V posledních dnech jsem ze zahraničí pečlivě sledoval hlavně největší dostihy jara v Auteuil. To, co předvedla na proutěnkách klisna l´Autonomie, je vážně neskutečné. Řekl bych, že to je nejlepší kůň, co se na překážkách v posledních letech objevil kdekoli na světě.

To, jak suverénně si poradí se soupeři, to je prostě neskutečné. A to přitom proti soupeřům naběhne ještě desítky metrů navíc, protože nad překážkami skáče doprava a tím v Auteuil většinou ztrácí. Dívat se na ní, to je velký zážitek.V Grand Steeple-Chase de Paris vyhrál Docteur de Ballon a potvrdil, že je tam momentálně určitě nejlepší na steeplechase delší než pět kilometrů. Na těch kratších se tam přetahují různí koně, ale na šest kilometrů není ve Francii pochyb o tom, kdo je nejlepší, a potvrdilo se to i tentokrát. V dostihu startovala také Rachael Blackmoreová a myslím, že si tam poradila velmi doře, ty překážky jí určitě nedělaly problémy a odvedla kvalitní výkon. Je to určitě jezdkyně, která by neměla problémy ani s překážkami v Pardubicích, jenom nevím, jak moc by jí dělal problémy kros jako takový a nutnost naučit se vždycky správný kurz dostihu.

V Pardubicích jsme absolvovali první kvalifikaci a z ní jsem měl moc dobrý pocit. Všichni koně dobře skákali a dostih se obešel bez nepříjemností. Celé to dopadlo poněkud překvapivě, ale z těch jarních forem se nedá moc usuzovat, na podzim to může všechno být úplně jinak. Byl jsem rád, že se po loňské nevýrazné sezóně zase prosadil No Time To Lose, potvrdil, že se mu na měkké dráze daří a je z něj v takových podmínkách najednou o kus lepší kůň. Z Theophila jsem měl hodně dobrý pocit, i když nakonec neseběhl těch posledních 300 metrů, ale na jaro myslím ukázal hodně dobrou formu a měl jsem z něj radost.

Problém jsme v Pardubicích měli na malé vodě. Je fakt, že ta překážka i loni znamenala problém pro několik koní a bylo by dobré, kdyby jí koně víc respektovali. Určitě by tam pomohla bílá kláda, aby ten respekt získali, ale to je věcí pořadatelů, jestli k něčemu takovému přistoupí. Je fakt, že koně na krosech takový problém nemají, jde spíš o ty na klasických steeplechase, a těch se v Pardubicích tolik nekoná. A když už jsou, nestartuje tam většinou moc koní...

V Itálii skončily dostihy v Miláně a dění se přesunulo do Merana, kde se nám zatím pořád nedaří tak, jak bychom si představovali. Zprávy o tom, jestli se v Miláně s překážkami vážně skončilo, nemůžu potvrdit, žádné oficiální vyjádření jsem neslyšel. My se nyní snažíme co nejlíp nachystat na Merano. Už teď o víkendu jsou tam přípravné dostihy s řadou dobrých koní a nám nezbývá věřit, že se pro nás v této sezóně blíží obrat k lepšímu, zatím ovšem nepřišel.

Na českých rovinách se mi velmi líbil Frankenberger. Myslím, že Locomotive ukázal, že to je opravdu hodně kvalitní kůň s vysokou výkonností, no a Hazarder, ten zase potvrdil až neskutečnou stájovou formu koní trenéra Pavla Tůmy. Je vidět, že u něj to dělají moc dobře. Vždyť jim prakticky polovina startů letos vychází na vítězství, to je přece fantastická bilance.

Zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net