Co  mě nejvíce zaujalo za minulý měsíc? Určitě to, že se u nás začalo běhat. Plán B pro české dostihy se stal realitou a to je moc dobře. Samozřejmě, jsou tady stále ta omezení, běhá se bez diváků v neúplném provozu, ale to budeme muset vydržet. To, že se vůbec běhá, je i tak velký pokrok. Pro překážkový provoz je škoda, že plánovaný začátek sezóny se neuskuteční v Pardubicích, ale i tam vypadá jistá ta hlavní část sezóny i s kvalifikacemi a máme se na co těšit.


Z koní, kteří se zatím ukázali na rovinách, mě v Mostu hodně zaujal tříletý Locomotive. Samozřejmě, bylo to první běhání  a jarní formy nemusí  tolik znamenat, ale styl jeho vítězství stál za pozornost. A i když to není tříletek do derby, velmi se mi taky líbí výkonnost Ponntose, u něj jsem vážně hodně zvědavý, jak tou letošní sezónou prolétne.

Samozřejmě se těším i na domácí sezónu na překážkách. Jsem domluvený s trenérem Váňou starším a pokud to půjde kombinovat s Itálií, měl bych české dostihy jezdit, a pokud budou zajímaví koně a nebude termínová kolize, měl bych jezdit také do Polska.   

Také jsem zaznamenal výhrady některých významných osobností  k úpravám na kurzu Velké pardubické. Já sám z jejich hlasu moc radost nemám. Jsem přesvědčený, že musíme jít s trendem a pokusit se, aby ten dostih byl pro koně i lidi co nejméně nebezpečný.

Úpravy některých překážek tam ukazují, že to je cesta dobrým směrem. Když dnes kůň na Velké vodě „nechá zadek", neznamená to, že by se musel utratit, a to je určitě pozitivní. Když na Taxisu nebude žádná hrana, výrazně se sníží nebezpečí fatálních úrazů. To, že Taxis nebude do budoucnosti takovým strašákem, nám jezdcům většinou vadit nebude.  A nechápu, proč by úpravy nějak snižovaly prestiž dostihu. Té spíš nepomůže snížení dotace, je otázka, jestli se k nám povede dostat kvalitní zahraniční koně.

Související: Vítězové Velké pardubické sepsali prohlášení proti úpravám Taxisova příkopu a dalších skoků  

V mezinárodních dostizích mě zaujal výsledek Velké národní. Klobouk dolů před její vítězkou, které se navíc dařilo taky v Cheltenhamu. Nevěřil by, že žena bude takhle těžké dostihy jednou vyhrávat, a cítím k ní velký respekt za to, co dokázala a co musela podstoupit. Mlátit sebou o zem ve velkých dostizích pro ni určitě není jednoduché. Já ji osobně neznám, ale pokud vím, je zvána do Paříže na jejich velkou steeplechase.  Bude zajímavé ji sledovat, je to zase docela jiný typ dostihu. Uvidíme, jak se prosadí.

Josef Bartoš
zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net