Karlovy VaryKarlovarský Hipodrom Holoubek čeká v neděli zdejší vrchol sezóny, kterým bude mítink čítající nejen 72. Oaks Holdingu Rabbit CZ, ale také tradiční mílový test, Lázeňskou míli Mikropu Čebín. Na startu čtvrtého klasického dostihu sezóny Oaks nechybí žádná z předních klisen ročníku - tedy korunní princezna Jarní ceny klisen Polyanta, derbystka Saša i vítězka největší předzkoušky Hessoesse. Jak už to ale u dostihů bývá, není vyloučeno, že může bojovat o vítězství i některá ze zbývajícících pěti klisen. Lázeňská míle přinese zajímavé srovnání tří tříletých koní se staršími soupeři na čele s Koněm roku Dally Hit. Začátek prvního dostihu je ve 14. hodin.


Vrcholný dostih karlovarského odpoledne, 72. Oaks Holdingu Rabbit CZ, přijde na řadu krátce po 16. hodině. Tři největší kandidátky na vítězku  dostihu jsou jasné - tedy druhá z Jarní ceny klisen Polyanta (Soldier of Fortune), která zatím nebyla vyzkoušena na vytrvalecké trati, dále třetí z jarního klasického dostihu a jedenáctá v Českém derby Saša (Makfi) a také Hessoesse (Cima de Triomphe). Vítězka anulované Ceny zimní královny letos nejvíce přesvědčila o své třídě triumfem v největší předzkoušce, Ceně Wago. Z dalšího sledu musíme zmínit Luxii (Midships), která doběhla blízko Hessoesse v ceně Wago. Coffola (So You Think) byla Hessoesse v cíli oproti Oaks kratší Ceny Wago vzdálená více než tři délky a trenér Luka není přesvědčený o vytrvalosti své svěřenkyně. Podobně jako Polyanta nešla zatím vytrvaleckou trať ani Rabbit Van Winkle (Rip Van Winkle), která naposledy startovala před dvěma měsíci. Papírově nejméně příznivě vycházejí v klasickém dostihu Stealing A Win (Casamento) a v nejlepší společnosti zatím absentující Sigiriya (Lawman), ale jejich realizační týmy se určitě nejdou jen zúčastnit.

Polyanta
Polyanta je ve startovním poli 72. Oaks Holdingu Rabbit CZ s 80,5 kg nejvýše hodnocenou klisnou podle průběžného handicapu. Podaří se jí protrhnout sérii druhých míst reprezentantů DS Pegas v letošních klasických dostizích? (foto: Petr Nowicki)

Půl hodiny před špičkovými tříletými klisnami v klasickém dostihu budou mít svou chvíli slávy mílaři  v tradiční Lázeňské míli Mikropu Čebín o 100.000 Kč, která má od roku 2012 statut dostihu druhé kategorie. Dokázali ji však vyhrát šampioni a klasičtí vítězové - jmenujme z poslední doby alespoň Sharpoura, Roches Crosse, Nidaru či loni Dally Hit (Ad Valorem). Svěřenkyně Ing. Ivany Pejškové bude tedy obhajovat loňské prvenství proti osmi soupeřům včetně tří výborných tříletků. Na kratší tratě se vrací třetí z Velké jarní ceny Zock (Rock of Gibraltar) a klisny bude zastupovat pátá z Jarní ceny klisen Johanka (Pop Rock), která ponese nejnižší hmotnost 53 kilogramy. Nakonec ale tříletkem, který může hrát v dostihu největší roli, může být v klasikách neumístěný Riverton (Egerton). Ten totiž počátkem července na zdejší dráze ovládl mílový dostih druhé kategorie a porazil druhého Bahama Pa Pu (Medicean), třetího Facts and Figures (Gallileo)  a sedmého Echo Rulese (Aussie Rules), kteří jsou také ve startovní listině Lázeňské míle. Zbývajícími adepty dostihu jsou účastník Ceny Jezdectví a bratislavského Zlatého bičíku Sirius (Stormy Jail) a z překážek do rovinového provozu v Karlovarské dvojnásobné míli vrácený Bukhari (Dalakhani). 

Zajímavě obsazena je také trojková Cena Renomia Agro na 2000 metrů. Ve startovním poli je například dvojnásobná vítězka z karlovarské dráhy Dang Gia (Lawman), loňský účastník jedničkových dostihů Hasan (Yeats) nebo třetí z Letní ceny klisen Florentina (Belenus). Příležitost ukázat se budou mít také dvouletí koně v Ceně DZS Struhařov a.s. ma 1400 metrů. Dobré debuty za sebu mají druhý ze Simsonovy ceny Lianel (Champs Elysees) a bělka Rabbit Craftsman (Mastercraftsman). Z debutantů má pro český turf zajímavý původ hřebec Korfu, který je synem čtyřnásobného šampiona Blue Corala a vítězky dvou jedničkových dostihů a v klasickém dostihu druhé Kolymbie.

Karlovarské odpoledne zahájí dva překážkové dostihy, z nichž steeplechase Cena Jatky Český Brod a.s. je zajímavá utkáním dvou koní s vysokou rovinovou třídou - Baratea (Baratheua), který se může pochlubit zatím šesti triumfy na rovinách a pěti na překážkách, a Love Me (Egerton). Slovenský derby-vítěz nastoupí ke svému třetímu překážkovému startu a v těch předchozích se umístil na proutěnkách třetí a čtvrtý. Tentokrát si poprvé vyzkouší steeplechase.

Michaela Zemanová

Související článek: S trenéry před Oaks


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net