chuchle5Vrcholem nedělního odpoledne od 14 hodin v pražském Conseq Parku bude 68. Velká květnová cena VW WACHAL, a.s. s téměř sedmdesátiletou historií. Specialisty na ni v posledním desetiletí byli Sharpour a po něm jediný čtyřnásobný vítěz Chardonney Tcheque. V letošním ročníku dostihu může ale začít svou vítěznou sérii někdo jiný. Mezi nejšancovější koně v dostihu patří Kůň roku 2016 Dally Hit, reprezentanti stáje Ramzana Kadyrova Aldar a Aldzarb, a také hrdina Gomba handicapu Master of Gold. Jaké šance si dělá jeho trenér Greg Wroblewski?


Do 68. Velké květnové ceny VW WACHAL, a.s. byl dohlášený vítěz Starohájského kritéria Albe Back (Archipenko), který letos dvakrát pokoušel štěstí ve Francii a jednou byl pátý. Loňský klasický ročník ještě zastupují od loňského srpnového vítězství ve Velké ceně BBAG nevýrazný Jarahi (Lope de Vega), který se vrací na svou vítěznou trať, a Montjeu Third (Pop Rock). Zástupce stáje Rabbitu se poté, co absolvoval v půlce dubna zdařilý sezónní vstup za Tamarind Covem v Lysé nad Labem, zdá se být nejšancovějším z koní ročníku 2013.  

Větší naděje na výhru než čtyřletí mají starší plnokrevníci. Jedním z nich je vítěz Gomba handicapu a druhý z Maškova memoriálu za Dashing Homem, Master of Gold (Gold Away), jehož šance ještě umocňuje celostájová forma tréninkového střediska u nechranické přehrady. "Master Of Gold je v cajku. Jen mi dělá starosti vedro, která ted panuje. Dráha bude asi rychlá. Master of Gold má velká kopyta a proto mu více sedí měkká dráha. Gomba handicap vyhrál a minule byl druhý, takže myslím, že není bez šancí. V práci se ukazuje dobře a má chuť. Ani trať 1600 metrů by pro něho neměla být problémem, jen budeme muset zvolit jinou taktiku. Soupeři určitě jsou Aldar i Aldzarb, a samozřejmě bychom rádi uspěli," svěřuje Greg Wroblewski, kterého ale v neděli v Chuchli neuvidíme. Bude totiž v Meranu. 

Z dvojice zmíněných zástupců Kadyrovovy stáje, a tedy svěřenců Arslangireje Šavujeva, ponese o tři kilogramy méně Aldar (New Approach). Klasického vítěze ze sezóny 2015 se povedlo po půldruhém roce vrátit na dráhu úspěchem v trojkovém mílovém dostihu koncem dubna v Karlových Varech. Hnědák tehdy o 5 délek porazil Lexceeda, který dominoval minulou sobotu na mosteckém hipodromu. O krk druhý z Velké dubnové za Father Frostem Aldzarb (Duke of Marmalade) loni obsadil ve Velké květnové třetí místo a společně s Albe Backem má v dostihu nejvyšší zátěž - 61 kilogramy.

MasterOfGold2
S vizitkou vítězství v Gomba handicapu a druhého místa v Memoriálu Jaroslava Maška půjde na start 68. Velké květnové ceny VW WACHAL, a.s. reprezentant TVD a.s. Master of Gold. V jeho sedle bude opět žokej Bauyrzhan Murzabayev (foto: Petr Nowicki)

Do okruhu preferovaných koní samozřejmě patří loňská sedminásobná vítězka Dally Hit (Ad Valorem). Ta ve Velké dubnové ceně doběhla čtvrtá, ale za měsíc může být v lepší formě. Nejstarším účastníkem dostihu je desetiletý Malq (Prince Kirk). Trenérce Sůrové se ho loni podařilo po čtyřech letech vrátit na dráhu a od loňského podzimu porážel mnohem mladší soupeře. Přesto tato společnost asi bude nad jeho síly.

Dostihový mítink otevře zkouška dvouletých koní, kilometrová Cena prvních nadějí o 60.000 Kč. Čtyři ze sedmi účastníků přijedou z němčického tréninkového střediska. Stáj Hana Horčičková bude zastoupena klisnami Dylanka (Dylan Thomas), která byla pořízena za 2000 euro na aukci Tattersalls a lednovou Sicilianou (Pop Rock). Ta je potomkem třetí z Oaks Sicílie (Moonjaz). V barvách Zeasu Staré Hradiště se představí polosestra dvou koní umístěných v jedničkových dostizích Play Rocka (Pop Rock) a Anis Hellisio (Pop Rock). Polobratr třetího ze Saint Legeru Golden Devila Golden Alighieri (Durante Alighieri) zastupuje stáj a chov Rabbitu Trhový Štěpánov. Zajímavým koněm je i Pampalini (Excelebration) stáje CK Martin Tour, z jehož rodiny pochází plemeník Archipenko (Kingmambo). Svěřenec trenéra Pišla byl angažovaný za 15 tisíc euro. Na startu bude i dvouletek trenérky Novákové San Cristobal (Calming Influence). Ten má o dva roky staršího úspěšného sourozence - Santa Cerra, který mj. dokázal vyhrát překážkovou grupu 1 v Meranu.

Pisl NNExcelebration
V dostihu dvouletých bude také startovat za 15.000 euro pořízený Pampalini, syn plemeníka Excelebration (Exceed and Excel), foto: Petr Nowicki

Hned v následujícím dostihu, Ceně KATRING, spol. s r.o. na 1200 metrů, má velkou šanci naposledy před 13 měsíci vítězný Nyani Tomba (Excellent Art), který se dostal o kategorii níže. Bude mít na sobě Bayurzhana Murzabayeva a ponese nejvyšší hmotnost 61 kilogramy. Dobře se letos rozběhal v Bratislavě Valmont Ohne (Look Honey) a při svém debutu v Karlových Varech si počínal nadějně Facts and Figures (Galileo). Bělouš ztratil na startu a ještě doběhl čtvrtý za kvalitními soupeři.

Zaujme také Cena společnopsti S.A.T.Y., spol. s r.o., na jejímž startu jsou mj. tři vítězové z aktuální sezóny - málo zatížený Tiggy Blue (Blue Coral), Surikata (Suestado) a tříletá Luxia (Midships). Šanci má i spolehlivý Monte Christo (Tiger Cafe). Areál ve Velké Chuchli bude pro návštěvníky otevřený již od dvanácti hodin. Děti do 15 let mají vstup zdarma a mládež do 18 let platí polovičné vstupné.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net