Polyanta detailDnešní dostihový den v Karlových Varech ukončil čekání stáje Pegas a trenéra Dalibora Töröka na letošní klasické vítězství. Po druhých místech v Jarní ceně klisen, Velké jarní ceně a Českém derby tak Polyanta,  přestože její cesta k vítězství v cílové rovině nebyla jednoduchá, potvrdila své kvality a o hlavu porazila pod vedením svého stálého jezdce Petra Foreta rovněž výbornou Hessoesse. Druhý magnet odpoledne, Lázeňská míle, přinesla dobré vysvědčení klasickému ročníku. Dominoval v ní totiž Zock s ž. Murzabayevem a na tabuli se dostali ještě další dva tříletci. Dostihové odpoledne bylo také ve znamení úspěchů ž. Jana Ráji a trenérky Vocáskové, kteří zvítězili třikrát.


Osm klisen se dnes krátce po 16. hodině postavilo na start čtvrtého klasického dostihu sezóny, 72. OAKS HOLDINGU RABBIT CZ (3l. kl., Listed, 2400 m, 550.000 Kč). Podle sázkových kurzů měly klisny proběhnout cílem v pořadí Polyanta - Hessoesse - Saša a tak se také stalo. Roli leaderky dostihu na sebe vzala Luxia (Midships) vedená Jaromírem Šafářem, za níž cválala Sigiriya (Lawman). Všechny favoritky dostihu se držely ve druhé části, nebo na konci, kompaktního pole. Při vytáčení do roviny projel podél bariéry dopředu ž. Petr Foret s Polyantou a za ní se dostávala do kontaktu s čelem také Saša (Makfi). Ta ale zůstala na bariéře, zatímco Polyanta bočila a postupně se posouvala směrem k opačné bariéře. Na okamžik se také dostala do kontaktu s rovněž útočíčí Hessoesse (Cima de Triomphe) vedenou ž. Janem Rájou. V duelu obou klisen nakonec naplnila POLYANTA (Soldier of Fortune - Peinture Naive, Wagon Master) sny o klasickém vítězství a dominovala po tuhém boji o hlavu. Třetí Saša doběhla o tři a třičtvrtě délky zpět. Další klisny již zaostaly rozdílem třídy. Čtvrtá Coffola (So You Think) doběhla 6 délek za Sašou a porazila o tři délky pátou Luxii. Poslední dvě dotovaná místa obsadily Stealing A Win (Casamento) a Sigiriya.

Polyanta přinesla trenéru Daliboru Törökovi, který se v pondělí oženil, první klasické vítězství a je také dokladem jeho úspěšné spolupráce se stájí Pegas, kde od letošní zimy jako trenér působí. Žokej Petr Foret zvítězil v klasickém dostihu potřetí a shodou okolností obou předchozích vítězství docílil právě v Oaks. Předtím byly jeho čtyřnohými partnerkami Merlyp (Fairlypi) v roce 2012 a loni Sedmikraska (Excellent Art). Polyanta pochází z chovu svého majitele Ing. Trávníčka a je po hrdince Jarní ceny klisen Nidaře jeho druhým klasickým vítězem. Zajímavá je také skutečnost, že Polyantina matka Peinture Naive byla v Oaks před 12 lety druhá za Ready For Life. 

Úvod karlovarského programu obstaraly dva překážkové dostihy. Prvnímu z nich, Ceně MYDLÁŘKY BENEŠOV (4l., steeplechase, IV. kat., 60.000 Kč) kraloval vítěz z proutěných překážek z Pardubic a následně šestý v Auteuil LODGIAN WHISTLE (Silver Whistle - Lodgia, Grand Lodge) hájící barvy stáje Jakub Myška-Myšková. Žokejem Jaroslavem Myškou vedený ryzák při své první účasti ve steeplechase v úloze favorita dostihu dominoval po taktice start-cíl o 11 délek před Fangorií (Belenus). Klisna o osm délek utekla třetímu Michelangelovi (Shirocco), který na skocích debutoval.

Stejně suverénního vítěze měla i Cena JATKY ČESKÝ BROD a.s. (4+, steeplechase, III. kat., 3700 m, 90.000 Kč). Byl jím výborný BARATEUS (Barathea), který dokázal posedmé za sebou zvítězit a je neporažený od konce května 2016. Barateus hájící barvy stáje Stanislav Chudáček se pod vedením Sertashe Ferhanova v průběhu dostihu držel na třetím nebo čtvrtém místě a v cílové rovině šel nezadržitelně dopředu. Triumfoval o 12 délek před Simon Setem (Moonjaz)  a klisnou Holin One (Rainbows For Live). Při prvním startu ve steeplechase se nedařilo  Love Me (Egerton), který doběhl poslední sedmý. 

Trenérka Helena Vocásková slavila úspěch i v následujícím dostihu, kterým byla již rovinová Cena RENOMIA Agro (3+, III. kat., 2000 m, 60.000 Kč). Dostih dlouho vodila Dang Gia (Lawman) a blízko cválali také Hasan a Florentina (Belenus). V cílové rovině oba tito koně na leaderku dostihu zaútočili a po téměř roce slavil úspěšný comeback na dráhu HASAN (Yeats) stáje Zeas Staré Hradiště, který naposledy startoval loni v sprnu na pardubických proutěných překážkách. Žokej Jan Rája provedl cílem dostihu svěřence trenérky Vocáskové o třičtvrtě délky před Florentinou. Dang Gia se musela spokojit se třetím místem, když boj o druhé místo prohrála o hlavu.

O půl hodiny později přišel na řadu prvni z vrcholů odpoledne, tradiční Lázeňská míle MIKROPu Čebín (3+, II. kat., 1600 m, 100.000 Kč). Mezi devíti účastníky se po startu nikomu moc nechtělo do čela, ale nakonec se podle očekávání ujal role vodiče, podobně jako počátkem července na zdejší dráze, Bahama Pa Pa (Medicean). Blízko jemu cválali tříletí Johanka (Pop Rick), Zock a Riverton (Egerton), zatímco favoritku Dally Hit (Ad Valorem) držel její stálý jezdec Jiří Palík uprostřed pole. Bahama Pa Pa v cílové rovině dlouho vzdoroval, ale nakonec se z vítězství radovala trenérka Helena Blažková a majitel stáje Joly Ing. Jiří Odcházel, protože u cílové podkovy byl o třičtvrtě délky jako první loňský zimní favorit ZOCK (Rock of Gibraltar), v jehož sedle získal letošní osmé tuzemské vítězství Bauyrzhan Murzabayev. Dally Hit měla 200 metrů před cílem menší kolizi, ale potom předvedla velmi silný finiš a dolétla na druhé místo, když o půl délky předstihla Bahama Pa Pu. Tříletý ročník vyšel při měření sil se staršími soupeři velmi dobře, doběh na tabuli totiž doplnili jeho zástupci  Riverton a Johanka.

Půl hodiny po Oaks "pomstil Hessoesse" další tříletý reprezent stáje Dr. Charváta SILVER PRINCE (Silver Frost), který tak výborně navázal na své červnové vítězství z Prahy.  V handicapové Ceně PRIMO JOSEF CHEJN s.r.o. (3+, handicap IV. kat, 2000 m, 40.000 Kč) bojoval o vítězství s dalším červnovým chuchelským vítězem Matyskem (Bushranger), kterého i při hmotnostní nevýhodě dvou a půl kilogramů dokázal o krk porazit. Třetí doběhl Hordubal (Muhtathir). V sedle vítěze byl žokej Jan Rája.

Předposledním dostihem byla zkouška nejmladšího dostihového ročníku, Cena DZS Struhařov (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). V ní završil hattrick žokej Jan Rája a také trenérka Helena Vocásková. Snadným, více než třídélkovým, vítězstvím se po taktice start-cíl stal druhý ze Simsonovy ceny LIONEL (Champs Elysees), který hájí dostihové barvy stáje Hana Horčičková. Dobrý dojem udělal při svém debutu Korfu (Blue Coral) a třetím místem se oproti prvnímu startu zlepšil Taell (Mikhail Glinka). Trenérka Vocásková tak v Karlových Varech připravila tři vítěze pro tři různé stáje. Jan Rája se dnešním hattrickem posunul na třetí místo v šampionátu jezdců na rovině. 

Na závěrečný dostih odpoledne, Cenu DUX JOSEF CHEJN s.r.o. (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) bude určitě dlouho vzpomínat trenér Ing. Daniel Toušek, protože v něm získal své první trenérské vítězství. Stalo se tak zásluhou klisny ILISSY DESSERT (Next Desert - Irish Queen, Secret´n Classy), kterou vlastní a odchovala jeho rodina. Ryzka pod vedením ž. Jaromíra Šafáře po boji o půl délky porazila minule na zdejší dráze vítězného  Chroma (Bully Pulpit) a blízko doběhla také Tagugu (Noroit), v jejímž sedl byl vČesku poprvé jezdící Maikel Narvaez.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking