Jedny z nejnáročnějších a nejnabitějších dvou dnů své dosavadní trenérské kariéry čekají o tomto víkendu trenéra stáje Lokotrans Luboše Urbánka. V sobotu budou dva jeho svěřenci bojovat o místa na startovní listině Českého derby, o den později se další jím trénovaní koně představí v rámci Lokotransem sponzorovaného mítinku Turf-Gala se zřejmě nejsilnější českou konkurencí v historii mítinku a zároveň jiní Urbánkem trénovaní koně včetně skvělého Al Bustana startují v Meranu.

 
Trenér, který sám dal přednost dostihům v Meranu ("tam mne bude potřeba asi nejvíce"), má za sebou velmi úspěšný vstup do nové sezóny, nesrovnatelný s výsledky, jichž jeho svěřenci dosahovali ve stejné období loňského roku. Zatímco loni během celé sezóny vyhrál 7 dostihů, letos tuto bilanci překonal již během prvních 6 týdnů sezóny. A doufá, že o víkendu ji ještě vylepší.

Zvědav je především na výsledek Velké červnové ceny, do které vysílá dva koně - Abrams Creeka (Adlerflug) a Aidensfielda (Guiliani), u nichž věří, že si vybojují místa ve startovacích boxech 101. České derby. "Abrams Creek byl na jaře hodně nachystán, ale když se start sezóny posunul, museli jsme jej trochu zastavit a to se zřejmě odrazilo na jeho výsledku ve Frankenbergerovi. Teď si myslím, že to bude lepší. U Aidensfielda je to trochu otázka jeho hlavy, zkusíme s ním jít trochu jinak. V práci chodí výborně, jen doufám, že v Praze nebude úplně tvrdo, to by pro něj nebylo."

Z Derby byl už škrtnut majitel skvělého původu Brilliant Star (Sea The Stars), který nadějně debutoval v mostecké Ceně tříletých vytrvalců, v níž skončil druhý za Locomotive. Bohužel předstartovní problémy se vstupem do boxů se podepsaly na jeho další kariéře. "Zranil si nohu, byla chycená i okostice a začal mu zlobit imunitní systém," vysvětluje trenér. "Nechápal jsem proč tak zlobil, doma chodil do boxů naprosto bez problémů. Nyní už je zdravotně v pořádku, navíc stejně jsem přesvědčen, že je to hodně pozdní kůň a vrátí nám to na podzim, třeba i v zahraničí."

Z modré stuhy byl škrtnut i Lailaho (Stormy Jail) a to ještě před tím, než nečekaně obsadil čtvrté místo ve Velké jarní ceně. Podle trenéra by ale stejně Derby nešel, jeho distanční optimum leží mnohem níže. Kam jeho kroky povedou nyní zatím ještě trenér nerozhodl. "S největší pravděpodobností s ním zkusíme nějaký dostih pro nezvítězivší na 1400 - 1500 metrů v Německu. U nás bych pro něj podobný dostih těžko hledal."

Udrží Jir Sun čisté konto i na Turf-Gala?

V neděli posílá Urbánek dva koně na Turf-Gala, na jehož letošním ročníkem převzal záštitu trenérův zaměstnavatel Karel Jalový a jeho společnost Lokotrans. Pozornost bude upřena především na letos neporaženého Jir Suna (Shamardal), jehož třídu v Ceně Ministerstva podohospodárstva prověří mj. i šampión sprinterů Mr Right. "Jeho letošní výsledky jsou překvapením i pro nás. Ve dvou a třech letech pajdal, špatně dýchal, pořád mu něco bylo, ale ač absolvoval řadu vyšetření, nikdy se nic nenašlo. Teď zřejmě dospěl a už první jarní rychlou prací nás překvapil."
Do sprinterského vrcholu první poloviny slovenské sezóny nastoupí jen dva týdny po vítězství v Prípravné ceně, kratší čas na rekonvalescenci po dostihu by mu ale neměl dělat problém. "Nebylo na něm po dostihu vidět, že by běhal, je naprosto v pohodě," říká trenér, který ale ví, že jeho svěřence čeká nejnáročnější konkurence v jeho dosavadní kariéře. "Už to bude jiná liga než minule," říká a uvažuje, že v dalších startech možná koně trochu distančně posune. "Teď už by zvládl i 1400, možná 1600 metrů a uvažuji, že po Turf-Gala by za tři týdny či měsíc mohl zkusit takový dostih v zahraničí. Ale to až poté, co ukáže v Bratislavě."

Tam nepojede sám. V Ceně Scottish Rifla se pokusí potrápit mladší soupeře devítiletý Ideal Approach (Bushranger), který po vítězství ve Velké aprílové ceně skončil čtvrtý v Jarnej míli. "Tam mne trochu zklamal, ale nosil hodně kilo, dost mrtvé váhy a míle není pro něj úplně ideální. Ale věřím mu, co má, to v dostihu dá, u něj je hlavně důležité, aby se dobře cítil a pak je schopen to prodat.

Nová posila i jeden navrátilec z Francie

Trenérův úsek v posledních dnech posílili dva koně. Do Újezdu u Boskovic se z Francie vrátil Upsong (Authorized), který loni na podzim odešel od Luboše Urbánka k trenéru Fouinovi, ale ve Francii žádných velkých úspěchů nedosáhl. "Majitel s trenérem usoudili, že mu možná nepasuje tvrdý francouzský trénink a tak ho zkusíme připravovat tady v kopcích. Přišel ale z výběhu, a tak to bude pár týdnů trvat, než se objeví na dráze."

Nepřijel však z Francie sám. Spolu s ním přišla i nová akvizice Lokotransu čtyřletý valach Brillon du Fouquet (Crillon), zakoupený do druhém místě v květnové steeplechase prodejce. Dosud absolvoval 11 startů, počátkem listopadu vyhrál prodejní proutěnky ve Fontainebleau a na svém kontě má ještě jedno umístění z proutěnek a dvě ze steeplechase. Z Francie odcházel s ratingem 54,5 kg.

Miloslav Vlček
foto Tereza Kučerová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net