dostihu sezóny to tak trochu platí, protože spolufavoritkami 71. Jarní ceny klisen byly vítězka předzkoušky Astoria a do dostihů se navracející Near to be Rich. V samotném dostihu ale uspěla svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové Gold Memory, která dominovala sedmi soupeřkám s převahou už od druhé čášti protilehlé roviny. V sedle vítězky byl Michal Hrouda a jejím majitelem je DS GAUDIUM, kteří získali první vítězství nejen v klasickém dostihu, ale vůbec v dostihu nejvyšší kategorie. Majitel dokonce při teprve sedmém startu svého koně v dostihu. Bez čtvrté z Memoriálu Rudolfa Deyla Strassburg (Tertullian) vyrazilo krátce po 16. hodině na start 71. Jarní ceny klisen (3l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč) osm klisen. Ve vedení se objevila po třičtvrtě roce se na dráhu vracející vítězka Ceny Masise, chtivá Near to be Rich (Planteur), kterou se snažil Daniel Vyhnálek usměrnit, ale nakonec ji nechal cválat s mírným náskokem před polem vedeným Gold Memory následovanou Astorií a Haveyoueverseen (Literato). Přibližně kilomer před cílem poslal Michal Hrouda do čela GOLD MEMORY (Havana Gold) a vpodstatě tak bylo o jejich klasickém vítězství rozhodnuto, protože až do cíle se už přes ně žádná ze sedmi soupeřek nedokázala dostat. Svěřenkyně pošesté v klasickém dostihu vítězné trenérky Heleny Vocáskové dosáhla cíle o dvě a čtvrt délky před spolufavoritkou Astorií (Silver Frost), za níž jen o třičtvrtě délky zaostalo milé překvapení dostihu Pray For Paris (Next Desert). Čtvrtým místem si trochu spravila chuť šampionka Dark Absolu (Pouvoir Absolu), které uteklo třetí místo jen o nos, a velmi dobře si počínala také další zástupkyně českého chovu Olinka (Alaska River), která dosáhla cíle jen třičtvrtě délky za Dark Absolu. Další tři klismy již doběhly s odstupem zpět, poslední placená místa získaly Haveyouverseen (Literato) a Boruvka (Casamento). Černý Petr zůstal spolufavoritce dostihu Near to be Rich. Vítězná Gold Memory dosáhla času 1:38,59, který je o 1,5 sekundy horší než rekord hipodromu na 1600 metrů. 

Gold Memory prošla dražebním ringem už ve věku ročka, ale na Tattersalls Ireland September Yearling Sale si ji za 30.000 euro vydražil zpět prodávající. Po dvouleté kariéře v Irsku, která čítala v přípravě trenéra Lyonse pět startů bez umístění, byla znovu nabídnuta na aukci. Loni v listopadu na Goffs Horses In Training Sale jí za 5.000 euro zakoupil bloodstock agent Tomáš Janda. Klisnin původ je pro tuzemského kupce určitě zajímavý i tím, že je polosestrou Nejlepšího dvouletého hřebce sezóny 2014 Sirius Shine (Sir Percy), mj. vítěze Ceny zimního favorita a třetího z Velké jarní ceny. Gold Memory je dcerou vítěze Gr. 1 Prix Jean Prat Gold Havana (Teofilo), jeho další dcera Rabbit Havana byla loni v Jarní ceně klisen druhá.

Druhý vrchol mítinku, 24. Memoriál Vlastimila Smolíka (4+, I. kat., 2400 m, 150.000 Kč), se sice odehrál jen ve čtyřech koních, ale přinesl v cílové rovině velmi zajímavý souboj všech účastníků o vítězství. Tempa v dostihu se chopil hvězdný matador Autor (Authorized), na něhož v cílové rovině zaútočili všichni tři soupeři. Nakonec si vítězství připsal nejméně čekaný kůň v poli, zástupce stáje EKOFARMA Rybár ORPHEUS (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), který měl nejsilnější finiš a pod vedením už po osmdesáté na mosteckém hipodromu triumfujícím žokejem Janem Rájou zvítězil o hlavu před favorizovaným Be Masterem (Masterstroke), za nímž o další hlavu zaostal Saul (Champs Elysees). Autor v závěru odpadl na poslední čtvrté místo, když sledoval souboj čtyřletých protivníků dvě délky zpět. Trenérka Eva Záhorová slaví druhé vítězství v jedničkovém dostihu. Orphan svým úspěchem připomenul matku Orphan, která před osmi roky, shodou okolností také za asistence Jana Ráji, získala na hipodromu jediné vítězství své kariéry, kterým byl úspěch v klasickém Oaks.

Memorial Smolika dobeh
Vyrovnaný souboj o triumf v Memoriálu Vlastimila Smolíka

Druhý letošní dostihový den na hipodromu otevřela Cena amatérských dostihových jezdců (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Z prvního vítězství v sezóně se radoval tým trenér Ludvík Haris a stáj DAR zásluhou podruhého startujícího polobratra mj. třetího z Bratislavské míle Glousheka (Dubawi) GREEN WAYe (Bully Pulpit - Green Song, Green Tune). Ryzák byl při své premiéře před dvěma týdny poslední a dnes po aktivním průběhu dostihu za sebou v cíli udržel o krk Big Bobbyho (Big Bad Bob) s amatérkou Kuntovou, která čeká na své první vítězství, stejně jako am. Kacerová, která vedla třetího Popocatepetla (Bully Pulpit). Vítězná Tereza Grbavčicová si také letos připsala první triumf a celkově už 14. v kariéře. 

Ani o 4,5 kilogramy vyšší hmotnost než při svém impozantním desetidélkovém vítězstvím před dvěma týdny v Lysé nad Labem nezastavila v Ceně společnosti HIPODROM MOST (3+, IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) svěřence trenéra Brože a zástupce stáje Zámek Domoradice šestiletého NEVER NOWa (Kandahar Run) od dosažení double. Bělouš stejně jako v Lysé dominoval pod taktovkou žákyně Zuzany Míčové start - cíl o dvě délky před zlepšeným Panem Darcym (Footstepinthesand), který odsunul na třetí místo vítězku z Prahy a sázkovou favoritkou Gilienne (Stormy Jail). Trenér Brož získal už čtvrté letošní vítězství v sezóně a vyrovnal tak dosud svůj nejlepší výsledek v kariéře z loňského roku.

Statečně si počínal v Ceně Hospodářské komory ČR (4+,  II. kat., 2000 m, 90.000 Kč) 67 kilogramy zatížený Montjeu Third (Pop Rock), který odvodil celý dostih a až téměř na cílové pásce podlehl o půl délky o téměř 16 kilogramů méně zatížené LA PAIX (Montmartre), kterou vedla pro letos velmi úspěšné trenéra Miroslava Nieslanika a stáj MUDr. Evy Nieslanikové ž. Martina Havelková. Diváci viděli v závěru dostihu pěkný boj o dotace, protože všech pět koní se vešlo do rozmezí dvou délek. Třetí příčku získal Galis (Suteki Shinsukekun). La Paix zůstala neporažená v posledních třech startech a všechny tyto úspěchy se odehrály na mostecké dráze.

Dostihové odpoledne zakončil první překážkový dostih sezóny, Cena Aintree Racecourse (4+, steeple IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč). Po téměř dvou letech se vracel na dráhu Trezorův polobratr Taras (Montbard), který se také po většinu dostihu staral o tempo. Před poslední zatáčkou převzal vedení polobratr dalšího slavného překážkového koně Al Bustana (Medecis), rovněž se po pauze vracející Angostura (Air Chief Marshal). Nakonec ale z jeho snahy bylo pěkné druhé místo, protože po finiši se prosadil překážkový debutant KORFU (Blue Coral), který za asistence ž. Jana Faltejska vstoupil do sezóny pod vedením své nové trenérky Ing. Pavlíny Baštové vítězně. Zástupce stáje Dr. Charvát zvítězil o půldruhé délky před Angosturou, třetí Taras byl již devět délek zpět. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam dostihového dne v Mostě    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking