Blazkova HelenaVýborný výkon podal Zock stáje Joly včera mezi staršími koňmi a také mezi svými vrstevníky v Lázeňské míli Mikropu Čebín. Po derby se tak vrátil na tratě, které mu více sedí a dokázal porazit renomované soupeře. S trenérkou Helenou Blažkovou jsme si ale povídali nejen o Zockovi. Dozvíte se také o jejích nejbližších plánech a rovněž nás zajímalo, jak hodnotí svou dosavadní sezónu.


Zock byl jedním z trojice tříletých koní, který se postavili Dally Hit a dalším starším koním v tradiční Lázeňské míli. Jaké byly vaše ambice před dostihem?
Zock strávil velmi dobře start v Českém derby, byl po něm brzy odpočinutý a v klidu. Proto jsem si říkala, že by v Lázeňské míli mohl uspět. Procházela jsem si video dvojkového dostihu, který vyhrál v Karlových Varech Riverton a měla jsem z něho respekt, a samozřejmě také z Koně roku Dally Hit. Zock se tedy potkal s dobrými koňmi. Takže bych bývala byla spokojená za umístění do třetího místa. To ale za předpokladu, že by nás porazili jen koně, kteří patřili k favoritům.

Jak vám vyšel průběh dostihu, bylo vše bez problémů?
Dráha byla dost měkká a tak jsem předpokládala, že koně nepoběží tak rychle, takže jsme byli s Bauyrzhanem domluveni, že bude vepředu. Ale pokud by bylo tempo rychlé, byl by více v poli. Bauyrzhan odhadl tempo dobře a odjel Zocka tak, jak bylo potřeba. Zock je po dostihu v pořádku, ráno zase házel hrby a hlad má pořád velký…

Bude tedy 1600 metrů jeho „parádní disciplína“?
Zock se v sezóně takzvaně natahoval na derby, přece jen jsme to s ním vzhledem k jeho výkonnosti chtěli zkusit. Takže přesně ani nevím, jestli jeho optimální distance bude 1600 metrů anebo 1400 metrů. Každopádně jsme se s panem majitelem bavili o tom, že Zock půjde 1400 metrů při Evropském poháru žokejů. Uvidíme, jak na tom po něm bude a případně by ještě mohl zkusit dostih ve Francii. I když já nejsem moc příznivcem pendlování koní mezi Francií a českými závodišti. Zock měl náročnou sezónu a musel by jít ve Francii Listed nebo jiný velký dostih. Spíše by asi bylo dobré, zkusit s ním Francii příští rok a třeba běhat jen tam.

Zock
Reprezentant stáje Joly Zock si připsal úspěchem v Lázeňské míli čtvrté životní vítězství. Z 11 startů byl jen jednou (a to v Českém derby) mimo dotovaná  místa a jeho zisk je již téměř 600 tisíc korun (foto: Petr Nowicki) 

A co čeká v nejbližší době Nyani Tombu?
Nyani bude startovat už ve středu v Hoppegartenu v dostihu kategorie D na 1200 metrů. Pojede ho Eddie Pedroza.

Letos ještě nestartoval předloňský vítěz na Evropském poháru žokejů Prince Orpen. Chystá se brzy na dráhu?
Orpen už začal chodit rychlé práce a vypadá dobře. Do Svatováclavské ceny by tu asi neměl vhodný dostih, tak mu před ní vybereme dostih v Německu.

Jsme už za polovinou sezóny. Jak jste s ní zatím spokojená?
Podařila se nám vítězství s Nyani Tombou, Negbenem a Zockem, ze kterých mám velkou radost, ale jinak musím hodnotit sezónu jako průměrnou. Bohužel hodně koní, se kterými jsem počítala hned zkraje sezóny, není zdravých. Takových úrazů nebo zdravotních problémů  jsem ještě u koní neměla. Dobře se například jevil tříletý Negben, který vyhrál v květnu v Chuchli, ale musel skončit kvůli zranění šlachy. Šlachy si také poranil Schemiik, který utekl při srážce s kolem při tréninku v lese. Bohužel tam nyní vede cyklostezka a vylekal ho cyklista, který prudce vjel na cestu. A zklamáním jsou pro mne výkony Frozen Bossona. Bude muset být vykastrovaný, protože mu vadí při pohybu varlata v tříslech. Máme ve stáji poměrně dost koní,  ale vlastně ted běháme jen s několika z nich.  Přišli také tříletí koně z Francie, ale jeden z nich nebyl vůbec obsednutý. Vzhledem k této situaci v naší stáji si hlavně přeji zdraví koní, to je to nejdůležitější. Včerejší vítězství Zocka bylo pro mne velkou vzpruhou do další práce. Chtěla bych poděkovat majitelům za důvěru a podporu, a doufám, že jim ještě v sezóně uděláme radost.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net