Torok Dalibor2Po včerejšku již známe čtvrtého klasického vítěze sezóny. Vedle hrdiny derby Josepha je Polyanta dalším koněm českého chovu, který se dokázal prosadit ve vrcholné zkoušce tříletého ročníku. Klisna DS Pegas předvedla nejen v Jarní ceně klisen a její předzkoušce, ale také ve Francii, vysokou výkonnost a včerejší vítězství v Oaks korunovalo její kariéru. Cesta k němu ale byla poněkud adrenalinová, jak také zmiňuje v rozhovoru Dalibor Török. Trenéra, který si připsal včera první klasické vítězství a letos již třetí úspěch v dostihu nejvyšší kategorie, jsme zastihli při cestě do Francie, a tak jsme se samozřejmě zajímali také o nejbližší starty jeho svěřenců v této zemi. A rozhovor se bude týkat i populárního Black Canyona.


Dalibore, včera vám šlo o hodně. Mám teď na mysli to, že jste určitě moc chtěl protrhnout sérii druhých míst v klasických dostizích. To se povedlo, ale po dostihu byly otazníky okolo tísnění  Hessoesse. Jak jste vlastně prožíval  vše okolo Oaks?
Před dostihem jsem byl docela klidný. Přece jen už jsou pro mne velké dostihy rutina a Polyanta strávila cestu do Varů výborně. Přijela na závodiště suchá a byla klidná. Chovala se dobře, a i to svědčilo o tom, že přijela na dostih dobře připravena. Samotný průběh dostihu se mi líbil, Petr Foret vedl Polyantu v průběhu dostihu rozumně. V cílové rovině to byl boj a to jsou samozřejmě nervy. A byly to nervy i po dostihu, kdy jsem do poslední chvíle čekal, jak dopadne protest. Dostihová komise  pořadí v cíli ponechala a její rozhodnutí nechci nijak komentovat. Samozřejmě, že se velmi těším z klasického vítězství. A myslím, že bylo správné, že Polyanta vyhrála. Zasloužila si klasické vítězství a potvrdila, že je výborná klisna.

Je Polyanta po dostihu v pořádku?
Já jsem nyní na cestě do Francie a vyjížděli jsme ještě včera večer, ale po dostihu vypadala v pořádku. A mělo by tomu tak být i teď. Kdyby byl nějaký problém, tak by mne určitě Martin Liška informoval.

Kde bychom měli vidět příště klasickou vítězku?
To v tuto chvíli přesně nevím, máme dvě možnosti. Je přihlášená do slovenského Oaks, to je tedy první možnost, a tou druhou je dostih v zahraničí. Mělo by se to rozhodnout během tohoto týdne. Budeme to řešit s panem majitelem a chovatelem Trávníčkem.

Polyanta3
Vítězové klasického dostihu - Polyanta a žokej Petr Foret (foto: Petr Nowicki)

Zmínil jste, že jste na cestě do Francie. Vezete také na dostih Black Canyona?
Ano, vezeme jeho a také Icara. Ten bude startovat zítra v dostihu o 52.000 euro na 2800 metrů v Compiegne. A o den později povede Petr Foret Black Canyona  v dostihu classe 1 na 1850 metrů ve Vichy. Jsou tam koně s ratingem okolo 40, bude to pořádná prověrka. Nicméně Black Canyon je kvalitní kůň a pokud se v této společnosti umístí, budu spokojený.

Vrátím se ještě k Českému derby. Co myslíte, že bylo hlavní příčinou toho, že derby nedopadlo pro Black Canyona dobře? Byl nějaký problém u něho?
Žádný zdravotní problém u Black Canyona po dostihu nebyl, byl po něm v pořádku. Derby se hodně rychle rozjelo, a koně co byli na vepředu, to až do cíle nevydrželi. Black Canyon nakonec vydržel v tomhle rychlém tempu ještě dlouho, prostál v něm 2200 metrů. Takže u něho to bylo přepáleným tempem a mě osobně nezklamal. Naproti tomu je pro mne záhadou Noble Cliffs, který nezaběhl po derby dobře ani ve Francii. Možná mu budeme hledat jinou distanci. U Felixe a Black Canyona jsem si ohledně distance jistý. Celkově ale máme dobrý tříletý ročník, což včera znovu potvrdila Polyanta.

A shrnutí na závěr – jste tedy spokojený po Oaks?
Ano, jsem spokojený a moc si vážím prvního klasického vítězství. Byla to také dobrá satisfakce pro pana majitele a pro celý tým po třech druhých místech v klasických dostizích, takže jsem velice rád, že se to včera povedlo a že jsme dosáhli na pohár pro vítěze. Naši koně jsou na tom dobře a tak se těším s nimi na další velké dostihy, které poběží.

Michaela Zemanová

Související článek: Polyanta klasickou vítězkou, Zock uspěl mezi mílaři
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net